piątek, 20 lutego 2009

Chakra Alpha 2 - Arch Linux w pięknej postaci

Autor: Anonimowy, 10:19, piątek, 20 lutego 2009


Chakra Project poinformował o wydaniu dystrybucji Chakra w wersji Alpha 2. Jest ona w pełni oparta o Arch Linux, tak naprawdę jest czystym Archem, w którym znajdziemy m.in. graficzny instalator, automatyczne wykrywanie sprzętu i GUI dla menadżera pakietów.

Co ciekawe, dystrybucja ta cechuje się tym, że nie posiada środowiska GNOME, a tym bardziej bibliotek GTK. Zawiera ona tylko i wyłącznie KDE w wersji 4.2 lub rozwojowej 4.2.63 (na serwerach). Chakra wydawana jest w dwóch wersjach: LiveCD i LiveUSB co oznacza, że bez problemu możemy ją użytkować zarówno z płyty, jak i z pendrive'a.

Nowości w tym wydaniu jest sporo, m.in. poprawiona została usługa wykrywania sprzętu, dodano kompresję LZMA, dokonano nieznacznych poprawek w instalatorze, a także naprawiono liczne błędy i dodano nowe funkcje. Pełna lista zmian dostępna jest na tej stronie.

Obrazy przygotowane są dla dwóch architektur i686 i x86_64. Wszystkie opcje dostępne są na stronie pobierania.

Tagi: ,

Komentarze 5 comments
Enlik pisze...

Arch Linux jest piękny i bez takich modyfikacji. :)

Barthalion pisze...

Mam wrażenie, że to się trochę mija z celem. Czy system przez KDE4 na pokładzie nie będzie ociężały? W końcu urok Archa polega na jego prędkości.

marines pisze...

Chakra jest jeszcze niestabilna, ale to jest to na co czekałem :]

Barthalion, to zmodyfikowana wersja KDE4, który i tak jest już stosunkowo szybki. na marnym sprzęcie chodzi płynnie. :)

Marucins pisze...

Alternatywa? Czy co?

W między czasie czekając na hakintosha sprawdzimy ta dystrybucję

Anonimowy pisze...

Pobrałam dziś paczkę chakry.Wrzuca mnie live login z haslem live, podczas proby instalacji. Na root nie mogę wejść. Mam komunikat "aconadi not operational".
Nie wiem czy da się coś zrobić by zainstalować na twardym. Pobierało się trochę i według opisu była to wersja z możliwością instalacji.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety