wtorek, 16 grudnia 2008

Instalacja drukarki Canon i250 w Ubuntu 8.10

Autor: Adrian Nowak, 13:20, wtorek, 16 grudnia 2008


Brak obsługi niektórych urządzeń to dla wielu główna bariera powstrzymująca od przejścia na Linuksa. Mimo iż coraz większa gama sprzętu jest wykrywana i instalowana automatycznie, wciąż niektóre mniej popularne lub najnowsze modele opierają się Linuksowi. Problem taki miał również jeden z użytkowników naszego forum. Udało mu się go rozwiązać, więc prezentuję gotowy poradnik o instalacji drukarki Canon i250 w Ubuntu 8.10.

Niestety, nie udostępniono pakietów dla systemów z rodziny Debiana, a więc także Ubuntu. Mamy jednak do dyspozycji pakiety RPM znane z systemów Red Hat i Fedora. Paczki takie można łatwo konwertować do znanych nam plików DEB. Bez zbędnego przedłużania podaję polecenia, które powinny przywrócić naszą drukarkę do życia (każdą linię wykonujemy osobno):
wget http://download.canon.com.au/bj/i250linux/bjfilteri250-2.3-0.i386.rpm
wget http://download.canon.com.au/bj/i250linux/bjfiltercups-2.3-0.i386.rpm
sudo apt-get install libpng3
sudo apt-get install alien
sudo alien -c bjfilteri250-2.3-0.i386.rpm
sudo alien -c bjfiltercups-2.3-0.i386.rpm
sudo dpkg -i bjfilteri250_2.3-1_i386.deb
sudo dpkg -i bjfiltercups_2.3-1_i386.deb
sudo ln -s /usr/lib/libtiff.so.4 /usr/lib/libtiff.so.3
sudo ln -s /usr/lib/libpng.so.3 /usr/lib/libpng.so.2

I w ten prosty sposób po wykonaniu kilku poleceń możemy drukować używając drukarki Canon i250 w Ubuntu.

źródło: http://forum.ubucentrum.net/

Tagi:

Komentarze 12 comments
Paweł pisze...

jak nie macie paczek, a macie źródła, można stworzyć paczkę i rozpowszechnić w świecie, przy okazji promując stronę i forum:)

fajne były te drukarki mam na myśli i250 i i350 - posiadałem ta drugą (działała u mnie na sterownikach turboprint) - szkoda że się popsuła...

Anonimowy pisze...

Owszem, bardzo fajne drukarki. Ja mam wciąż, już od ponad 4 lat i350. Niestety nie da się jej uruchomić inaczej aniżeli poprzez sterowniki Turboprint. Jednak jak dla mnie to są one zbyt drogie.

Anonimowy pisze...

Sam mam taką drukarkę i czegoś tu brakuje. Na samym dole trzeba dopisać dwa brakujące dowiązania:
sudo ln -s /usr/lib/libtiff.so.4 /usr/lib/libtiff.so.3
sudo ln -s /usr/lib/libpng.so.3 /usr/lib/libpng.so.2

Bez tych dwóch dowiązań drukarka nie ruszy. Może gdy ktoś robił to howto zrobił te dowiązania wcześniej jak korzystał z innego howto i nie wiedział o tym albo zapomniał.

Anonimowy pisze...

Hehe, jak zawsze :)
Nawet sie Panu Adminowi nie chcialo sprawdzic na forum.ubuntu.pl czy jego kolejne bzdurne howto jest cos warte.

No i polecialo w swiat, polecialo :D

A prestiz rosnie, ze hej !!!!

Przedszkolaki .....

Anonimowy pisze...

Na miejscu admina nie przyjmowałbym komentarzy anonimów. A do anonima - może to nie jest bog dla ciebie... Mi też ten wpis się nie przydał, ale może znajdzie się ktoś (czyt. ktoś znajdzie ten artykuł), komu pomoże.

Adrian Nowak pisze...

Art, poprawiony. Teraz wszystko powinno śmigać.

@Anonimowy2
Ten blog to chyba rzeczywiście nie miejsce dla Ciebie.

Anonimowy pisze...

Błędy zdarzają się. Ciężko jest znaleźć prawidłowy wzór. Niech będzie howto od ubuntu 7.04 i na ubuntu 8.10 drukarka nie ruszy. Wina leży wina po stronie Canon bo im nie chce się zadbać o ten szczegół.

Anonimowy pisze...

elegancko. To jak mi powiecie jak zainstalowac drukarke rowniez canoa S200x, bo z nia walcze od 3 lat jak posiadam linuxa. Musze specjalnie laptopa pozyczac od lokatora zeby cos wydrukowac, damn...

Unknown pisze...

Ja nie rozumiem w czym problem. Pierwsze co robie jeśli nie wykrywa mi drukarki to szukam na oficjalnej stronie producenta. Też mam Canon'a (urządzenie wielofunkcyjne), ale wykryta została poprawnie. Przed instalacją sterowników ze strony nie działał mi skaner. Ale potem już wszystko działało. Ludzie muszą się nauczyć korzystać z oficjalnych stron producenta.

Anonimowy pisze...

Aby drukowac na drukarce Canon S200x, najlepiej pobierz i zainstaluj sterownik ze strony:
http://www.turboprint.info/

Anonimowy pisze...

@QukiZ
W tym problem, że jest problem. Są drukarki, które działała na Linuksie od razu, są drukarki gdzie wystarczy ściągnąć stery, są drukarki gdzie trzeba ściągnąć stery i dodatkowo pomęczyć się aby zadziałała. Nie wszystkie informacje znajdziesz na stronie producenta. Bywa też tak, że uruchomisz drukarkę na Mandrivie a na Ubuntu już nie bo nie wiadomo czego mu tam brakuje. Łatwo napisać jakie to proste ale pod warunkiem, że drukarka zadziałała.
Skąd wiecie, że Canon i350 nie pójdzie. Popytajcie się tam gdzie są fachowcy i może pomogą wam zmusić do działania drukarki.

Anonimowy pisze...

Jak uruchomic Canon i320 na Ubuntu 8.10?? Tylko nie piszcie ze za pomoca sterowników turboprint bo to wiem ze mozna tak zrobic.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety