niedziela, 8 lutego 2009

Dodawanie nowych repozytoriów w Ubuntu - podstawy

Autor: Adrian Nowak, 10:20, niedziela, 8 lutego 2009


Często początkujący użytkownicy są na różnych forach proszeni o dodanie kolejnego repozytorium, z którego łatwo jest zainstalować nowe oprogramowanie. Pokażę krok po kroku. jak można dodawać repozytoria do Ubuntu.

1) Sposób pierwszy

Pierwsza metoda jest całkowicie "klikalna" i nie wymaga używania konsoli.
1) Przechodzimy do menu 'System=>Administracja=>Źródła oprogramowania'
2) Wpisujemy własne hasło (to samo, co do logowania)
3) Przechodzimy na zakładkę 'Oprogramowanie osób trzecich'
4) Klikamy 'Dodaj źródło'
5) W pole 'Wiersz APT' wklejamy wpis nowego repozytorium
6) Klikamy 'Dodaj źródło'
7) Wciskamy przycisk 'Zamknij'
8) W nowym oknie wybieramy 'Wczytaj ponownie'

To tyle, nowe repozytorium zostało dodana i lista oprogramowania została zaktualizowana. Umiejscownienie przycisków przedstawiłem dodatkowo na obrazku:2) Sposób drugi

Druga metoda jest nieco szybsza, jednak zmusza do wykorzystywania konsoli (co oczywiście nie jest niczym złym).

Cała operacja sprowadza się do dopisania linijki w pewnym pliku tekstowym, w którym gromadzone są informacje o źródłach oprogramowania.

1) Wpisujemy w konsoli:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
2) Na końcu pliku tekstowego dodajemy linijkę z naszymi repozytoriami
3) Zapisujemy i zamykamy plik
4) Aktualizujemy listę repozytoriów poleceniem:
sudo apt-get update
Efekt dodania będzie identyczny, jak za pomocą pierwszej metody. Mam nadzieję, że teraz dodawanie nowych repozytoriów nie będzie dla nikogo problemem.

Tagi:

Komentarze 18 comments
Anonimowy pisze...

W tysiącach postów na różnych forach przy okazji jakiś porad jest o tym wspominane, również na ubuc wielokrotnie. Wniosek?

Unknown pisze...

Wniosek?I znów ukłony Dla Adriana!Jak się przesiadłem na Ubuntu to na pytania na różne tematy,na różnych forach najczęstszą odpowiedzią było "wygoogluj sobie".Społeczność Ubuntu?Różnie to bywa!Chodzi o to żeby ktoś nowy miał dużo możliwości zdobycia informacji.I może o odrobinę życzliwości.

Unknown pisze...

Wart tutaj nadmienić jak dopisać klucze publiczne.

Usuwamy plik .gnupg który znajduje się w home/user/ a następnie:
wget http://sycu.ovh.org/files/apt-pubkey.sh

chmod +x apt-pubkey.sh

./apt-pubkey.sh
Zostaniemy poproszeni o hasło, ponieważ do pobrania listy niepodpisanych repozytoriów i dodania kluczy wymagane są uprawnienia roota. Po chwili wszystkie repozytoria z naszej listy powinny być podpisane.

źródło: http://sycu.ovh.org/index.php?id=articles&nr=72

Anonimowy pisze...

@justyn a dziwisz się że do google wysyłają? To samo pytanie zadaj nie na na forum a na google:
jak dodać repozytorium
Spostrzeżenia?

P.L. pisze...

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Nie radziłbym początkowym użytkownikom wprowadzania zmian w tym pliku. Kto miał kiedyś z tym problemy ten wie o co chodzi. Jest możliwość zapisywania nowych repozytoriów w katalogu:

/etc/apt/sources.list.d/

No chyba że ktoś lubi śmiecić w systemowym pliku...

Unknown pisze...

Zgoda frk!Ale jak zadałem pytanie na które można było odpowiedzieć w jednym krótkim zdaniu,to otrzymywałem odpowiedź długą na trzy zdania gdzie mówiono mi że to podstawy i powinienem to wiedzieć,a tak w ogóle to jestem niedorozwój,down i zawracam gitarę.Nie dotyczyło to akurat repo.

Unknown pisze...

@frk
W takim razie o czym pisać? O kompilacji ze źródeł? Po co jak w google tego pełno. O ciekawych aplikacjach? "Po co jak w google tego pełno." O rozwiązaniach problemu np z dźwiękiem czy z grafiką? "Po co jak w google tego pełno." Jaki z tego wniosek?
Blog jest kierowany przede wszystkim dla nowych użytkownikach ubuntu. Po co mają przeczesywać różne fora i serwisy jak mogą mieć wszystko pod ręką? Jeżeli akurat jesteś obeznany z tym konkretnym tematem o repozytoriach to nie znaczy, że wszyscy posiadają takową wiedzę.

Unknown pisze...

@frk
Nie każdy zwłaszcza początkujący nie wie jak dokładnie zapytać co pokazują ich pytania na forach. |Jeśli uważasz że jesteś zaawansowanym użytkownikiem to czego tu szukasz ?? Staramy się pomóc tym początkującym, odsyłanie ich na google nie jest dobrym sposobem zachęcenia osoby która właśnie przesiadła się z Windowsa na Linuksa. Robimy Coś dla społeczności a nie udajemy. A ty co zrobiłeś dla innych oprócz krytyki??

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki za informację. Jestem początkującym w linuxie i takie info jest naprawdę bardzo pomocne. Mam ubutu 8.04 Hoża Hawajka i choć znam dość dobrze Windowsa to jestem zdziwiony i bardzo pozytywnie zaskoczony, bo HH to naprawdę fajny system. Już jestem przekonany do Linuksa.

Anonimowy pisze...

Dzięki. Oferujecie przydatne info. O to chodzi. I nie przejmujcie się jakimś frk-iem co próbuje leczyć kompleksy - może kiedyś dorośnie i je zaleczy.

Anonimowy pisze...

mam prosbe moze kto pomoc nie moge tego zrobic(jestem zielony w linuksie ) pisze mi ze brak klucza publicznego ,nie wiem oco chodzi gg 101 90 855

Unknown pisze...

Ja bym nie straszył początkowych użytkowników opowiadaniem o "psuciu" sources.list.
Użytkownicy, słuchajcie zatem :-)
Sources.list, czyli "źródła", to taka lista adresów, pod którymi Wasz Ubuntu będzie szukał programów. Otwórzcie sobie ten plik i spokojnie mu przyjrzyjcie. Nie ma tam nic strasznego :-) Gdy dodajecie dodatkową linijkę z adresem www (deb http://...), to mówicie Ubuntu gdzie ma szukać nowych programów. Nie bójcie się edycji zawartości tego pliku - nawet gdybyście przez przypadek usunęli całą jego zawartość i zapisali zmiany, to konsekwencją tego będzie jedynie to, że Ubuntu nie będzie wiedział gdzie szukać programów... uwaga - także aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa.
Nie jest jednak żadnym problemem aby zdobyć ważne adresy, które powinny znaleźć się w tym pliku - śmiało zatem!

Anonimowy pisze...

dzieki wielkie, od 2 dni jestem z ubuntu i dzis dowiedzialem sie co to repozutorium ;) dla poczatkujacych idealne

Anonimowy pisze...

JEDNA WIELKA LIPA wszystko ladnie dodane, niby prosta rzecz - aktualizacja kadu. Dodane prawidlowo do repozytoriow, i zeto efektu, sprawdza aktualizacje i nie aktualizuje kadu, nadal mam wersje 6 zamiast 9. Wogole szczytem kretynizmu jest fakt ze taki program jak kadu nie moze sie sam zaktualizowac. Niby taki wspanialy jest ten wasz linux a prostych rzeczy nie potraficie zautomatyzowac. Ze nawet nie wspomne o skrajnie nedznych mediach pod tym zjebanym systemem...

Anonimowy pisze...

Jak dodać program do repozytorium ubuntu?

Anonimowy pisze...

Czy konsola to to samo, co terminal?

Anonimowy pisze...

Bo każecie wpisywać w konsolę, a u mnie jest terminal.

Anonimowy pisze...

bez sensu, czy ktos nie moze powiedziec jakie repozytoria dodac?
jak dodac to kazdy dochodzi, ale co?
czy ktos moze podac co dokladnie wpisac. niech to q... beda wszystkie repozytoria na swiecie i prosze nie mowic ze nie ma potrzeby bo przy dzisiejszych kompach nie ma to znaczenia.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety