piątek, 27 lutego 2009

Dropbox i synchronizacja dowolnego katalogu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 27 lutego 2009


Dropbox to bardzo popularny program do archiwizacji i tworzenia backupu danych. Ze względu na łatwość obsługi i wygodę szybko zdobył rzeszę zadowolonych użytkowników. Jedną z niewielu wad Dropboksa jest synchronizacja jedynie stworzonego na jego potrzeby folderu znajdującego się w katalogu domowym. Pokażę, jak synchronizować dowolny katalog znajdujący się na dysku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest na przykład tworzenie kopii zapasowych ważnych folderów bez ingerowania w ich fizyczne położenie na dysku.

Cała operacja jest bardzo prosta i opiera się na tworzeniu dowiązań symbolicznych do katalogów, które chcemy archiwizować. Dowiązania tworzymy poleceniem ln, a żeby zamiast zwykłych były one symboliczne, dodajemy flagę -s.

Przykładowe polecenie wygląda zatem tak:
ln -s '/home/adrian/Pulpit/' '/home/adrian/Dropbox/backup'
Na początku jest nazwa 'ln -s', następnie ścieżka do folderu na dysku i na końcu ścieżka do folderu w Dropboksie.

Należy przy tym pamiętać, że jeśli tworzymy dowiązanie np. do katalogu 'Pulpit', to zostanie on umieszczony jako cały folder, a nie tylko jego zawartość. Pliki, które synchronizujemy będą się też dublowały na dysku.

Jak synchronizować pliki w innych systemach operacyjnych przeczytacie tutaj.
Komentarze 5 comments
magnus pisze...

prosty trik ale faktycznie pomocny :) Dzieki!

Unknown pisze...

wow dzięki!

Anonimowy pisze...

Dobrą wiadomością jest to że można już wyłączyć pliki z synchronizacji a co do samego folderu dropboxa można zmienić jego nazwę jak to zrobić opis tutaj:
http://forums.dropbox.com/topic.php?id=9665

można też synchronizować foldery spoza folderu dropboxa w sposób opisany tutaj:
http://wiki.dropbox.com/TipsAndTricks/SyncOtherFolders

te 2 tricki zapewne umilą prace z dropem w znaczącym stopniu jeśli pomogłem załóż konto z tego linka a dostane 250mb przestrzeni wirtualnej i Ty również:
https://www.dropbox.com/referrals/NTkyMTU2OTI5

Anonimowy pisze...

Czy to działa w obie strony, tzn. zmiany w folderze źródłowym nanoszone są na docelowy, a w docelowym nanoszone są na źródłowy? Jak na dwóch kompach dowiążę do tego samego folderu w Dropboksie, to będzie się normalnie synchronizować?

Anonimowy pisze...

nie działa, "In: command not found"

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety