niedziela, 18 stycznia 2009

Redukcja czasu wyświetlania menu w GRUB

Autor: Adrian Nowak, 13:20, niedziela, 18 stycznia 2009


Czasem aby przyśpieszyć uruchamianie systemu nie trzeba zaawansowanych technik, godzin optymalizacji czy wyłączania niepotrzebnych usług. Pokażę, jak skrócić czas wyświetlania listy systemów w menu programu GRUB, co pozwoli na zaoszczędzenie kilku cennych sekund.

Kilka dni temu pisałem o nowym systemie plików ext4, dzięki któremu system startuje o kilka dobrych sekund szybciej. Można jednak prościej przyśpieszyć włączanie systemu - poprzez zmniejszenie czasu wyświetlania listy GRUB-a, która domyślnie zajmuje aż 10 sekund. Uparci powiedzą, że zmiana ustawień w GRUB-ie to nie przyśpieszanie systemu - faktem jest jednak, że o kilka sekund wcześniej zobaczycie linuksowy pulpit.

Cała operacja jest dziecinnie łatwa. Należy
jednak pamiętać, że operujemy na pliku, którego uszkodzenie może spowodować, że system się już nie uruchomi. Należy więc uważnie wykonywać każdy krok i edytować wyłącznie wartość, którą opiszę.

1) Na początek uruchamiamy plik z konfiguracją ustawień programu GRUB:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
2) Następnie w nowo otwartym pliku kilka linijek od góry powinien się znajdować fragment:
timeout 10
Jak na poniższym obrazku:

Jak nietrudno się domyślić, wartość 10 odpowiada ilości sekund, przez jakie wyświetlane jest menu wyboru systemu operacyjnego.

Jeśli korzystacie z kilku systemów, warto pozostawić sobie kilka sekund na wybór odpowiedniego. Jeśli natomiast na waszym dysku gości jedynie Ubuntu, wartość tę można zmniejszyć nawet do zera. Nic więcej nie musimy już robić. Zapisujemy plik tekstowy, a następnym razem nasz system będzie gotowy do pracy kilka sekund wcześniej.
Komentarze 10 comments
Anonimowy pisze...

prościej i bezpieczniej zmienić ten parametr za pomocą pakietu startupmanager, jest w repozytorium

Anonimowy pisze...

prościej ? a co tu trudnego ? bezpieczniej ? a co tu niebezpiecznego ? zmienić liczbę w jednej linijce ? ręce mi opadły

Jaro pisze...

Prościej instalować program, czyli znaleźć go w repo, zainstalować, znaleźć odpowiednie ustawienia i zmienić...
heh ;) może i prościej, ale dla ludzi nie mających klawiatury ;P

Anonimowy pisze...

chodzi mi o to, że tam nie ma jak spaprać, a edytując plik ustawień gruba i owszem

Anonimowy pisze...

Witam.
Dodatkowo można usunąć "#" przed hiddenmenu (widoczne na zrzucie pod zaznaczonym fragmentem) tak aby został sam wpis hiddenmenu. Wtedy podczas uruchamiania komputera nie jest wyświetlana lista systemów, tylko informacja, że grub się uruchomił i czas (o którym mowa w poście) aby nacisnąć "esc" aby wyświetlić tą listę. Osobiście polecam, mniejszy bałagan na ekranie w trakcie uruchamiania systemu :)
Pozdrawiam serdecznie.
Szymon
ps. nie wiem, czy ta opcja jest w startUp menager-ze

Abrams pisze...

Dużo łatwiej i przyjemniej jest to zrobić w graficznym programie KGRUBEditor

Unknown pisze...

z KGRUBEditor nie mam dobrych skojarzeń... i jednak lepiej zainstalować sobie startup manadzera. prosto i łatwo dostać się można do kilku fajnych opcji startowych w ubuntu. w sumie nie wyobrażam sobie pierwszych chwil po zainstalowaniu ubuntu bez tego programu, tak jak nie wyobrażam sobie pracy bez sterownika do NTSF i disk managera

Anonimowy pisze...

Najlepiej to zainstalować Łindołsa i wtedy to już żadnych plików otwierać nie trzeba. Nie osłabiajcie mnie, tak trudno zajrzeć w man lub dokumentację? Nie mówiąc już o tym, że konfig gruba jest tak opisany, że chyba nikomu mającemu cokolwiek pod czaszką nie trzeba nic więcej.

Anonimowy pisze...

A ja mam pytanie skąd te 10 sekund? Domyślnie miałem zawsze ustawione 2 sekundy i chyba teraz w 8.04 miałem 3 ale 10ciu sobie nie przypominam (normalne wydanie, nie polska wersja)...??

Anonimowy pisze...

@^ra: Ciekawe, kilka razy (niestety) ostatnio instalowałem ubuntu (8.10) na kompie na którym była Winda i zawsze było 10 sek na wybór.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety