środa, 17 grudnia 2008

Przywracanie GRUB-a z płyty Live CD Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 08:40, środa, 17 grudnia 2008


Wielokrotnie podczas instalowania nowych systemów czy też aplikacji ingerujących w ważne pliki systemowe narażamy nasz komputer na utratę jednego z najważniejszych elementów systemu. Bardzo często zostaje uszkodzony lub nadpisany jeden z plików konfiguracyjnych GRUB-a odpowiedzialnego za wybór uruchamianego systemu. W takiej sytuacji niemożliwe jest zazwyczaj uruchomienie żadnego z zainstalowanych systemów, czasem można jedynie ten wgrany na końcu. Pokażę, jak przywrócić konfigurację GRUB-a korzystając ze standardowej płyty Ubuntu.

Na początku musimy uruchomić nasz system jako Live CD czyli z płyty CD a nie z dysku. Czasem wymagane jest do tego przestawienie w BIOS-ie urządzenia startowego na napęd CD.

Gdy nasz system się już uruchomi (ciągle z płyty), uruchamiamy konsolę i wpisujemy w niej:
sudo grub
Następnie, gdy w konsoli zamiast pustej linii pojawia się znak ">" wpisujemy:
find /boot/grub/stage1
Polecenie to wyszukuje partycję, na której masz zainstalowanego Linuksa (i GRUB-a). Numer partycji należy zapamiętać, gdyż przyda się on przy następnym kroku.

Teraz wstukujemy następujące polecenie, w którym zamiast znaków zapytania podajemy numery partycji uzyskane w poprzednim kroku.
root (hd?,?)
Następnie:
setup (hd0)
I na koniec :
quit

Teraz możemy zakończyć korzystanie z systemu działającego z płyty i uruchomić ponownie komputer. Menu GRUB-a powinno już funkcjonować prawidłowo.

źródło: http://forum.ubucentrum.net/

Tagi:

Komentarze 14 comments
Unknown pisze...

Przyjmując że wszystko jest ok. Ale ja często miałem błąd file not found po wpisaniu komendy find /boot/grub/stage1. A plik rzeczywiście był w tym katalogu. Wywoływałem z shell'a polecenie "grub --boot-drive=/media/disk-1"
Po znaku = trzeba wpisać punkt montowania głównego systemu plików instalacji na twardym dysku.
Jeśli ma się grub'a zainstalowanego w systemie na twardym (nie chodzi mi o MBR, tylko aplikację do modyfikacji ustawień czyli samo polecenie grub) można zalogować się do systemu na dysku (mimo że nie jest on właściwie uruchomiony, bo lecimy z płyty). Do tego służy polecenie "chroot". chroot (punkt montowania).

Anonimowy pisze...

Można również użyć Super Grub Disk co według mnie jest szybsze i nie trzeba zapamiętywać żadnych poleceń. Oczywiście najpierw należy mieć pod ręką wypaloną płytkę ;)

Anonimowy pisze...

Jak sobie zanotuje w swoim analogowym notatniku ;) to też nie będę musiał zapamiętywać poleceń. :)

Anonimowy pisze...

@ tOm dzieki za Super Grub Disk. uważam ze takie programy jak SGD sprawiaja ze Debianowskie systemy staja sie coraz bardziej popularne. Wcale nie pomaga im natomiast zapamiętywanie czy drukowanie sobie ciagu polecen edycji pików. Nie tędy droga.

Anonimowy pisze...

Dzieki za tutorial. Ubuuser.

Anonimowy pisze...

grub> find /boot/grub/stage1

Error 15: File not found

grub>

Unknown pisze...

@tOm: super grub disk to nic innego jak zbajerowany zwykły grub. co za różnica którego gruba użyjesz jak mniej więcej każdy potrafi to samo. w moim przypadku SGD też nie dał rady, ten sam błąd wyskakiwał. dopiero uruchomienie z płyty instalacyjnej grub'a z parametrem --boot-drive rozwiązało sprawę. poleceie find zaczęło widzieć plik stage1.

Unknown pisze...

Dzieki Adrian - zadzialalo :) Proste i skuteczne ;)

Unknown pisze...

Ja mam pewien problem.
Kupiłem laptopa razem z vistą, w domu dorzuciłem do tego ubuntu; wczoraj wyrzucilem vistę (usunięcie partycji przez gparted) i zainstalowałem na jej miejsce windowsa 7, a następnie przywróciłem grub-a wedle powyższych instrukcji i przy uruchamianiu komputera wybrać mogę pomiędzy ubuntu, a vistą, któa... nie istnieje. Windows 7 jest poza mym zasięgiem; jak to naprawić?

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki za tego tuta:). Prosty i bardzo skuteczny

Anonimowy pisze...

można też tak:
http://www.syntaxerror.pl/linux/02/10/2009/naprawianie-grub-a/

Anonimowy pisze...

Zawsze mialem problem z linuxem po instalacji windowsa, wiec wielkie dzieki za podanie rozwiazania. Tylko ze w 4 komendzie musialem wpisac nie: setup (hd0) tylko: setup (hd?) a mianowicie (hd2) bo mam 3 dyski a linux i windows akurat na (hd2). Po wpisaniu: setup (hd0) sformatowało mi partycje (hd0) - niestety ;/

Anonimowy pisze...

@Dawid
musisz sobie zmienic wpisy w /boot/grub/menu.lst

Anonimowy pisze...

A czy można ten sposób zastosować przy robienia GRUB'a na pendrive? A jeżeli da się to jak?

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety