wtorek, 27 stycznia 2009

Przezroczyste panele w Ubuntu czyli dostosowywanie GNOME dla początkujących

Autor: Adrian Nowak, 22:26, wtorek, 27 stycznia 2009


Przedstawiam kolejny artykuł z serii podstawy, dla nowych użytkowników Linuksa. Wielu z nich pyta, jakiego programu należy użyć, aby uzyskać przezroczystość "pasków" w Ubuntu i jak uczynić system ładniejszym. Odpowiem na niektóre z tych pytań.

1) Przeźroczyste panele (paski) w Ubuntu

Aby uzyskać efekt prześwitywania, nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy zmienić kilka opcji. Klikamy zatem prawym przyciskiem myszy na wybranym z paneli, a następnie z menu wybieramy "Właściwości". Przechodzimy na zakładkę "Tło" i odnajdujemy suwak pozwalający na dostosowywanie prześwitywania paska.

Zmiany będą widoczne natychmiastowo. Dodatkowo po kliknięciu na przycisku "Kolor" mamy możliwość zmiany koloru bazowego panelu, co pozwala osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

2) Pasek z Mac OS

Kolejnym, często wspominanym przez początkujących użytkowników gadżetem jest "pasek" znany z Mac OS, często zwany też dokiem narzędziowym. Aby uzyskać taki efekt będziemy musieli jednak doinstalować nowy program, co może być dla niektórych przeszkodą nie do pokonania (poradnik na ten temat już się pisze ;)).

Dla Linuksa najpopularniejsze programy tego typu to Cairo Dock i Avant Window Navigator. Obie te aplikacje opisywałem już na łamach tej strony, więc po przejściu na link w nazwie zobaczycie instrukcję ich instalacji. Jeśli dopiero co wgraliście Ubuntu, radzę jednak początkowo darować sobie ten element wyglądu.

3) Wskaźniki na paskach


Chodzi oczywiście o aplety umieszczane w panelach. GNOME, czyli domyślny pulpit w Ubuntu na aż dwóch paskach oferuje dość sporo miejsca. Warto je więc wykorzystać na monitorowanie aktualnego obciążenia systemu.

Aby dodać do panelu nowy aplet, wystarczy kliknąć na panel prawym przyciskiem, a następnie z menu kontekstowego wybrać "Dodaj do panelu". Ukaże nam się lista dostępnych dodatków, w których wybieramy ten o nazwie "Monitor systemu". Domyślnie wyświetla on tylko częstotliwość procesora, jednak w ustawieniach jego właściwości możemy uruchomić dodatkowe mierniki, na przykład użycia pamięci, obciążenia dysku czy użycia sieci.

Myślę, że to na początek wystarczy. Chciałbym w następnych tekstach wracać co jakiś czas do korzeni tego bloga, którymi jest pomaganie początkującym użytkownikom, więc proszę doświadczonych, którzy zapewne niczego nowego z tego tekstu się nie dowiedzieli o wyrozumiałość.

Tagi: ,

Komentarze 8 comments
Anonimowy pisze...

Moje warjacje na temat wyglądu Gnome:

http://www.fmix.pl/album/351/linux/1

http://www.fmix.pl/album/350/linux-ubuntu-8-04/1

koliberek pisze...

Literówka: Nie "Cario Dock" tylko "Cairo Dock".

rafaloo pisze...

@Anonimowy Ubuntu a'la Windows jest obleśne :) ale reszta nice

Anonimowy pisze...

@Anonim
a czy możesz zdradzić jak osiągnąć efekt przezroczystej ramki wokół okna? obrazek - ubuntu_6.10.wev

kasia230878

Anonimowy pisze...

Faktycznie podstawy, aczkolwiek nie powiem, że takie artykuły się nie przydają :)

Anonimowy pisze...

żeby uzyskać pasek dock ala Mac Os X wcale nie trzeba nic instalować. Jedynie należy dodać nowy pasek i dostosować jego wygląd czyli skrócić, i powiększyć i dodać ikonki

Anonimowy pisze...

U mnie kiedyś występowały błędy w Ubuntu 8.04 na skutek zbyt dużej ilości wskaźników na pasku. Nie dało się korzystać z żadnego menu. Być może to wina braku sterowników dla podzespołów ATI. Teraz mam wersję 8.10, nie mam wskaźnkików na pasku i nie mam problemu.

Anonimowy pisze...

Mam pytanie może ktoś wie jak to zrobić... a mianowicie właśnie wgrałam nowe ubuntu 11.04 na laptopie i chciała bym aby na górnym pasku pojawiła się ikonka z częstotliwości. Za pomoc z góry dziękuję :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety