wtorek, 30 grudnia 2008

Instalacja KDE 4.2 Beta w Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 30 grudnia 2008


Środowiska graficznego KDE nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to obok GNOME najpowszechniej stosowany i lubiany pulpit dla Linuksa. W jego ostatniej wersji dokonano sporych zmian, a sam wygląd KDE wiele zyskał na delikatności. Nowe KDE jest też jednym z pierwszych z linii 4, które jako tako nadają się do codziennego korzystania. Przedstawię dziś sposób na prostą instalację tego środowiska w Ubuntu.

Przestrzegam jeszcze przed samą instalacją, że KDE jest ciągle intensywnie rozwijane i mogą wystąpić błędy w jego działaniu powodujące niestabilność systemu.

Zaczynamy!

Przechodzimy do 'System=>Administracja=>Źródła oprogramowania', następnie na 'Oprogramowanie osób trzecich' a na koniec na 'Dodaj'. Wklejamy poniższą linijkę i zatwierdzamy 'Tak'.
deb http://ppa.launchpad.net/project-neon/ubuntu intrepid main

Następnie w terminali wpisujemy:
sudo aptitude install kde-nightly
Lub

Edytujemy plik /etc/apt/sources.list:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
Dodajemy na końcu poniższą linijkę, zapisujemy i zamykamy:
deb http://ppa.launchpad.net/project-neon/ubuntu intrepid main
Aktualizujemy listę repozytoriów poleceniem:
sudo aptitude update
I na koniec instalujemy właściwe KDE 4.2 poleceniem:
sudo aptitude install kde-nightly

Wygląd nowego KDE 4.2 Beta:


źródło: www.ubuntugeek.com

Tagi: ,

Komentarze 10 comments
Anonimowy pisze...

Czy to zainstaluje wszystkie programy wchodzące w skład KDE? Czy tylko wygląd? I czy można to później z łatwością usunąć wraz z ewentualnymi programami? Wcześniej instalowałem przez komende sudo apt-get kubuntu-desktop i miałem takie problemy z usunięciem tego że na szczęscie musiałem reinstalować system.

Unknown pisze...

apropos usuwania ... zna ktoś bezbolesny sposób na całkowite odinstalowanie gnome i zainstalowanie KDE ? tak aby nie zostawić sterty zbednych pakietów i przy okazji nie rozwalić systemu ? Chodzi mi mniej więcej o sytuację "mam gnome ale chciałbym zobaczyć co i jak w KDE ... wywalam gnome instaluje KDE , nie podoba się wracam do poprzednio zainstalowanego gnome" Chyba ,że coś mnie ominęło

Anonimowy pisze...

A co z metodą opisaną tutaj:
http://www.kubuntu.org/news/kde-4.2-beta-2

Jest zła? Mi działa.

Opis:
Remove the koffice-data-kde4 package if you have it installed. The current koffice2 packages in the kubuntu-members-kde4 PPA are incompatible with the KDE 4.2 packages since they try to install icons to the same locations.
Follow the Kubuntu Repository Guide to enable Recommended Updates and add the following to your 'Third-Party Software' tab: deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-experimental/ubuntu intrepid main

You can now update any existing KDE 4 installation to the most recent version using the Adept Updater tool in your system tray.
Now log out and press Alt + E to restart X. When you log in you will have KDE 4.2 Beta 2. Enjoy.

Anonimowy pisze...

"Nowe KDE jest też jednym z pierwszych z linii 4, które jako tako nadają się do codziennego korzystania."
a zachwilę:
"Przestrzegam jeszcze przed samą instalacją, że KDE jest ciągle intensywnie rozwijane i mogą wystąpić błędy w jego działaniu powodujące niestabilność systemu."

swoją drogą... niektórzy uważali 4.1 już za nadającą się do użytku codziennego...

Anonimowy pisze...

Oczywiście, że linia 4.1.x nadaje się do codziennego użytku. KDE 4.2 po prostu dodaje dodatkową funkcjonalność, której w 4.1 jeszcze nie było i całą masę aplikacji przeportowanych pod nowe KDE.

Anonimowy pisze...

A co do oczyszczania systemu po doinstalowaniu/usunięciu metapakietu wraz z zależnościami to właśnie do tego służy parametr 'autoremove' w apt-get - usunie paczki, które nie zostały zainstalowane ręcznie i nie są (już) wymagane przez inne pakiety.

Anonimowy pisze...

Skoro to beta, to rozumiem, ze jest dostepna tylko po angielsku? A może wystarczy coś doinstalować? Proszę o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu, za co będę wdzięczny. Przymierzam sie do kde, ale na razie uzywam gnome i w kde nie jestem biegły. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

@johnypj - oczywiście że tłumaczenie jest, ale tylko częściowe. Wystarczy poszukać w repozytorium, i na pewno znajdziesz.

dev/mygate pisze...

drogim czytelnikom polecam zapoznanie się z paczkami z repozytorium które podał autor:
"http://ppa.launchpad.net/project-neon/ubuntu/pool/main/"
i porównać je z repozytorium:
"http://ppa.launchpad.net/kubuntu-experimental/ubuntu/pool/main/"

Chwila refleksji nad tematem postu "Instalacja KDE 4.2", cóż resztę pozostawiam bez komentarza....

Anonimowy pisze...

A ja jeszcze raz mam pytanko, ponieważ intensywnie testuję nowe kde. :) Wydaje mi się, że na razie polskich pakietów do tego nie ma, a te z 4.1.2 czy 4.1.3 nie działają. Nurtuje mnie natomiast jak zrobić, żeby zegarek na pasku wyglądał tak jak ten na screenie w tym artykule, bo nijak nie mogę do tego dojść. Proszę nie krzyczeć, że zasmiecam kub coś w tym stylu, a w razie czego to już góry przepraszam. :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety