środa, 3 grudnia 2008

Zgłaszanie błędów programów w Ubuntu - użycie wbudowanej funkcji

Autor: Enlik, 16:30, środa, 3 grudnia 2008


Wiele programów dostarczanych wraz z Ubuntu umożliwia bardzo proste zgłoszenie błędu aplikacji i przesłanie go do Launchpada dzięki funkcji umieszczonej w menu Pomoc. Pokażę, jak należy z niej korzystać.

Na początek mała uwaga: jeśli program "padnie", program do zgłaszania błędów powinien wystartować bez ingerencji użytownika. Jeżeli tak się nie stanie lub gdy chcemy np. zgłosić problem, który nie powoduje zakończenia programu - można skorzystać z podanych tu porad.

Załóżmy, że znaleźliśmy błąd w programie Synaptic. Chcemy to zgłosić. Jak?
Uruchamiamy Synaptica (lub dowolny inny program, którego błąd dotyczy - aplikacja musi jednak mieć obsługę takiej funkcjonalności; jest to spora część programów dostarczanych standoardowo z Ubuntu).
Przechodzimy do menu Pomoc, wybieramy "Zgłoś błąd w programie". Poczekaj cierpliwie, aż wyświetli się okno programu apport-gtk (lub apport-qt); u mnie zajmuje to kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. Program będzie przetwarzał informacje, a następnie otworzy przeglądarkę internetową na podstronie serwisu Launchpad umożliwiającej zgłoszenie błędu (sam Launchpad jest wszechstronny, dzięki temu serwisowi można m.in. pomóc w tłumaczeniu programów).
Aby zgłosić błąd, należy mieć konto w serwisie Launchpad. Jeśli takowego nie mamy, można od razu dokonać rejestracji (znajomość języka angielskiego w przynajmniej podstawowym stopniu jest wskazana). Konto w tym serwisie pozwoli nam m.in. na zgłaszanie błędów. Po zalogowaniu się ukaże się taka oto strona.W podane okienko należy wpisać (w języku angielskim) krótkie podsumowanie problemu. Ja wpisałem przykładowy opis problemu - wymyśliłem sobie, że Synaptic wyłączył się z powodu błędu, gdy chciałem uruchomić pomoc programu. Oczywiście nie wyślę zgłoszenia tego fałszywego błędu, żeby nie być spamerem. ;-)
Ważna informacja: pewne szczegóły dotyczące zgłoszenia zostaną przesłane samoczynnie (to wynik działania programu Apport).
Potem trzeba kliknąć w przycisk Continue.

Kolejny ekran prezentuje inne zgłoszenia powiązane z danym programem. Jeśli zauważymy, że nasze jest podobne do któregoś z listy, klikamy na nie. Pokażą się szczegóły dotyczące błędu - warto je przeczytać. W tym miejscu można dodać komentarz, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Można też wybrać wstecz na przeglądarce, by przejrzeć pozostałe zgłoszenia - i ewentualnie dodać swoje, jeżeli jednak te wyświetlone nie dotyczą tego samego błędu/tej samej sytuacji.
Klikamy więc w "No, I'd like to report a new bug". Zobaczymy taki ekran.Pod dużym polem tekstowym mamy wskazówki, co należy wpisać, żeby nasz raport był bardziej użyteczny. Warto się do nich zastosować - wtedy lepiej pomożemy społeczności. Wstukujemy wszelkie informacje, jakie mogą się przydać, szczególnie to, jakie czynności powodują pojawienie się błędu (w naszym przypadku: próba uruchomienia pomocy w Synapticu). Jeśli błąd stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, zaznaczamy This bug is a security vulnerability. Można dołączyć załącznik - np. poprawiony przez nas kod programu. Teraz warto obejrzeć swój raport - jeśli wszystko jest OK, wysyłamy zgłoszenie. Być może przyczyni się ono do poprawy jakości danego programu.

Przy okazji przypomnijmy następujący fakt: dzięki temu, że programy i biblioteki (większość) w Ubuntu jest typu Open Source, wiele osób może przyglądnąć się kodowi programu, a tym samym strzec jego jakości - pomagając również sobie, ponieważ poprawiają program, którego używają na co dzień (tak jest bardzo często).
Z drugiej strony, nawet "zwykli użytkownicy" mogą przyczynić się do rozwoju w łatwy sposób - chociażby używając oprogramowania, motywując tym samym twórców do ulepszania go.


Tagi:

Komentarze 1 comments
Anonimowy pisze...

mam taki blad ze go nie zglasza ja sie nie znam bo chlop ze wsi jestem ham zwyczajny i prostak. bardzo mi sie podoba gnome 3 a jeszcze bardziej idea dzieki ktorej pozwstal linux. a blad jest taki pozdro z wiochy :)
W:Duplicate sources.list entry http://archive.canonical.com/ubuntu/ precise/partner amd64 Packages (/var/lib/apt/lists/archive.canonical.com_ubuntu_dists_precise_partner_binary-amd64_Packages), W:Duplicate sources.list entry http://archive.canonical.com/ubuntu/ precise/partner i386 Packages (/var/lib/apt/lists/archive.canonical.com_ubuntu_dists_precise_partner_binary-i386_Packages), E:Encountered a section with no Package: header, E:Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/www.linuxfaq.pl_repo_i386_en, E:The package lists or status file could not be parsed or opened.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety