czwartek, 15 stycznia 2009

Ubuntu 9.04 dzięki ext4 startuje w 21 sekund

Autor: Adrian Nowak, 22:00, czwartek, 15 stycznia 2009


Ubuntu już teraz nie należy do najwolniejszych systemów operacyjnych. Dodatkowo, jeśli nie spełnia naszych oczekiwań co do prędkości, możemy zawsze poświęcić mu nieco czasu, pozbywając się kilku "wodotrysków" na rzecz szybszego działania. Ciągle trwają jednak prace nad wdrożeniem do Ubuntu nowego systemu plików ext4, który zastąpi wysłużony ext3, nadając Linuksowi szybkości.

Od dłuższego czasu trwają pracę nad nowym systemem plików. Jego podstawowa implementacja była dostępna w kilku ostatnich jądrach Linuksa, by niedawno pojawić się w finalnej wersji. Niestety, pojawienie się obsługi w jądrze wcale nie oznacza, że system "w cudowny sposób" otrzymuje nowe funkcje. Aby Ubuntu (jak i każdy inny Linux) obsługiwało ext4, trzeba takie wsparcie wprowadzić do systemu, co nie jest wcale proste.

W najnowszej wersji Ubuntu 9.04 Alpha 2 mamy już możliwość przetestowania działania nowego systemu plików. Takiego testu dokonali redaktorzy portalu Softpedia, którzy postanowili sprawdzić, jak ext4 wpływa na prędkość uruchamiania się systemu. Wyniki są bardzo pozytywne i wydają się potwierdzać obietnice o szybszym starcie kolejnych wersji Ubuntu.
Oto fragment wyników:
  • Ubuntu 8.10 z ext3 startuje w 26,8 sekundy (na Intel Core 2 Duo);
  • Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) z ext3 startuje w 24,5 sekundy (na Intel Core 2 Duo);
  • Ubuntu 9.04 Alpha (Build 20090112.1) z ext4 startuje w 21,4 sekundy (na Intel Core 2 Duo)!
Jak widać, najnowsza wersja testowa z nowym ext4 uruchomiła się w zaledwie 21,4 sekundy, co jest w porównaniu do innych systemów operacyjnych (niestety nie mam dokładnych danych) świetnym wynikiem.

W ramach ciekawostki mogę wspomnieć, że próby uruchomienia systemu w 20 sekund prowadzi również zespół twórców Fedory, więcej o tym przeczytacie na stronie projektu.

Przyznam, że u mnie na dwóch identycznych komputerach szybciej uruchamia się Windows Vista niż Ubuntu. Trochę mnie to niepokoiło, lecz szybkość uruchamiania nie jest dla mnie najważniejszym powodem, dla którego korzystam z Ubuntu, więc nic z tym nie robiłem. W kolejnych wersjach możemy liczyć na szybszy start systemu i nie są to tak jak w przypadku Windows 7 jedynie zapowiedzi, lecz już teraz potwierdzone fakty. Złą nowiną jest jednak to, że domyślna obsługa ext4 najprawdopodobniej znajdzie się dopiero w październikowym Ubuntu 9.10, natomiast w finalnym Ubuntu 9.04 planowanym na kwiecień znajdziemy jedynie opcjonalną możliwość stworzenia partycji w ext4.
Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

Ten czas 20 kilka sekund to czego dotyczy? Uruchomienia samego kernela? Bo chyba nie możliwe aby to był czas załadowanie Gnome. U mnie całkowite załadowanie Gnome + wszystkich programów w sesji trwa około 80-90 sekund.

Anonimowy pisze...

łał, kangur, działa Ci zapisywanie sesji w Gnomie? Jakaś wskazówka? Męczyłem sie z tym w Ubuntu 8.10, ale dotąd bezskutecznie.

Anonimowy pisze...

A mi się wydaje, że różnica 3 sekund nie jest niczym rewelacyjnym i można powiedzieć, że mieści się w ramach błędu statystycznego.

koliberek pisze...

A ja słyszałem, że Windows 7 mocno dopracowano i tym razem jest sporo poprawiony. I słyszałem to od Linuksowca, który ponoć zna się na systemach operacyjnych. I bardzo dobrze - Windowsa używa dużo ludzi więc dobrze byłoby, żeby mieli coś rozsądnego jak w pracy na przykład nie mają wyboru systemu. Czyli nie ma się co upierać, że darmowy Linuks jest dobry bo jest darmowy i dobry tylko trzeba zakasać rękawy i zrobić coś, co przekona ludzi do zmiany systemu :-)

Anonimowy pisze...

A w życiu :) Nawet przy podstawowej konfiguracji i okrojonych procesach ten czas odbiega od rzeczywistości. Sam system, nie może uruchomić się w 20 sekund, no chyba że ekran logowania.

Takie wyniki nie sprowadzają się do zmiany systemu plików, lecz trzeba tutaj zaingerować w poszczególne składniki systemu (GDM, KDM, Kernel, Gnome-Session). W innym przypadku ten mizerny plan nie ma możliwości spełnienia się :)

marines pisze...

nie no SUPER!!! 3 sekundy! bomba! -.-

Enlik pisze...

Przy pracy nad przyspieszaniem uruchamiania systemu najtrudniejsze jest to, że jedna zmiana powoduje skrócenie czasu ładowania systemu o... niewiele, ale pomyślcie sobie, że jak zoptymalizowaliby jeszcze trzy rzeczy (każda po 2 s) + te 3 to będziemy mieć 9 s szybciej - zauważalnie.
Może potem jeszcze coś, potem jeszcze...

No ale obawiam się, że twórcy np. programów, sterowników szybko ich dogonią (robiąc zamulacze, jeśli chodzi o czas uruchamiania się systemu) i system będzie się uruchamiał nie szybciej, ale w najlepszym wypadku tak samo.

Trend taki zresztą widać: coraz szybsze procesory, więcej pamięci a programy nie uruchamiają się jakoś szybciej...

Dlatego chwała tym, którym się chce optymalizować mimo tego, że "zawsze sobie można dokupić RAM-u, jest tani".

Unknown pisze...

3 sekundy to tyle co nic. 10 sekund to juz cos. na szybkość uruchamiania się systemów wpłyną nowsze, szybsze maszyny. Nowe oparte o flash dyski twarde. to zawsze na prace dysku czekał cały pozostały sprzęt. jeszcze szybsze ram i procesory.
Jeśli chodzi o win7 to podobno przepis na jego szybkość staru jest taki, że wywalą kilkanaście bibliotek ładowanych np teraz przez xp i vistę. system uruchomi się szybciej bo będzie miał mniej do ładowania w ram. co z tego? ano to, że pierwszy start jakiegos programu. ktory potrzebuje tych bibliotek będzie trwał dłuuuugo.

Unknown pisze...

Jak dla mnie to może się i minutę uruchamiać, aby dalej miał taką funkcjonalność jaką ma. Ciekawe czy dadzą jakieś narzędzie do konwertowania systemu plików, żeby nie trzeba było formatować i od nowa wgrywać dane.

Anonimowy pisze...

Na Amilo Pi 2515 Xubuntu 8.10 uruchamia mi się w 30s. Pewnie dałoby się nieco przyspieszyć, ale nie narzekam. Vista chyba podobnie. Z tą różnicą, że od momentu pojawienia się pulpitu trzeba jeszcze drugie tyle czekać na załadowanie się podstawowych programów, a jest ich tylko kilka i są jednymi z najlżejszych. Gdybym używał Nortona, "nowego gadu-gadu" byłoby trochę gorzej.

Anonimowy pisze...

mi ubuntu 9.04 uruchamia sie na ext4 w 15 sekund... z wszystkimi komponentami compiz i inne więc nie wiem.

oZ pisze...

9.04 - odpala do 15s. Oczywiście liczę czas od odpalenia gruba do zakończenia ładowania systemu.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety