czwartek, 26 lutego 2009

Co nowego w Ubuntu 9.04 Alpha 5

Autor: Adrian Nowak, 20:20, czwartek, 26 lutego 2009


Mimo iż zbiór funkcji został już zamrożony kilka dni po wydaniu wersji Ubuntu Alpha 4, w nowym Jaunty Jackalope Alpha 5 znalazło się kilka ciekawych nowości, o których warto wspomnieć. Zapraszam do dalszej lektury.

Mimo iż większe zmiany w wyglądzie planowane są na Ubuntu 9.10, to już teraz czeka nas kilka nowości w tej materii. Najbardziej rzucającą się w oczy jest nowy ekran logowania GDM, który nadaje nowej wersji systemu nieco nowoczesności. Stary, wysłużony motyw, chociaż całkiem ładny, został zastąpiony ciemnym metalicznym ekranem.

Kolejną nowością są osławione powiadomienia, które według Marka Shuttlewortha mniej dezorientują użytkowników i nie skupiają tak na sobie uwagi. Tym razem również postawiono na ciemną kolorystykę i nowoczesność. Mimo że obecnie nowe powiadomienia nie współpracują jeszcze ze wszystkimi aplikacjami, zapowiadają się bardzo dobrze.

Instrukcję instalacji nowych powiadomień w starszym Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex znajdziecie tutaj.

Kolejną widoczną nowością jest dołączenie aplikacji o nazwie Computer Janitor, pozwalającej utrzymać w systemie porządek. Umożliwia ona usuwanie nieużywanych pakietów czy pozostałości po aktualizacji systemu. Paczkę dla Ubuntu można pobrać z tej strony.

Jeśli chodzi o kwestie wizualne, to dodano też nieco nowości do instalatora, takich jak ulepszona mapa, czy procentowo wyrażona wielkość partycji. Niestety ta druga funkcja nie działa jeszcze prawidłowo.


źródło, fot: www.phoronix.com
Komentarze 4 comments
EuGene Wolfe pisze...

Niewiele, ale w skostniałym wyglądzie Ubuntu zawsze coś... Ale przy tych powiadomieniach to stanowczo zbyt dużo szumu...

Unknown pisze...

Dla mnie wygląd nie ma większego znaczenia.Ekranu logowania i tak nie używam a tapetę czy windowborder można sobie dowolnie zmieniać.Mnie się bardziej podobają np.takie pomysły jak w 8.10 opcja zmniejszania zdjęć z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem.

panjandrum pisze...

Mógłbyś jeszcze tą nową mapkę wstawić ;)

EuGene Wolfe pisze...

To fakt - wygląd nie jest najważniejszą kwestią dla osób już znających Ubuntu - te wiedzą jak błyskawiczne dostosować je do swojego gustu zaraz po instalacji.

Natomiast dla użytkowników nowych, którzy pierwszy raz uruchomili Ubuntu jest to jednak sprawa niezwykle ważna, często decydująca o tym, czy przy systemie zostaną na tyle długo, aby go poznać i przekonać się jak wiele sami mogą zmienić.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety