środa, 17 grudnia 2008

Linux w systemach wbudowanych - wpis sponsorowany

Autor: Adrian Nowak, 14:25, środa, 17 grudnia 2008


Dostałem właśnie styczniowy numer Linux+, by przedstawić Wam najciekawszy moim zdaniem zawarty w nim artykuł. Numer bardzo świeżutki, bo nawet na stronie wydawcy nie ma jeszcze o nim żadnej wzmianki. Niezmiernie zaskoczyło mnie w nim jednak to, że dopiero w styczniowym wydaniu ukazała się informacja o premierze nowej wersji Ubuntu, czyli mniej więcej po trzech miesiącach. No nic, ja na szczęście o nowym Ubuntu wiedziałem już wcześniej ;).

Powracając do mojego głównego obowiązku, którym jest przybliżenie najciekawszego artykułu, to - jak można wywnioskować z tematu tego wpisu - najbardziej zaciekawił mnie tekst o Linuksie w systemach wbudowanych.

Co to w ogóle jest ten system wbudowany? Otóż jest to (mniej więcej) system wbudowany na stałe w jakieś urządzenie i kontrolujący jego pracę. Parę razy już o takich rzeczach czytałem, jednak nigdy tak szczegółowo się w to nie zagłębiałem.

Zapewne wielu z Was zdziwiłoby się wiedząc, jak dużo otaczających nas na co dzień urządzeń ma wbudowaną małą kosteczkę z wgranym Linuksem. Autor tekstu, którym jest Rafał Kułaga, wymienia wiele takich sprzętów. Do najciekawszych należą: odtwarzacze DVD, konsole do gier, routery, systemy ABS i ESP wbudowane w samochody czy nawet system sterowania interkontynentalnymi rakietami balistycznymi. No może to ostatnie urządzenie nie wszyscy mają pod ręką ;).

Pozostałą część tekstu autor poświęca na techniczne aspekty funkcjonowania systemów wbudowanych, toteż temat jest przedstawiony bardzo dokładnie. Mnie osobiście aż tak to nie interesuje, więc nie zagłębiałem się zbytnio w szczegóły.

Tekst jest zakończony optymistyczną wizją przyszłości systemów wbudowanych opartych na Linuksie, z którą się jak najbardziej zgadzam. Według mnie, systemy wbudowane i urządzenia przenośne to największe szanse na rozpropagowanie systemów linuksowych.

Tagi:

Komentarze 4 comments
Unknown pisze...

Norma, że w Linux+ (i LinuxMagazine) newsy są sprzed kilku miesięcy. Mogliby coś z tym w końcu zrobić, np. wywalić dział newsów (po co komu trzymiesięczne odświeżane kotlety?) albo zacząć publikować aktualne newsy. Bo chyba styczniowy numer nie jest drukowany w październiku/listopadzie?

EuGene Wolfe pisze...

Faktycznie, jak pisze Mirek - coś tu nie gra. Do kogo skierowany jest ten magazyn? Chyba nie do ludzi związanych na codzień z Linuksem, bo ci, te "nowinki" znają już od dawna i śledzą je codziennie na setkach blogów, portali i RSSów. Dziwne, że to czasopismo jakoś się utrzymuje, bo na rynku padało wiele gazet ciekawszych i skierowanych do szerszej rzeszy odbiorców (jak np. "Secret Service").
No chyba, że kupują go kolesie, którzy chcą zgrywać geeków w gronie kumpli z gimnazjum...

Anonimowy pisze...

Definicja systemu wbudowanego raczej daleka i enigmatyczna. Spróbuj: http://www.asimo.pl/teoria/systemwbudowany.php

Poza tym trochę błędów językowych i stylistycznych, ale poza tym ok.

Anonimowy pisze...

Co jest z forum.ubuntu.pl? Znowu cos sie skopcilo? Oj slabo sie staraja, slabo...

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety