wtorek, 9 grudnia 2008

Własne filtry w Synapticu

Autor: Enlik, 22:38, wtorek, 9 grudnia 2008


To już drugi z kolei artykuł o Synapticu. Tym razem chciałem jednak przedstawić funkcję ustawiania własnych filtrów, która jest dużo częściej używana.

Synaptic umożliwia nam definiowanie własnych filtrów, których możemy użyć do grupowania pakietów - których jest przecież sporo - według pewnych kryteriów. Dostęp do filtrów mamy po kliknięciu w zakładkę "Własne filtry" w lewym dolnym rogu ekranu. Jest już kilka domyślnie zdefiniowanych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać własne.

Jak ustawić własne filtry? Przechodzimy do menu Ustawienia i wybieramy Filtry. Możemy sobie przejrzeć już istniejące w celu zapoznania się ze sposobem ustawiania ichże. Nowy filtr dodajemy przez kliknięcie na "Nowy". Obsługa ustawień jest intuicyjna: po prawej stronie wybieramy kryteria. Jeśli "najedziemy" kursorem myszy na wybrane kryterium, pokaże się krótkie wyjaśnienie, czasem nawet pomocne.
Karta Właściwości pozwala na ustalenie filtru działającego w oparciu o nazwę pakietu, opis, wersję itp. Na przykład, aby dany filtr powodował wyświetlenie tylko "paczek", które zależą od pakietu zaczynającego się nazwą libfltk, dostosowujemy okienko według przykładu zamieszczonego na poniższym zrzucie ekranu. (Ustawienia na pozostałych kartach można w tym przykładzie pozostawić domyślne.)

przykład konfiguracji; gdyby nie było "daszka" ^, to filtr powodowałby wyświetlenie się pakietów
mających nazwę zawierającą "libfltk" w dowolnym miejscu, nie tylko na początku nazwy


Jak widać, filtry to potężne i użyteczne narzędzia. Jednakże przed dodaniem nowego warto przełączyć się na zakładkę Stan i sprawdzić, czy nie ma tam już filtra umożliwiającego nam wyświetlenie interesujących nas pakietów.

Tagi:

Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

A gdzie tytuł?

Anonimowy pisze...

ni ma:)

Anonimowy pisze...

Proponuje tutuł: "Filtry w Menedżerze Pakietów Synaptic"

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety