poniedziałek, 23 lutego 2009

Hag GNU/Linux - kolejna polska dystrybucja

Autor: Anonimowy, 22:08, poniedziałek, 23 lutego 2009


Wydano nową wersję polskiej dystrybucji Hag GNU/Linux, kolejnej obok m.in. PLD i KateOS. Hag bazuje na GRML, który to z kolei oparty jest na Debianie. Zawiera on środowisko graficzne Fluxbox i jest udostępniany w formie LiveCD, dzięki czemu możemy ją uruchomić prosto z płyty.

Hag to nazwa, która jest rekurencyjnym akronimem od Hag's actually grml, czyli Hag to właściwie grml. Autorzy projektu dość żartobliwie odnoszą się do celów pisząc, że są nimi "zdobycie serc niewieścich" czy też “podjudzenie osób uważających, że istnieje zbyt wiele dystrybucji”.

Poprawek i usprawnień w tej wersji jest dość dużo. Pełna ich lista:
  • demony hal oraz dbus domyślnie włączone
  • dodano firmware dla ueagle
  • skrypt do konfiguracji połączenia poprzez modem Sagem F@ST800 (Neostrada, Net24) — hag-run-sagem
  • dodano moduły jądra dla wifi i innych
  • podstawowa konfiguracja mc
  • drobne zmiany w .Xresources, .zshrc
Co jakiś czas dodawane są skrypty tworzone na potrzeby dystrybucji, które zazwyczaj ułatwiają życie użytkownikom. Obrazy ISO do pobrania widnieją na tej stronie.

źródło: LinuxNews
Komentarze 20 comments
Anonimowy pisze...

i po kiego grzyba kserujecie?

EuGene Wolfe pisze...

Kserują, jak kserują, ale co mnie jakiś Hag obchodzi? Jeśli będę potrzebował newsów ze świata linuksa, to sobie wejdę na linuxnews. Tu, z tego co wiem miało być o Ubuntu...

Anonimowy pisze...

@frk, nie kserujemy musimy z jakiegoś źródła to brać.

@EuGene Wolfe, z tym proszę do autora bloga.

EuGene Wolfe pisze...

> @EuGene Wolfe, z tym proszę do autora bloga.

Toć właśnie do niego piszę - mam nadzieję, że śledzi komentarze we własnym blogu.

Unknown pisze...

a, moim zdaniem bardzo dobrze, że pojawiają się tu czasami informacje o innych dystrybucjach, jest to serwis
głownie dla mniej zaawansowanych i takie informacje "poszerzają" horyzont, uprzedzając nie mam ochoty siedzieć na linuxnews, jedna strona z tą tematyką mi wystarczy :)

dev/mygate pisze...

a ja uważam.... że.... zamiast ciągle narzekać koledzy, zróbmy wkońcu coś sami i kolejny raz mówię, iż negowanie czegokolwiek na tym blogu jest bezcelowe gdyż autorzy nie potrafią z słów krytyki pobrać jakiejkolwiek nauki na przyszłość, taki firewall na konstruktywne rady

EuGene Wolfe pisze...

> jest to serwis
> głownie dla mniej zaawansowanych i takie
> informacje "poszerzają" horyzont

Zaiste, informacja typu: "demony hal oraz dbus domyślnie włączone" mówi wszystko i wybitnie poszerza horyzonty mniej zaawansowanego użytkownika.

@ dev/mygate

Faktem jest, że twórcy tego bloga szerokim łukiem omijają krytykę, ale z drugiej strony nie ma sensu robić kolejnego serwisu na temat linuksa. Informacje o Ubuntu są tu w większej mierze rzetelne i przydatne (a przynajmniej dawniej tak było - ostatnio poziom trochę spadł) i dlatego subskrybuje RSSa z tego bloga. Interesuje mnie on jednak TYLKO dlatego, że traktuje właśnie o Ubuntu, a nie czym innym.

Jeśli kupuję gazetę z panienkami, to dla tych panienek właśnie i nie życzę sobie, żeby pojawili się tam również panowie. (nawet w ramach "poszerzania horyzontów" jak pięknie ujęła to koleżanka kasia230878).

PS. wszystkie Kasie są fajne ^_^

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście takie newsy to nie za dobry pomysł. Więcej ich nie będzie :)

Pozdrawiam

dev/mygate pisze...

nie miałem wcale namyśli kolejnego "bloga" o linuksie. Po prostu grono ludzi poszukuje nie tyle co profesjonalnych informacji a konkretów, który nie oszukujmy się jest ciężko odnaleźć na chwilę obecną w internecie. Brakuje takowych e-wydań gdzie właśnie ludzie odnaleźli by konkretne "panienki". Fakt omijania krytyki tudzież puste obietnice nie jest zaskoczeniem jakimkolwiek gdyż, ogólne nastawienie w naszym kraju takie jest:)

Adrian Nowak pisze...

@dev/mygate Nie wiem co rozumiesz przez "omijanie krytyki". Te kilka newsów to był swojego rodzaju eksperyment, który również według mnie nie był zbyt dobrym pomysłem. W związku z tym raczej nie będzie tu zbyt wielu newsów a skupimy się na poradach.

Pozdrawiam

Unknown pisze...

moi drodzy krytycy, rozumiem z definicji, że wasza krytyka wynika z osobistych przekonań, ale zdaje się, że bardziej na miejscu byłaby tu konstruktywna krytyka, argument "omijanie krytyki" jest zwyczajnie śmieszny,podobnie ocena poziomu merytorycznego artykułów niczego nie wnosi, jestem amatorką i praktycznie 100% informacji w newsach to dla mnie nowość, więc spełniają one swoją rolę,jeśli chcecie dobrze krytykować poczytajcie pracę Stanisława Kostki Potockiego, albo co lepsze napiszcie coś ciekawego, Adrian z pewnością to opublikuje, a ja chętnie poczytam :)

Adrian Nowak pisze...

Tak czy siak więcej newsów nie dotyczących Ubuntu raczej tu nie będzie gdyż misją tego bloga jest pomoc początkującym i na tym chciałbym się skupić.

dev/mygate pisze...

napisałem wiele ciekawych zdaniem moich czytelników artykułów, ale nie mam zamiaru ich publikować na blogu "Adriana" chociaż mam na imię tak samo. Jeśli chodzi o poziom merytoryczny artykułów to niestety tego posta nie można w tej kategori wogóle oceniać. Krytyka w większości odnosi się faktycznie do osobistych przekonań czytelników, a raczej bezpłciowości przekonań autora np. tej notki informacyjnej. Dlaczego wogóle piszę kolejny komentarz? Powiedzmy, iż należe do "ruchu" ludzi którym zależy abyś droga Kasiu amatorem nie pozostawała nadal, a czytając tego typu informacje niestety ale nim pozostaniesz. Jeśli chodzi o to co czytasz Kasiu, to jestem pewien, że jeżeli chociaż raz zajrzałaś do literatury dosyć szanowanej pośród użytkowników linux`a ewnetualnie wszelakiego typu portale dotyczące spraw tematyki bezpieczeństwa sieci komputerowych to natrafiłaś się na moje publikacje i świadomie lub nie ją przeczytałaś.

Adrian Nowak pisze...

@dev/mygate
Szkoda, że się nie ujawnisz, wtedy można by w jakiś sposób zweryfikować to co piszesz, chociaż zapewne skoro mówisz, że "w tym siedzisz" to pewnie tak jest. Mi jest miło, że tego bloga czytają osoby takie jak Ty.

Co do jakości wpisów to myślę, że skupiam się na problemie i pokazuje jak go rozwiązać. Nie mam czasu na zbytnie owijanie w bawełnę czy jakieś szersze spoglądanie na każdy temat.

Należy też zauważyć, że tego newsa nie ja pisałem.

dev/mygate pisze...

Ty jesteś odpowiedzialny za jakość artykułów które są publikowane na Twoim blogu. Jeśli chodzi o ujawnianie się, po prostu moje poglądy od dawna się zmieniają, obecnie nie potrzebuje wiernych czytelników czy też ich opini, bez obrazy... Ludzi, którzy są potęgą w tym kraju pod względem OpenSource w większości w naszym kraju już nie ma, mimo to zainspirowali grupy innych, którzy jak ja w swojej subskrypcji mają ponad 100 blogów i skrupulatnie przeglądają wszystkie informacje w nich się ujawniające. Zarówno na blogach jak ten, tak i profesjonalnych podejmujących tematykę która wogóle przeciętnych ludzi nie interesuje.
Skoro nie masz czasu, pisz to o czym chcesz, mniej a treściwie. Swego czasu w internecie było popularne nabijanie sobie postów, ale czy warto?

Jeśli chodzi o Kasie, śmieszny jest fakt, iż posądza innych o nietrafność argumentacji ze względu na własne odczucia, ponieważ pod odrobiną wikipedi nic innego się nie kryje jak to samo, ujęte innymi słowami.

Adrian Nowak pisze...

Nie jest to zupełnie "nabijanie postów". Po prostu nie zawsze aby wyjaśnić proste zagadnienie potrzeba się o tym rozpisywać na kilka stron. Myślę jednak, że wiem o co Ci chodzi.

Co to jakości nie moich wpisów to rzeczywiście masz rację.

Unknown pisze...

@dev/mygatehyba
Chyba widzę w czym jest problem. Kluczem jest to co napisałeś: "należę do "ruchu" ludzi którym zależy abyś droga Kasiu amatorem nie pozostawała nadal". Amatorką będę zawsze, nigdy nie przekroczę pewnego poziomu, zwyczajnie znam się. Strona Adriana na pewno nie jest szczytowym osiągnięciem, ale dla propagowania idei linuksa robi więcej niż nie jedna "wielka fundacja". A robi to właśnie przez swą prostotę, prosty

Unknown pisze...

przepraszam coś mi ucięło ;)
strona Adriana jest prosta może i czasami banalna ale przez to dla mnie zrozumiała. Zdaje się,że twoje poglądy są radykalne a nawet ślepe. Taka postawa na pewno nie polepszy sytuacji "ruchu linuksa" Będę Cię namawiała aby twoja krytyka była "czynna", zwyczajnie abyś się zaangażował i podzielił się swoja wiedzą. Nie oceniaj "oczami fachowca" strony dedykowanej zielonym amatorom, robionej przez młodego człowieka który z pewnością wkłada w nią całe serce.
Aha prawie na pewno nie czytałam twoich publikacji, zaglądałam do wielu, choć były określane "dla amatorów" nic nie rozumiałam

dev/mygate pisze...

"Amatorką będę zawsze, nigdy nie przekroczę pewnego poziomu, zwyczajnie znam się." - naprawdę nie pisze tego z złośliwości, ale przykre to jest dla mnie strasznie.

"Zdaje się,że twoje poglądy są radykalne a nawet ślepe. Taka postawa na pewno nie polepszy sytuacji "ruchu linuksa" Będę Cię namawiała aby twoja krytyka była "czynna"..." - masz prawo do własnej opini ja jednak przekonany jestem do pewnych kwestii i owszem posiadam pewnego rodzaju ślepe poglądy. Lecz by zanalizować mój profil brakuje ci zbyt wielu danych, dlatego radziłbym uważać przy ocenie psychologicznej.

@Adrian: po wypowiedzi Kasi zobacz sam jak ważny jest odpowiedni dobór tematu i jak wiele zależy od Ciebie na jej przykładzie. Wiesz co? Spytam inaczej... Nie stać Cię na więcej?
tylko proszę, nie odpowiadaj na to w żaden sposób tylko pokaż na co naprawdę Cię stać :)

ps. co do młodości 21lat czy większość moich znajomych do wieku 23lat szczena nam opada nie raz na teksty 17latków

Adrian Nowak pisze...

Pytanie "czy nie stać mnie na więcej" jest trochę dziwne bo wskazuje, że jest jakoś źle.

Oczywiście stać byłoby mnie na więcej jednak nie widzę potrzeby by bardziej rozbudowywać wpisy.

Ten blog prowadzę dla przyjemności, jednak pisuję też komercyjne teksty na innych stronach i tam rzeczywiście muszę dawać z siebie więcej nawet, gdy jest to nieco zbędne.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety