niedziela, 25 stycznia 2009

Czemu Torvalds korzysta z GNOME a Shuttleworth zachwala Windows 7

Autor: Adrian Nowak, 12:05, niedziela, 25 stycznia 2009


Ostatnio w świecie wolnego oprogramowania dość wiele się dzieje i to nie dlatego, że wydaje się przełomowe wersje oprogramowania czy zdobywa nieosiągalną wcześniej część udziałów na rynku, lecz poprzez zaskakujące (przynajmniej na pierwszy rzut oka) wypowiedzi liderów świata linuksowego. Dla wszystkich, którzy się w tym gubią naświetlę trochę sytuację.

Kilka dni temu multimiliarder i drugi kosmiczny turysta, a nam znany jako pomysłodawca Ubuntu - Mark Shuttleworth - w wywiadzie z dziennikarzem The Reg chwalił się, iż miał okazję przez kilka godzin testować najnowszy produkt Microsoftu - Windows 7. Nietrudno się domyślić, że styl wypowiedzi o konkurencyjnym systemie mógł być chłodny i nikt nie mógł by się temu dziwić. Mark jednak, jak na człowieka głoszącego humanitarne hasła przystało, nie starał się nawet ukryć pozytywnych doświadczeń z Windows 7. Shuttleworth miał na przykład powiedzieć: "Windows 7 is a great operating system" czyli "Windows 7 to świetny system operacyjny". Na szczęście nie cały wywiad był utrzymany w tym tonie, gdyż właściwie mogłoby to źle prorokować projektowi Ubuntu.

Mark szczególnie pozytywnie odebrał interfejs nowego Windowsa, który, jakby nie patrzeć, prezentuje się bardzo ładnie. Twórca Ubuntu już od długiego czasu obiecuje redesign swojego systemu, jednak póki co premiera tych zmian jest ciągle odwlekana. Tym razem zmiany zapowiedziano dla Ubuntu 9.10, którego premiera za niemal dziesięć miesięcy; podobno zatrudniono już projektantów od interfejsu. Będąc przy omawianiu wyglądu, Shuttleworth wspomniał o tym, że w Ubuntu 9.04 zmieniono "dymki powiadamiania", tak by sprawiały mniej problemów użytkownikom. Ja jestem nico zawiedziony tak nikłymi nowościami w interfejsie. Podczas gdy konkurencja wprowadza wiele wygodnych nowości, w Ubuntu zmieniono jedynie "dymki powiadamiania"? To niezbyt wiele i raczej nie powód, aby się tym chwalić. Z drugiej strony, interfejs GNOME jest już teraz bardzo przejrzysty i banalny w obsłudze, może to dobrze, że nie komplikuje się go dodatkowymi "wodotryskami".

Wygląd nowego GNOME mimo wcześniejszej krytyki docenił też Linus Torvalds, który postanowił z niego korzystać, zdegustowany nowym KDE. Według niego deweloperzy KDE narzucili użytkownikom zbyt wiele zmian, które jednak ostatecznie mogą uczynić ten pulpit lepszym, toteż nie wyklucza powrotu do KDE w przyszłości.

źródła: fot: Mark Shuttleworth źródło: wikimedia.org autorka: Kristina Kudriašova, fot: Linus Torvalds źródło: wikipedia.org autor: Linuxmag.com, info: linuxnews.pl, theregister

Tagi:

Komentarze 14 comments
Unknown pisze...

"KDE narzucilo użytkownikom zbyt wiele zmian, które jednak ostatecznie mogą uczynić ten pulpit lepszym, to też nie wyklucza powrotu do KDE w przyszłości" dziwne zdanie... no nikt nikomu niczego nie narzuca. Nowe KDE jest świetne. Ok komuś może się nie podobać i w tym przypadku jest dla tego kogoś jest minimalistyczne GNOME. Zawsze jest tak, że człowiek się troche dystansuje do nowości ale KDE idzie w dobrym kierunku. Swoim nowym wydaniem przeskakuje interfejs Windows7, ktory na wczęsniejszym KDE jest wizualnie oparty. Oby GNOME nie przespało Windows7 bo to nie będzie już podobno według wielu taka ciapa jak Vista a przy którym GNOME będzie wyglądało archaicznie.

Anonimowy pisze...

W Ubuntu 9.04 zmieniono nie tylko dymki. Zmieniono też instalator (na moim komputerze Ubu instalowało się w kilkanaście minut), przyspieszono prędkość bootowania i ogólnie JJ jest szybsze.

Enlik pisze...

Dodam, że te powiadomienia mają być wstępem - jeżeli "eksperyment" się uda - do dalszych zmian.
@pankamyk
Jak byś miał starszy sprzęt, nie nazwałbyś GNOME "minimalistycznym". :)
A GNOME wielu ludziom się podoba, więc jak mają wprowadzać te hiperinnowacje, to oby nie zepsuli "ducha" GNOME - prostoty i przejrzystości.
No ale co narzekać - w świecie OpenSource jest wybór i bardzo dobrze.

Jaro pisze...

U mnie na lapku jest takie porównanie: GNOME vs KDE4:
GNOME - około 4h działania
KDE4 - około 2,5h działania

I właśnie przez to korzystam z gnoma - zresztą podoba mi się to środowisko, już to chyba wcześniej pisałem ;P

Anonimowy pisze...

mnie sie podoba prostota i przejrzystość gnome. kde jest jakieś takie archaiczne dla mnie

ffatman pisze...

Uważam Operę za lepszą a u zywam Ff3, uważam KDE4 za ideał czystego biurka i za lepsze od Gnome, którego używam - różnie się układa, dlaczego ktoś czegoś używa. Bezwładność, najmniej wkurzająca suma błędów. Bo nie można zainstalować MSOffice (czyżby?).

Anonimowy pisze...

pierwszy link w tekscie prowadzi do Linusa, a nie do Mark Shuttlewortha

Anonimowy pisze...

Kolejna już wersja do której 'podobno zatrudniono' kogoś tam od poprawy wyglądu... Taa... jasne... To zaczyna być nudne... (tak wiem, wygląd sobie mogę samemu zmienić, ale nie o to chodzi - ciągle się gada o rewolucjach w wyglądzie i ciągle lipa)

Anonimowy pisze...

Jak nie narzucają jak narzucają. KDE4 daleko do stabilności i funkcjonalności kde 3.5 a w najnowszym Kubuntu mamy już 4, między innymi dlatego wciąż używam wciąż Kubuntu 8.04 i w najbliższym czasie nie planuję tego zmieniać. Przykro mi bardzo ale na tym etapie KDE4 nie nadaje się na domyślny interfejs użytkownika, tym bardziej, że chcąc mieć kde 3.5 na Kubuntu to pewnie trzeba by się nieźle nakombinować.

Anonimowy pisze...

Zmiany? Ja nie mogę się doczekać 9.04, trzymam kciuki by było to 9.02 :))
Nowe Xorgi, sterowniki to kart Intela wspierające GEM - w końcu porządna akceleracja dla lapków, które zostały stworzone do długiej pracy na baterii.
Obsługa HDMI !! wkońcu i to razem z dzwiękiem. Zmian jest tyle, że instalując teraz wersję testową można się niemało zdziwić.

pozdro

Anonimowy pisze...

Ja stawiam sprawe jasno. Jezeli komus zalezy na wygladzie - KDE. Jezeli ktos stawia na funkcjonalnosc - GNOME.

@Anonimowy
Lepiej zaczekac na 9.04 ;)
Nowosci w nowym ubu 9.04 nie brakuje a niektorzy widze narzekaja na wyglad.
Ubuntu 8.10 ma nowy wyglad, czego chciec wiecej :)

Bloger pisze...

nowe kde4 będzie się nadawać do użytkowania może za rok, testowałem i powiem szczerze za mało stabilne to kde4 jak na korzystanie przeze mnie, gnome jest świetne i nigdy się na nim nie zawiodłem podkreślam NIGDY i za to je kocham :D

Anonimowy pisze...

ja tam nie zawiodłem się na KDE 3.5. chociaż testowałem przez chwilę 4.2 i jak dla mnie jest już wystarczająco stabilne. brakuje mi jeszcze tylko paru aplikacji przeportowanych na QT4 i będzie można się przesiąść :)

Anonimowy pisze...

Linus zawiódł się na KDE4, bo fedora na siłę wcisnęła 4.0, które przez samych developerów było odradzane do codziennego użytku.
Ktoś może powiedzieć, że nie było to wystarczająco nagłośnione: może dla szarego użytkownika nie, ale twórcy Fedory wiedzieli co za produkt pakują więc jest to tylko ich wina.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety