czwartek, 22 stycznia 2009

Ubuntu Mobile przenosi się z GTK na Qt

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 22 stycznia 2009


Całkiem niedawno napisałem o walce Ubuntu na rynku urządzeń mobilnych. Obecne wydarzenia zdają się potwierdzać ogromne zainteresowanie Canonical mobilnym światem. David Mandala na konferencji dotyczącej Ubuntu Mobile zapowiedział przejście z GTK na Qt w interfejsie tego systemu.

Obecnie Ubuntu Mobile bazuje na specjalnie przygotowanej, mobilnej wersji GNOME. Mandala zapowiedział jednak, że firmy takie jak Nokia czy Intel szukają dla tego alternatywy.

Wszystkie te motywy ukazują, jak bardzo Canonical jest ukierunkowane na urządzenia przenośne. Co ciekawe, nie tylko Ubuntu Mobile jest przystosowywane dla przenośnych komputerów. Nie wiem, czy pamiętacie, ale wiele ze zmian, jakie dokonały się w ostatniej wersji desktopowej Ubuntu Intrepid Ibex dotyczyły właśnie mobilności. Nowy Network Manager czy lepsze wsparcie dla urządzeń peryferyjnych zdają się to potwierdzać. W nowym Jaunty Jackalope planowanym na kwiecień tego roku również nie zabraknie nowości, które dotyczą głównie użytkowników komputerów przenośnych. Canonical zapowiedziało na przykład więcej funkcji pozwalających na ustawienie zasilania dla poszczególnych urządzeń czy większą integrację pulpitu z narzędziami internetowymi, co w połączeniu z urządzeniami mobilnymi mogło by być bardzo ciekawe.

Nowe wydanie Ubuntu Mobile, a właściwie pierwsze, które będzie wspierane przez Canonical ukaże się wraz z premierą desktopowej wersji Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope, czyli najprawdopodobniej 23 kwietnia 2009. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój wydarzeń, o których na pewno Was poinformuję.

źródło: linuxnews.pl
Komentarze 14 comments
Unknown pisze...

mam nadzieję że będą to robić z głową, nie ma nic gorszego niż "przerzucanie" się z technologi na technologię

Unknown pisze...

Nikt nie powiedział, że interfejs zostanie przeportowany na Qt, tylko, że taka opcja jest rozważana - przynajmniej tyle wyczytałem z angielskiego źródła...

Anonimowy pisze...

Jak sam napisałeś
> Nikt nie powiedział, że interfejs zostanie przeportowany na Qt
To dlaczego kłamiesz w tytule? ;)
"Ubuntu Mobile przenosi się z GTK na Qt"

'Canonical rozważa/zastanawia się nad przejściem Ubuntu Mobile na bibliotekę Qt' Czy tak nie jest poprawnie?

Adrian Nowak pisze...

@Anonimowy
Ten wcześniejszy Adrian to nie Ja ;)

Anonimowy pisze...

hehehe namnożyło się was (:

Anonimowy pisze...

Przydałoby się nieco więcej rzetelności...

Anonimowy pisze...

http://tech.slashdot.org/article.pl?sid=09/01/20/211251

Jeśli komuś zależy, żeby dowiedzieć się dokładnie o co chodzi, można zacząć od Slashdot'a (jak zawsze).

Adrian Nowak pisze...

@Albi
Mimo, że team Ubuntu "dopiero rozważa" przejście na Qt, jest to niemal pewne biorąc pod uwagę szersze okoliczności i zupełny brak przewagi GTK nad Qt.

Proszę na przyszłość o bardziej konstruktywne wypowiedzi. Pamiętajcie też, że wyrażam tu często swoje własne opinie i przedstawiam tu moją własną interpretację wydarzeń w świecie Ubuntu.

Pozdrawiam serdecznie.

Anonimowy pisze...

@Autor
To zamieszczasz swoje opinie, świetnie, ale nie zmienia faktu, że wprowadzasz ludzi w błąd sugerując, że decyzja już zapadła. Chyba że nie zdajesz sobie sprawy, że Twoje opinie wędrują do serwisu z wiadomościami - LinuxRSS, albo ktoś znajdzie nagłówek Twojego wpisu chociażby w wyszukiwarce.

Adrian Nowak pisze...

@Anonimowy
Doskonale zdaje sobie sprawę gdzie wędrują informacje moich wpisach.

Przyznaje, że nieco się rozpędziłem i to mój błąd. Postaram się w przyszłości go nie popełniać.

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

"Przyznaje, że nieco się rozpędziłem i to mój błąd. Postaram się w przyszłości go nie popełniać."

postaraj sie poprawić obecny błąd, a nie nie popełniać następnych. powoli ten blog zmienia sie w onet, ogólnie żenua, żegnam.

Anonimowy pisze...

@Adrian
nie przepraszaj, nie masz za co, pisanie postów, artykułów wydaje się łatwe tylko tym którzy tego nigdy nie robili, mogę ci poradzić, czytaj jak najwięcej prasy i książek, wszystko przyjdzie z czasem ;))

kasia230878
(moje id nie działa)

Adrian Nowak pisze...

@Kasia230878
Dzięki za radę :)
Pozdrawiam

dev/mygate pisze...

lol, ten blog był dla mnie od początku super, teraz staje się już prawie jak komiczny bash :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety