środa, 25 lutego 2009

Ginący schowek w Linuksie Ubuntu - Glipper

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 25 lutego 2009


Myślę, że niemal każdy użytkownik Ubuntu zetknął się kiedyś z sytuacją, że chciał wkleić wcześniej skopiowany fragment tekstu z programu, który już zamknął. Taka operacja zwykle nie może być zakończona powodzeniem, gdyż Ubuntu automatycznie czyści schowek po zamknięciu każdego programu. Czasem może to przyprawić o spory atak złości, gdyż zwykle musimy wszystko powtarzać od nowa. Pokażę, jak temu zaradzić.

Wszystko możemy załatwić jednym poleceniem w konsoli, instalując program Glipper, który zarządza schowkiem w systemach linuksowych:
sudo apt-get install glipper
Glipper automatycznie pobiera do pamięci programu skopiowane dane, co zapobiega ich usunięciu po zamknięciu aplikacji, z której zostały skopiowane. Jest on instalowany w formie apletu dla paska w GNOME, więc można go łatwo dodać do panelu, jego nazwa to 'Clipboard manager'.

źródło: glipper.sourceforge.net
Komentarze 8 comments
pr3dek pisze...

Z Glipperem nieraz są problemy, od niedawna używam Parcellite - jest lżejszy, tak samo dobrze spełnia swoje zadanie, i nie wysypuje się co chwilę. Najświeższą wersję można pobrać z: http://parcellite.sourceforge.net/?page_id=10

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

też polecam Parcellite i nie warto szukać i eksperymentować dalej

Kamil pisze...

Problem z kasowaniem danych ze schowka jest obecny nie tylko w Ubuntu. Nie jestem pewien, ale to może być związane z używaniem Gnome.

koliberek pisze...

Też miałem z tym problem dopóki nie nauczyłem się, że najpierw należy wkleić tekst a potem dopiero zamykać program, z którego się go skopiowało. I już nie mam problemu :-)

koliberek pisze...

Ach, jeszcze jedno - w Ubuntu można wyciągnąć tekst z programu i upuścić na przykład na pulpit. Dotyczy to wyłącznie tekstu, nie da się tego zrobić z obrazkiem czy tekstem sformatowanym, ale w niektórych przypadkach (programuję i kod źródłowy jest czystym tekstem) jest to bardzo wygodne wyjście.

Unknown pisze...

Rzeczywiście z Glipperem czasami bywają problemy przy odpalaniu systemu, wyskakuje błąd apletu. Czasami wystarcza ręcznie odpalić glippera, raz jednak musiałem go całkowicie reinstalować.

Anonimowy pisze...

dodatkowo parcellite działa nie tylko pod gnomem - na przyklad ja używam go pod awesome wm

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety