niedziela, 14 grudnia 2008

Wieści nieuczesane

Autor: Enlik, 10:30, niedziela, 14 grudnia 2008


Zapraszam na pierwszą edycję Wieści nieuczesanych - wybrane wydarzenia przedstawione trochę inaczej. Mam nadzieję, że przypadnie wam do gustu ten cykl moich tekstów. Zapraszam do lektury.

Parę dni temu nastąpiła awaria forum forum.ubuntu.pl. Mówi się, że pewien nieznany cyberhacker z Londynu spowodował parę dni temu naruszenie integralności strony "index" poprzez skorzystanie z funkcji "szukaj". Reakcja administratorów była natychmiastowa (o czym pisał serwis ubucentrum.net na którejś z mhrocznych podstron); ustawiono przekierowanie do strony z warezem. Po dwóch-trzech dniach przywrócono normalne funkcjonowanie forum. Zaistniałe opóźnienie spowodowane było tym, że kopia zapasowa znajdowała się na taśmowym nośniku danych. Trzeba było przeszukiwać i przewijać mnóstwo metrów taśm, ponieważ regularne kopie zajęły aż 4,5 MB danych. Poza tym, dokonano pewnych aktualizacji. Nie było to jednak takie proste.
Na wielu znanych i cenionych serwisach rozgorzały dyskusje, jak miała ww. aktualizacja wyglądać. Zastanawaniano się nad wyborem właściwego narzędzia. Z miejsca odrzucono Dodaj/Usuń programy, ponieważ nie działa ono bez środowiska graficznego. Proponowane były różne rozwiązania. Niektórzy sugerowali, by w ogóle zaniechać aktualizacji z powodu trudności wyboru, jednakże administratorzy, dbając o jakość forum, odrzucili ten pomysł. Po niewątpliwie burzliwych dyskusjach uzgodniono, że aktualizacja będzie wyglądać w ten sposób: sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade. Forum jest dostępne - jak widać, APT nie zawiódł.

Powstało forum forum.ubucentrum.net, które będzie kopią zagranicznych (angielskojęzycznych) forów, potraktowanych translatorami: angielsko-hiszpańskim i dopiero hiszpańsko-polskim. Rozległe testy wykazały, że tłumacz "na jedną nogę" nie spełniałby normy unijnej EN-1250-ZX-C360 w dziedzinie jakości tłumaczenia.

Pojawiła się wersja 1.0 przeglądarki Google Chrome. Na razie dostępna jest wersja tylko na Windowsa, jednakże producenta pochwalić należy za tworzenie aplikacji pod różne systemy operacyjne, w tym nawet te niszowe, jak wspomniany Windows produkcji małego przedsiębiorstwa Microsoft.

Dostępna jest nowa wersja beta Firefoksa, zwanego Minefieldem. Ale to nie dziwota, Mozilla udostępnia coraz to świeższe bety całkiem regularnie.
Kluczową nowością jest dodanie pasku, w którym można wpisać adres strony (np. http://www.ubucentrum.net/) - nie trzeba uruchamiać przeglądarki z poziomu konsoli z parametrem: adres_strony port. Na razie funkcja ta nie zachowuje się stabilnie.
Dotychczas efekt taki można było osiągnąć instalując odpowiednią wtyczkę podłączaną do portu PS/2.

Nowa Opera. Nowością w nowej Operze jest dwucyfrowy numer wersji i szybsze działanie ze względu na optymalizacje silnika, czy coś takiego. W dodatku, nowa Opera przechodzi przez kwas (acid) bez szwanku.
Wersja alfa to jest, znaczy się.

Wydano nowe Slackware.

Pojawiło się nowe Kadu, które teraz wspiera protokół Qt4. Przepisano program na libgg, żeby poprawnie obsługiwał reklamy i wykorzystywał bezpieczny silnik IExpplrr do wyświetlania emotek.

Wydano Amaroka 2.0, który, o dziwo, również ma coś wspólnego z Qt4. Czyżby twórcy programu chcieli zaimplementować w nim funkcję komunikatora? Różnofunkcyjny jest także Songbird, który ma coś z przeglądarki (przy okazji, też wydano nową wersję - strasznie dużo dzieje się w open soursie, nie?). Jaka będzie przyszłość programów do odtwarzania muzyki? Czy zamienią się one w tzw. kombajny, niczym komórki w minikomputery? Czas pokaże.

(uwaga: powyższe wiadomości nie mają na celu, a tym bardziej autor nie ma na celu obrażanie kogokolwiek; szczególnie chodzi tu o pierwszy nius, w którym autor, tzn. ja, chciałem przedstawić w sposób rzetelny, zgodnie z duchem nowodzesnego dziennikarstwa, fakt; a tak poważnie, nie mam ochoty tym postem wywoływać negatywnych emocji u kogokolwiek; proszę o zwrócenie uwagi, że poniekąd podobnie, dla równowagi, potraktowałem forum.ubucentrum.net)
Komentarze 17 comments
Paweł pisze...

Dobry pomysł - tylko najpierw informacja potem złośliwo-złośliwo-cyniczny w skrócie śmieszny komentarz. dałoby to jakąś przejrzystość - akapit wydano Slackware - został bez komentarza.
Przydałoby się wyróżnić przez np. pogrubienie nazwy, których dotyczą poszczególne akapity - lepiej się czyta.

Czekam na kontynuację - można sobie odpuścić w tytule "część 1" a dać "cotygodniowy przegląd wiadomości wg Enlika", czy cos podobnego.

Enlik pisze...

"akapit wydano Slackware - został bez komentarza"
A co byś chciał - to jest UbuCentrum! :)

Ale z tym, że wpierw informacja (rozumiem chodzi o to "uwaga (...)" na końcu), potem wieści, to trochę mi nie pasuje, tym bardziej, że już ona zdradza, o czym będzie tekst (o forach) - czyli takie "opowiadanie filmu osobie, która właśnie idzie na niego do kina".

Anonimowy pisze...

nie podoba mi się taka forma ńjusów - ani toto zabawne, ani odkrywcze, ani informacyjne. Zalet nie stwierdzono :/

Paweł pisze...

aha i raczej forów, a nie for

"n VI; lm M. fora, D. forów a. ndm." - ze Słownika Języka Polskiego PWN

...a co do najpierw wiadomość potem komentarz, to jak "wyboldowałeś" nazwy dotarło do mnie (chyba jestem wzrokowcem), że Ty jednak robisz tak jak myślałem - zwracam honor (wczołguję się pod stół i odszczekuję swoje słowa)

Enlik pisze...

@Paweł
OK, dzięki, z tymi forami to postaram się zapamiętać (ach, te zapożyczenia).

@all the universe
Jakby co, proszę o zrównanie z ziemią (lub wznoszenie nad wyżyny) tekstu i/lub korzystanie z gwiazdek. Jest to pierwszy wpis tego typu, dobrze więc poznać opinie.

Adrian Nowak pisze...

Dla mnie bardzo fajny tekst. Może rzeczywiście trochę nieuporządkowany, ale chyba przyda się raz na jakiś czas tekst parodiujący aktualne wydarzenia w świecie open source.

EuGene Wolfe pisze...

Szczerze?

Ostro zaniża to poziom bloga. Podwórkowe złośliwości lepiej zachować dla siebie. Ani to śmieszne, ani (w znacznej większości) dotyczące Ubuntu.

Unknown pisze...

[quote]Zaistniałe opóźnienie spowodowane było tym, że kopia zapasowa znajdowała się na taśmowym nośniku danych. Trzeba było przeszukiwać i przewijać mnóstwo metrów taśm, ponieważ regularne kopie zajęły aż 4,5 MB danych.[/quote]

Lubię tego bloga, ale ostatnio ostro Podpadacie, widać wyraźny rasizm w stosunku do Oficjalnego Forum Ubuntu, jak i zresztą w tym skrócie wydarzeń, które notabene jest zbędne, ponieważ zawiera mało informacji, do tego są one chaotycznie napisane. Większa część tekstu jest poświęcona ostatniemu włamaniowi napisana w sposób naśmiewający się z administracji za płotem by wbić kolejną szpileczkę i dolać oliwy do ognia.

Czyste chamstwo i brak kultury w sieci krótko mówiąc.

Enlik pisze...

A przeczytałeś to małymi literami na końcu?
Nie miałem i nie mam zamiaru obrażać Administracji tamtejszego forum.

Unknown pisze...

To taka dziennikarska wymówka, bo mogłeś zrobić do zgodnie z jej duchem rzetelnie i bez negatywnych nakierowań, ale nie zrobiłeś. A pisanie wierszyka pod tekstem to tylko próba usprawiedliwienia się.

ffatman pisze...

Mnie się tam wieści podobają, inteligentne a mniej geekowate niż XKCD - znaczy do uchwycenia z poziomu klikacza z ambicjami do haczenia własnej opery alfa, co by po polsku pisała.

Obrońcom Oh! Oficjalnego Joj! Forum życzę wielu szczęślych lat nieczytania, czego nie rozumieją. Może wtedy tamże przestaną na pytanie, dlaczego PulseAudio odmawia dostępu MPD, odpowiadać jak skonfigurować Sonatę (która i tak nie będzie grać, bo nie w niej problem).

raven18 pisze...

A mi się podoba nawet, ot, takie lekkie i przyjemne.

Anonimowy pisze...

Nie uważam, aby czepianie się autora i wytykanie mu iż w tym tekście kogoś obraża jest zasadne. A co by było kiedy wszystkie blondynki obraziły by się na cały świat za to że opowiadamy o nich dowcipy? Miejscami w/w teks był śmieszny (:

Anonimowy pisze...

Odnoszę wrażenie, że macie jakąś obsesję na punkcie ubu.pl :D a może to kompleks? ;)
Przyznam jednak, że chociaż specjalnie nie podobał mi się ten wpis, to jednak pomysł bardzo fajny :P

Franek

Anonimowy pisze...

W sumie spoko, tylko nie rozumiem kilku rzeczy. To jest informacja, czy dezinformacja? Albo nie znam się na humorze informatycznym?
Zdanie: "Pojawiło się nowe Kadu, które teraz wspiera protokół Qt4."
Czym jest tajemniczy "protokół Qt4"?
Zdania: "Wydano Amaroka 2.0, który, o dziwo, również ma coś wspólnego z Qt4. Czyżby twórcy programu chcieli zaimplementować w nim funkcję komunikatora?"
Drogi Enliku, bardzo fajne streszczenie kilku wydarzeń, ale albo nie wiesz co to Qt4, albo ja nie wiem z czego się śmiać?

Anonimowy pisze...

Anonimowy, w Twoim ostatnim zdaniu to drugie stwierdzenie jest prawdziwe. :p

Anonimowy pisze...

Trochę mi ulżyło i chyba zacznę się leczyć ;)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety