środa, 31 grudnia 2008

Wieści nieuczesane #2

Autor: Enlik, 09:00, środa, 31 grudnia 2008


Wieści nieuczesaneZapraszam na drugą część.

Po tym przydługawym wstępie pora przejść do właściwego tematu.
Prawie dwa tygodnie temu wydano nowe, stabilne openSUSE. W ruch poszły torrenty i serwery isodajne. Jak podaje Internet, przez pierwsze 1800 minut pobrano z oficjalnego źródła 176.128 GB isów (dla wyjaśnienia wątpliwości: w Polsce kropka (.) służy ku grupowaniu cyfr, nie ku oddzielaniu części dziesiętnej od jedności), tak więc ilość jest to spora. Dali nowe pakiety, dołączyli SELinuksa do tego Linuksa i coś tam poprawili.

Firma Adobe wydała środowisko AIR 1.5 (Adobe Integrated Runtime - ang. biegaj [w czasie] i integruj się z Adobe) dla Linuksa. Oprócz funkcji sportowo-społecznych AIR umożliwia tworzenie bogatych internetowych aplikacji.

Koniec wsparcia dla Firefoksa 2. Użytkownikom Linuksa zaleca się niezwłoczną instalację przeglądarki Internet Explorer lub, w ostateczności, aktualizację Firefoksa do wydania trzeciego.

Ni stąd, ni zowąd pojawił(-o) się KDE, druga wersja Beta KDE 4.2. Ciekawe jest to, że liczba błędów nowo zgłoszonych, jak i tych zamkniętych (których jest jednak na szczęście więcej niż nowych) wynosi ponad 3000 łącznie. Od czasu wydania Bety 1.
Z tym, że błąd błędowi nierówny i tak naprawdę nie każdy błąd jest błędem, czasem jedynie jest to np. prośba o pewną funkcjonalność - w takimż znaczeniu jest wersja też angielska: BUG, a dotyczy się to też innych open source'ów, nie tylko KDE.
Jeśli chodzi o poprawki, to piszą coś o stabilności, wydajności i nowych funkcjach.

Wydano dystrybucję CRUX w wersji 2.5.
Co ciekawego?
Ano to, że pod wpływem inspiracji nim powstał Arch Linux - całkiem fajna dystrybucja, o dziwo mniej popularna (wg rankingu Distrowatch) od Slackware'a.

Ubuntu 9.04 Alpha 2 ujrzała światło słoneczne. Jaunty Jackalope - Wojowniczy niby-Zając będzie ubrany w szaty: sweterek GNOME 2.26 i portki X.Org 1.6.
Z nowości to... Co tam nowości, ważne, żeby system być szybki, wojowniczy i stabilny. I żeby miał ładną domyślną tapetę. Bo o tym się mówi.

Perl jest git
Perl 5 ma być przeniesiony na system kontroli wersji Git, autorstwa Linusa Torvaldsa. Git ma ciekawy interfejs dostępny z poziomu przeglądarki (pod Operą i IE 6 powinien działać, ale głowy nie daję), można sobie zobaczyć pod adresem http://perl5.git.perl.org/perl.git.
Inne znane projekty wykorzystujące to to m.in. Fluxbox, Android, Linux (jądro). Tutaj można sobie posłuchać Linusa mówiącego o projekcie. W 15. sekundzie jest np. plansza z napisem: Git (silly names is what we do best).
Aha, nie dajcie się nabrać - ten człowiek na początku to nie Linus.

Fennec to mobilna przeglądarka od Mozilli. Ta straszna Mozilla nieuchronnie dąży do zwiększania zasięgu swoich produktów. Wydano Alphę 2 tego ustrojstwa. Jeżeli Firefox będzie rósł w siłę, a w dodatku Fennec osiągnie dużą popularność - to może doczekamy się niemalże monopolu!
A najgorsze jest to, że Mozilla nie wykorzystuje swej dominacji (której jeszcze nie ma), ale walczy jakością.
A co do Fenneca, to ponoć jest szybszy niż wcześniej.

Pojawił się Linux 2.6.28. Dzięki temu więcej kamerek internetowych i innego sprzętu powinno działać w dystrybucjach opartych na tym jądrze. SP4 (system plików ext4), włączony do jądra już wcześniej, został teraz uznany za stabilny.

Dziękujemy za uwagę.
Komentarze 8 comments
Unknown pisze...

hahahaa widze, że miałeś duże poczucie humoru pisząc ten tekst - fajnie. Szczególnie czytając, że z powodu braku wydawania poprawek do FF 2.X wszyscy muszą przesiąść się na IE hahaha dobre!! Trochę za mało szczegółów ale ogólnie nie o szczegóły teraz chodziło. DOSIEGO 2009!

cpphool pisze...

Mam nadzieje, ze niedlugo uzytkownicy ff2 otrzymaja mozliwosc automatycznej aktualizacji do ff3.

Paweł pisze...

żeby nie rozpisywać się o polocie autora - no comment

P.S. zamiast nauki stosowania kropek w liczbach proponuję pouczyć się przedrostków, albo przedstawić liczbę w wykładniku potęgowym (ciekawe tylko czy dziesiętnym czy dwójkowym :) )

Unknown pisze...

Skoro Ty zrozumiałeś, że '.' zastępuje przyrostek (nie przedrostek, bo jak sama nazwa wskazuje przedrostek jest przed rdzeniem) to po co go pisać?

Unknown pisze...

Fajnie się czyta te wieści nieuczesane :P . Przynjmniej się pośmiać można. No i nie zapominajmy o treści merytorycznej wpisu :P .

Anonimowy pisze...

Język luzacki i to mi się podoba jakaś odmiana od szarej rzeczywistości. Humor bardzo inteligencki, często ironiczny.

Tylko nie przeholujcie za bardzo z tym humorem :)

Enlik pisze...

@Piotrek
Postaramy się! ;p

@pankamyk und others
Do siego!
Wsiego dobrego!

dervsh pisze...

jak dla mnie, te newsy są kapitalne.

bardzo sympatycznie się to czyta. ze zrozumieniem mogą mieć problemy jedynie osoby które nie wiedzą czym jest to coś, czego dotyczy dany news... ale to już ich problem, dla mnie rewelacja, tak trzymać! :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety