piątek, 19 grudnia 2008

Instalacja komunikatora Tlen w Ubuntu (przez Wine)

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 19 grudnia 2008


Komunikatorów dostępnych dla Linuksa jest bardzo wiele, jednak mimo to nie wszystkie spełniają nasze oczekiwania. Pokażę dziś, jak zainstalować popularny komunikator Tlen, który dodatkowo integruje się doskonale z pocztą w portalu O2.pl. Ten artykuł jest rozwinięciem posta napisanego przez jednego z użytkowników naszego forum.

Instalacja Tlenu poniższą metodą pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji programu tak jak w systemie Windows, w którym program ten pracuje natywnie.

1) Na początek musimy zainstalować Wine, które umożliwia uruchamianie programów z Windowsa na innych platformach systemowych. Wpisujemy więc w konsoli:
sudo apt-get install wine
2) Następnie pobieramy i instalujemy komunikator ze strony http://www.tlen.pl/.
3) Aby program funkcjonował prawidłowo, niezbędna jest instalacja Internet Explorera. Na Linuksie będziemy więc musieli zainstalować IEs4Linux. Jak to zrobić opisano dokładnie na tej stronie.
4) Kolejny krok to utworzenie odpowiedniego skrótu, gdyż Tlen uruchomiony przez standardowy aktywator nie będzie działał poprawnie.

Program będzie działał odpowiednio dopiero po uruchomieniu w konsoli skrótu:
WINEPREFIX=~/.ies4linux/ie6 wine ~/.wine/drive_c/Program?Files/Tlen.pl/tlen.exe
Wpisywanie w konsoli tego polecenia, aby uruchomić Tlen nie jest wygodne, więc proponuję utworzyć prosty aktywator. Wklejamy w tym celu do edytora tekstu:
#!/bin/bash
WINEPREFIX=/home/nazwaużytkownika/.ies4linux/ie6 wine ~/.wine/drive_c/Program?Files/Tlen.pl/tlen.exe
Zapisujemy pod dowolną nazwą pliku. Teraz musimy jeszcze nadać skryptowi prawa do uruchomienia, klikamy więc na nasz skrypt prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy 'Właściwości'. Potem przechodzimy na zakładkę 'Uprawnienia' i zaznaczamy pole 'Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu'.

Teraz Tlen powinien już działać bez problemów pod Linuksem.

źródło: http://forum.ubucentrum.net/, rozwiązał: Wojownik

Tagi: ,

Komentarze 10 comments
Unknown pisze...

Czy to nie jest swego rodzaju masochizm? Na Pingwinku jest wiele komunikatorów z działającym protokołem tlena... Pidgin np.

wib81 pisze...

fajnie by było jakby podać nick tego "użytkownika forum" na pewno było by mu przyjemnie przeczytać swój nick na stronie ubucentrum-a swoją drogą windowsowa wersja tlenu jest super

Adrian Nowak pisze...

Nick użytkownika jest podany na końcu, przy źródle.

Unknown pisze...

Cóż niektórzy lubią sobie utrudniać życie i zamiast iść na skróty to idą na około. Jaki w tym sens? Nie mam pojęcia, może autor Nam przedstawi zalety tego typu zachowania.

Kajka pisze...

Poza tym istnieje TleenX ;>...

Anonimowy pisze...

Brzytwa Ockhama: "Non sunt multiplicanda entia sine necessitate" - "Bytów nie mnożyć, fikcyj nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej". Poradnik przyda się może 17 osobom, które i tak by go znalazły na forum :/

btw: kapcza, logowanie się... czekam na konieczność złożenia podania ze zdjęciem aby módz tu komentować :/

Unknown pisze...

Po co to jak istnieją klienty Tlena na Ubuntu?

Anonimowy pisze...

Tu chodzi o program Tlen nie o obsługe jego protokołu. Niektórzy wolą windowsowe programy niż od tych z Linuksa, bo nie są identyczne jak te z windy.

Anonimowy pisze...

"Czy to nie jest swego rodzaju masochizm? Na Pingwinku jest wiele komunikatorów z działającym protokołem tlena... Pidgin np."
"Po co to jak istnieją klienty Tlena na Ubuntu?"
"Poza tym istnieje TleenX ;>..."

Sorki, że tak cytuję. Wy wszyscy zacytowani powyżej prezentujecie bardzo typowe zachowanie użytkowników linuxa. Gadacie o rzeczach, o których nie macie pojęcia. Nie sądzę, by którykolwiek z Was przed wygłoszeniem tych opinii zadał sobie trud obejrzenia co ma do zaoferowania tlen dla windows. Czy ktoś z Was zajrzał chociażby na czaty tlenowe?
NIE MA tak dobrego odpowiednika pod Linux i zapewne jeszcze długo nie będzie. Wymienione przez Was oprogramowanie to kupa. Ja akurat zadałem sobie trud obejrzenia dokładnie tej kupy i przekonania się, co ona potrafi w odniesieniu do tlena z Windows.

Konrad pisze...

Witam. Mam taki problem iż znika mi czasami ikonka w obszarze powiadamiania i na razie jedyną metodą na jej odzyskanie jest ponowne uruchomienie komputera. Ktoś spotkał się z takim problemem?

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety