czwartek, 5 lutego 2009

HP wydaje zmodyfikowaną wersję Ubuntu dla swojego netbooka

Autor: Adrian Nowak, 13:12, czwartek, 5 lutego 2009


Znana firma Hewlett Packard wydała zmodyfikowaną wersję Ubuntu dla swojego netbooka HP Mini 1000 Mi Edition. System bazuje na wersji Ubuntu 8.04 Hardy Heron, która przypomnę ma długoterminowe wsparcie techniczne. Dzięki zastosowaniu Ubuntu, na minikomputerze można uruchamiać aplikacje znane z desktopowej wersji tego systemu, takie jak Firefox, OpenOffice, GIMP czy Pidgin.

Tym, co wyróżnia tę wersję systemu od innych, jest znakomity interfejs graficzny, który zupełnie nie przypomina tego z GNOME, czy nawet znanego z Ubuntu Mobile.


Po starcie Mi Edition jesteśmy witani polem wyszukiwarki internetowej, ulubionymi utworami i skrótami do filmików i zdjęć. Po wybraniu z menu przycisku służącego do uruchamiania aplikacji wyświetla się kolejne, bardzo przyjemne graficznie okno wyboru aplikacji:


HP dodało również odtwarzacz multimediów
podobny do Apple FrontRow, pozwalający na przeglądanie plików na pełnym ekranie. Na stosunkowo małym ekranie netbooka jest to bardzo przydatna funkcja.

Nie jest pewne, czy HP zamierza wydać wersję systemu również dla użytkowników nie-netbooków, jednak osoby pragnące zamienić swoje Ubuntu w system podobny do tego z powyższych screenów mogą dodać nowe repozytoria, które znajdują się tutaj. Później należy w Synapticu odszukać i zainstalować pakiet glassy-bleu-theme.

Podsumowując, HP stworzyło jeden z najciekawszych interfejsów opartych na Linuksie, jakie widziałem. Zapewne takie działania bardzo pozytywnie wpłyną na udział "Linuksów" na rynku. Cieszy mnie też wybór Ubuntu jako systemu, który służył za podstawę tej modyfikacji. Pomimo iż teraz nie przypomina on zupełnie swojego poprzednika, każdy bardziej zaawansowany użytkownik ma możliwość uruchomienia konsoli i dokonania własnych zmian.

Swoją drogą, ciekawe jak na takie posunięcie HP zareaguje Canonical, który, mimo że już dość długo pracuje nad Ubuntu Mobile, nadal posiada znacznie gorszy interfejs graficzny od tego zaprezentowanego przez HP. Mam nadzieję, że Canonical odbierze to jako lekcję i następna wersja mobilnego Ubuntu będzie już znacznie ciekawsza, by producenci sprzętu nie musieli sami tworzyć włanych remiksów.

źródło: www.downloadsquad.com

Tagi: ,

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

Pewnie się nie połączom, a szkoda.

Szczepek pisze...

Ale co by nie było, wielki szacun dla HP za tego remiksa. Chyba czas pomyśleć za netbookiem, skoro powstają na nie tak fajne interfejsy.

Anonimowy pisze...

Duży plus za taką robotę. Aczkolwiek nic nie napisali w informacji co to za system.
Ktoś może wie jakie logo/obrazek widnieje podczas uruchamiania systemu? Czy jest tam napisane Ubuntu, HP OS czy może jeszcze coś innego?

d pisze...

"System bazuje na wersji Ubuntu 8.04 Hardy Heron"

Ris pisze...

Ostatnio dość krytycznie oceniam działania firm w sferze netbook i linux ale to robi wrażenie, szkoda, że w uk nie będą tego sprzedawać z tego co mi wiadomo.

Unknown pisze...

Piękny, piękny system. Cannonical powinni brać przykład z HP. Zajebista przeróbka Ubuntu. Gratulacje i pełen respekt dla twórców.

pask pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Adrian Nowak pisze...

@Pask Sorry, ale komentarz za długi.

www.khaman.pl pisze...

Wow.. no prawda taka, ze Cannonical powinien też nieco zastanowić sie nad powiedzeniem handlarzy aut: "To lakier sprzedaje samochód"

PS. Poprawcie "włanych remiksów"

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety