poniedziałek, 19 stycznia 2009

Wieści nieuczesane #3

Autor: Enlik, 16:50, poniedziałek, 19 stycznia 2009


Oto kolejna porcja "Wieści", na którą zapraszam - wstęp darmowy (pomijając koszty eksploatacyjne, takie jak konieczność kliknięcia skutkująca ciągłym zużywaniem się myszki komputerowej czy innego urządzenia wskazującego).

Wikipedia, jaka jest, każdy widzi. Dzięki temu, powiększonemu o apel założyciela (Jimmy'ego Wallesa), zebrano 6 mln $. A nawet ździebko więcej. To, na co pieniądze zostaną wydane, jest jawne. Czyli na przykład zostaną wydane na utrzymanie infrastruktury, a fakt istnienia owej infrastruktury jest jawny.

7.1 wersja FreeBSD wydano. Rzeczywiście, nie jest znana, poprawek i usprawnień, które noszą nazwy znane tylko prawdziwym geekom (DTrace, GPT, IPSec, ...). My się domyśla, znacznie lepiej na komputerze lub innych ziaren, niż netbookach *ista 7.

Richard Matthew Stallman, znany hacker [w raczej pierwotnym znaczeniu tego słowa], znany jako wolny człowiek (wolny od "wolność" i wolny jak piwo (dla osób powyżej 18 roku życia)) odwiedził Kraków.

Tak się zdarzyło, że odkryto lukę w emulatorze terminala xterm, pozwalającą na wykonywanie mniej lub bardziej użytecznych, acz zwykle niepożądanych poleceń. Co ciekawe, już po paru dniach (a może nawet parę dni wcześniej) przyszła poprawka bezpieczeństwa - kamień z serca na podłogę!
Lukę można było wykorzystać na przykład podrzucając użytkownikowi całkiem niewinnie wyglądający plik, a następnie polecając mu, użytkownikowi, wpisanie określonego polecenia w xtermie (cat (lub more) nazwa_podrzuconego_pliku), względnie uruchomienie podrzuconego skryptu powłoki.
Analogicznie do podrzucenia ciekawego-pliku-z-pamelą.jpg.exe i zaproponowanie uruchomienia go.
Program xterm jest najpopularniejszym emulatorem terminala. Nawiasem mówiąc, potrzebuje mniej pamięci niż terminal GNOME (gnome-terminal). Ale g.-t. jest fajniejszy, ma zakładki niczym IE>6.

Skandal! Pracownicy firmy G. nie znają greckiego alfabetu! A przynajmniej początku. Gdy reszta świata prezentuje program w wersji alfa, twórcy programu Ch. nazwali se wersję nową not-szalancko "Pre-Beta".
Zresztą G. coś ma bzika na punkcie statusu beta. Są betowi, bo mówią, że zawsze mogą zrobić lepszy soft (który i tak by pewnie byłby betą). Ale to dobrze, są ambitni.

Czy znacie przeglądarkę Chrome? Odpalaliście-li przez WINE czy w podobny sposób? A może na jedynym systemie, na którym to owo działa natywnie? Oficjalnie wiadomym jest, iż na Linuksa będzie najwcześniej, gdy minie roku połowa, licząc od 01-01-2009.
A jak wygląda rozwój aplikacji?
Pracownicy przeczytali na UbuCentrum o nowych funkcjach Ubuntu 10.10 pre-pre-pre-beta (a tak naprawdę spodobały im się zrzuty ekranu) i postanowili sobie zainstalować. Niestety, w tej wersji przedrozwojowej Ubuntu nie działają Kierki przez WINE, co wywołało falę protestów w firmie. Zdecydowano programować na starym dobrym Hardy Heronie, uruchamiając go w wirtualnej maszynie.

Nowa Fedora, Fedora 11 będzie się nazywała Fedora 11 "Leonidas". Prawdopodobnie ubunazwy są znacznie fajniejsze. Z nieoficjalnego, ale bardzo wiarygodnego źródła wiadomo, że nowe Ubuntu będzie się nazywało (w polskiej wersji) Ubuntu Rdzewiejący Trabant. Inne tłumaczenie to Ubuntu Chromowane Felgi. Motoryzacyjnie! Nic, pożyjemy, zobaczymy.

Czy chodzicie czasem do czytelni? Niegdyś czytelnia była miejscem cichego kontemplowania dzieł literackich. Dzisiejsze czytelnie jednakże znaleźć można multimedialne, gdzie dostęp do Internetu jest na Windowsach. Pewnej znanej czytelni minęły dwa lata. Co ciekawe, podobno tu korzysta się z jakichś Ubuntów. Dwa lata, jak to piszą, ale w rzeczywistości to chyba więcej, gdyż pierwszy artykuł traktuje o "reaktywacji". Jak wykazało śledztwo, jak zwykle mam rację. Zatem te dwa lata to nie dwa lata, ale dwa lata nowego życia zreaktywowanego.

A tymczasem UbuCentrum (.net - nie mylić z .NET), który niedawno doczekał się nowej szaty graficznej, po cichutku obchodził roczek. I analogicznie - choć tu nie było reaktywacji - roczek roczkowi nierówny: samo UbuCentrum jest młodsze, wcześniej występowało pod innym adresem URL, a nawet URI...

Urodzin ciąg dalszy. 15 stycznia 2001 roku wystartowała Wikipedia (angielska wersja). No ale to by było za proste, jak by było zwykłe ośmiolecie. Osiem ośmiu nierówne, bo zanim była Wikipedia, istniała (w l. 2000-2003) Nupedia, również założona przez Jimmy'ego; uważana jest za prekursorkę Wikipedii. (Działała na takich samych, ale innych zasadach - artykuły pisali eksperci, ale również była dostępna za darmo.) Tak naprawdę, z początku Wikipedia była taka przyboczna trochę. A wiecie, jakie były pierwsze artykuły wikipedlane? Nu, te skopiowane z Nupedii.
A niechaj internauty wżdy postronne znają, iż Polacy nie gęsi, Wikipedię też mają.
Nasza powstała 26 września 2001 roku, czyli plus minus 8 miesięcy po angielskiej.

Qt (taki tam "zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języka C++") zaliczyło kolejną licencję do kompletu, mianowicie LGPL. Teraz można produkować zamknięte programy bez potrzeby kupowania wersji komercyjnej.
Ale po co to komu? Wszak FLTK już dawno był na GNU Library General Public License.
Qt zostało stworzone przez firmę Trolltech, która została przejęta przez Nokię, która produkuje dużo telefonów komórkowych, które stały się symbolem cywilizacji [ogólnie, nie tylko te Nokii].

Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

Przeczytaj proszę trzeci akapit. Ten o FreeBSD i napisz jeszcze raz o co Ci chodziło ;).

p.s. Pozdrawiam i wykorzystuję wiedzę blogową oferowaną przez Ciebie i innych.. Obcych także :).

Unknown pisze...

Zachęcam i zapraszam do oglądnięcia mojego amatorskiego nagrania wystąpienia Stallmana (ITGiants 2009) http://video.google.pl/videoplay?docid=-5621142882400305486&hl=pl\ Jest w niskiej jakości i ma kilka "skoków w czasie" ale z 2 godzin przemówienia 1:30h się poprawnie nagrało. Nadal nie wydano oficjalnego nagrania tego wystąpienia niestety, także trzeba się zadowolić tym moim narazie...

(Nagranie oczywiście na creative commons)

Pozdrawiam :-)

adrian5632 pisze...

@Anonimowy: To jest zabawa językiem i nie ma tam wiele do rozumienia. A "PS" pisze się bez kropek, wszakże to łaciński skrót :P

@Adrian: Uwielbiam twoje zabawy językiem ;) Szczególnie niektóre formy archaiczne przeżywają drugą młodość ;P

Haspet pisze...

@adrian5632, tylko, że autorem nie jest Adrian, tylko Enlik ;) Co nie znaczy, że artykuł jest zły. Jak to na Enlika przystało art jest na poziomie i przy okazji zabawny.

Anonimowy pisze...

Rząd, rządzić, nierządny.
Żądza, żądać, a więc niepożądany.

Ktoś tu nie stosuje się do rad na forum i nie używa słownika w FF ;)

Nie licząc tego jednego byka, artykuł uroczy i nawet kilka razy się uśmiechnąłem :)

Anonimowy pisze...

Ale żem byka strzelił! Nic to, dokonam poprawki w czasie przyszłym, chyba że mię Adrian wyprzedzi.
Thank you for your bug report!

A teraz zgryźliwie: ktoś tu z forum się nie podpisuje! ;)

Anonimowy pisze...

Trabant ma karoserię z plastiku więc jak ma zardzewieć!!! Prędzej się stopi

Haspet pisze...

@Łomekzlasu, no co ty nie powiesz naprawdę ? (ironia ^^ )
Dlatego tak sobie zażartowałem z rdzewiejącego trabanta. Nie bez powodu w miejscu trabant jest właśnie ten samochód a nie inny,
BTW. taka ciekawostka trabant jest z tworzywa sztucznego.
Z wikipedii:
W samochodzie tym po raz pierwszy zastosowano karoserię z tworzywa sztucznego duroplast. Wykorzystanie tworzyw sztucznych do budowy nadwozia podwyższyło jego odporność na korozję. Karoseria z duroplastu ma podwyższoną wytrzymałość na zgniatanie; w razie pożaru duroplast nie pali się, a jego temperatura topnienia jest zbliżona do temperatury topnienia aluminium.

Ach te embargo na stal w tamtych czasach ;)

Anonimowy pisze...

Jak będziesz pisał jak dyslektyk, to nikt tego nie będzie czytał!! Chłopie, tyle błędów, literówek, etc!!

Nie umiesz pisać poprawnie, to daj to komuś przed publikacją do przeglądu (żonie, mamie, teściowej nawet), bo marnują się dobre teksty przez syndrom połamanych palcy...

Unknown pisze...

Yyy... sorry - nie wiem, czemu nie spojrzałem na autora :P

Anonimowy pisze...

W zdaniu: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" słowo gęsi jest przymiotnikiem: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie (czyj? jaki?) gęsi, iż swój język mają". Biorąc to pod uwagę zdanie traci sens :P

Anonimowy pisze...

Strasznie nieuczesane te wieści. Jak zawsze zresztą kawał dobrej roboty :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety