sobota, 31 stycznia 2009

Dragonia Magazine 28 - Edycja wideo w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 18:00, sobota, 31 stycznia 2009


Wreszcie znalazłem odrobinę czasu, by przejrzeć najnowszy, już 28. Dragonia Magazine, czyli magazynu użytkowników Otwartego Oprogramowania. Czasopismo to jest rozpowszechniane zupełnie za darmo, więc każdy chętny może się z nim zapoznać. Już na "okładce" zachęcające hasło "Edycja wideo w Ubuntu", więc szybko się zainteresowałem, gdyż właśnie edycja wideo to jedna z najgorzej rozwiniętych funkcjonalności względem konkurencyjnych systemów.

Ten numer rozpoczyna stosunkowo krótka recenzja nowego openSUSE 11.1, którego premiera miała miejsce 18 grudnia, więc już ponad miesiąc temu. Jakub Dedra, autor recenzji podsumowuje nowego Susła brakiem rewolucji na rzecz rozwijania kluczowych funkcjonalności. Podobnie jak autor, ja też uważam, że taki sposób rozwoju jest najbardziej prawidłowy, a zarazem najmniej bolesny dla użytkowników.

W następnym artykule - o zarządzaniu pakietami w Debianie Andrzej Warzyński opisuje od podstaw menedżery zarządzania plikami, a dokładnie APT-a, który znajduje się też w Ubuntu. Z tekstu można się dowiedzieć na przykład, że Synaptic to tylko nakładka na APT-a i przeczytać (kolejne już) porównanie APT-a z Aptitude. Artykuł jest dość obszerny, więc każdy, kto chce zgłębić swoją wiedzę w tym temacie, ma dobrą okazję.

Następnym ciekawym artykułem jest z pewnością Gentoo okiem użytkownika Mandrivy, gdzie Paulina Budzoń porównuje dwie tytułowe dystrybucje. Tekst napisany dość luźno, zwroty w stylu "Mandriva 2008.1 też musiała polecieć w kosmos" nie są w nim rzadkością, co z jednej strony nadaje wiarygodności recenzji, lecz też utrudnia nieco jej czytanie. Zawsze recenzja okiem kobiety może być bardziej przekonująca dla piękniejszej części czytelników.

Rafał "Pakos" Olejnik rozpoczął natomiast ciekawą część wpisów, które zainteresują osoby zajmujące sie przerabianiem wyglądu systemu z GNOME. W tekście zatytułowanym GTK Themes Poradnik przeczytacie o szczegółowej budowie stylów GTK.Następny jest długo oczekiwany artykuł o Edycji wideo w Ubuntu, przygotowany przez Dawida "cgmax" Sosnowskiego. Na początek, "żeby nie było zbyt poważnie", autor przedstawił dwie proste aplikacje do konwertowania plików audio-wideo. Następnie wreszcie pierwsza typowa aplikacja do obróbki wideo - Avidemux. Autor "wycisnął" z programu funkcje takie jak przycinanie, łączenie, czy nakładanie prostych efektów na film. Następnie coś, na co czekałem - montaż nieliniowy z aplikacją Open Movie Editor. Mimo niezbyt ciekawego interfejsu, progam ma dość duże możliwości, najciekawsze jednak autor zostawił na koniec, opisując Cinelerra-CV. Autor dogłębnie prezentuje ten program, pisze na naprawdę wysokim poziomie. Według mnie to najlepszy tekst w tym wydaniu Dragonii.

Na koniec artykuły o Konwersji i montowaniu obrazów CD i kolejna część instruktażu po dystrubucji dla początkujących Olá! Dom 6.06.

Podsumowując, Dragonia Magazine z numeru na numer jest coraz ciekawszy, bardzo mnie to cieszy i mam nadzieję, że w przyszłości również nie zabraknie pomysłów na ciekawe artykuły.
Najnowszy, jak i archiwalne numery możecie pobrać ze strony Dragonii.
Komentarze 0 comments

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety