piątek, 19 grudnia 2008

Świąteczny numer Dragonia Magazine - co ciekawego

Autor: Adrian Nowak, 14:00, piątek, 19 grudnia 2008


Parę dni temu ukazał się kolejny numer magazynu użytkowników wolnego oprogramowania - Dragonia Magazine. Wydanie to zawiera kilka naprawdę bardzo ciekawych artykułów więc chciałbym Wam przybliżyć nieco ich tematykę. Oczywiście zachęcam również wszystkich zainteresowanych do pobrania za darmo najnowszego, 27 numeru.

Na wstępie nowego numeru Łukasz Ciesielski prezentuje ciekawy tekst o językach programowania, ukazuje zalety i wady tych najpopularniejszych. Na zimowe wieczory tekst wręcz idealny.

Najbardziej spodobał mi się tekst zatytułowany "Bash Prompt HOWTO, czyli czarowanie znaku zachęty" autorstwa Łukasza Wojno, w którym autor pokazuje ciekawe możliwości basha. W tekście znajdziemy też jego przyśpieszony kurs, ale tylko pod kątem zmiany znaku zachęty. Nie przeszkodziło to na szczęście autorowi w dodaniu kilku ciekawostek, np. jak zmienić kolor wyświetlanego tekstu w skryptach.

Kolejny tekst, już bardziej związany z tematyką Ubuntu to "Wstęp do Debiana", który ma za zadanie usystematyzować wiedzę na temat tego systemu. Jak zapewne większość z Was wie Ubuntu to dystrybucja wywodząca się właśnie z Debiana i oparta na jego pakietach. Myślę więc, że warto zapoznać się z historią i informacjami na temat tego systemu.

Kolejnym artykułem, który skupił moją uwagę to dalszy ciąg kursu obsługi systemu Ola! Dom 6.06, który ma być superprzyjazny dla początkujących użytkowników (jakby Ubuntu nie było ;)). Krzysztof Lichota pokazuje w tym tekście jak odtwarzać różne pliki multimedialne w tym systemie. Tak nawiasem mówiąc to te całe Ola! nie wygląda zbyt ciekawie. Zielona szata graficzna KDE według mnie bardziej stylizuje ten system jako idealny dla dzieci niż dla początkujących "Linuksowców", chociaż to się właściwie nie wyklucza. Mimo wszystko, ciekawi mnie rozwój tego systemu, bo Ubuntu też zostało stworzone z myślą o niedoświadczonych użytkownikach.

Na koniec jak zwykle kilka tekstów how-to takich jak np: pobieranie z YouTube czy Instalacja drukarki HP DeskJet 5740 w Linuksie. Do tego recenzje książek z czego najciekawszą dla mnie propozycją jest ta zaprezentowana jako ostatnia traktująca o Gimpie zawierająca "Praktyczne projekty".

To by było na tyle jeśli chodzi o mój przegląd 27 numeru Dragonii. Zainteresowani mogą go pobrać ze strony twórców: http://www.dragonia.pl/download.html.
Komentarze 1 comments
Pyoter pisze...

Bardzo dobre pisemko! Dużo ciekawych rzeczy piszą i bardzo profesjonalnie.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety