wtorek, 17 lutego 2009

KDE 4 - Rewizja 920618 (Pulpit, Dolphin, Ustawienia)

Autor: Adrian Nowak, 20:35, wtorek, 17 lutego 2009


Nie samym GNOME żyje człowiek i czasem trzeba się też przyjrzeć temu co dzieje się środowisku KDE. W najnowszej linii 4.2 wprowadzono sporo ciekawych zmian, warto się im bliżej przyjrzeć. Przedstawiam recenzję Tomasza Dudzika, twórcy bloga "Zainteresowania i Pasje".

Kilka dni temu wydano KDE w wersji 4.2. Od tego czasu w gałęzi rozwojowej trunk pojawiło się dosyć sporo zmian. Zapoznajmy się zatem z rewizją oznaczoną numerkiem 920618.

Pulpit

Pierwsze co rzuca się w oczy zaraz po uruchomieniu KDE, to nowy wygląd magicznego narzędzia w prawym górnym rogu. (Poza 'toolbox' do dziś nie wiem jak na to mówić :D) Wygląda on teraz znacznie lepiej. Nie jest tak bardzo zauważalny podczas pracy, jak przedtem. Przynajmniej ja mam takie odczucia.

W playground pojawiły się również nowe Plazmoidy. Nie wszystkie jednak udało mi się skompilować. Crystal-widżet pozwalający przeszukać pliki na komputerze. Coś a'la Spotlight w Mac OS X. Ten niestety się nie skompilował. Następnym widgetem jest MediaPlayer, który potrafi odtwarzać wideo i audio prosto na pulpicie. Jakiś czas temu można było ustawić ten widget jako warstwę pulpitu, coś jak Widok katalogu. Możliwość ta zniknęła z ustawień. Wyobraźcie sobie oglądać film na pulpicie. Tak, wiem, znajdą się tacy, którym się to w ogóle nie spodoba :D.

Kolejnym nowym Plazmoidem jest OpenBrain. Szczerze powiem, że nie wiem do czego służy poza tym, że można z nim "rozmawiać". Tak, rozmawiać. Na przykład wpisanie 'Hi' zwróci podobną odpowiedź. A wpisanie 'I want to watch a porn' zwróci pytanie 'why do you want to watch a porn?'. Dosyć ciekawy widgecik ]:->. Na tym nie koniec. Pojawiły się również widgety, które wyświetlają wiadomości e-mail. Jak na razie są to przykładowe wiadomości. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie wyświetlało tych z KMaila.

Pamiętacie czasy, gdy ustawienia warstwy pulpitu i jej wyglądu zawierały się w różnych oknach? Te czasy to już przeszłość. Teraz wszystko znajduje się w jednym oknie. Ustawienia zmieniają się dla różnych warstw.Tacka systemowa otrzymała kolejny dialog konfiguracyjny, który daje możliwość wyłączenia/włączenia powiadomień.

Teraz, gdy mamy jakieś okna widoczne na pulpicie, to kliknięcie w 'toolbox' spowoduje od razu pojawienie się Tablicy (Dashboard) Plazmy.

Wracając do wyglądu Plazmy, to zmieniło się jeszcze okienko zamykania systemu. Teraz jest bardziej estetyczne.Dolphin

Kilka zmian. Pierwsza z nich i chyba najważniejsza, to możliwość przeszukiwania katalogów za pomocą Nepomuka. Rozwiązanie również znane z Mac OS X, ale nieco inaczej to wygląda w KDE. Mianowicie w Maku wpisanie frazy powoduje rozwinięcie się listy ze znalezionymi wynikami. W KDE wyniki wyszukiwania pokazują się tak, jak wszystkie inne pliki.

Pisałem kiedyś o Dolphinie i możliwości rozszerzenia jego funkcji dzięki panelom. Jeden z nich, Informacje, dostał możliwość podglądu plików audio i wideo. Samo audio już działa, wideo jeszcze niestety nie.


Ustawienia Systemowe


Krótko: nowy moduł, który pozwala na dodawanie akcji związanych z urządzeniami. Czyli możemy sobie dodać na przykład akcję, która po włożeniu czystej płyty CD/DVD pozwoli na wypalenie plików za pomocą K3B.

Co dalej? Za jakiś bliżej nieokreślony czas planuję 'zajrzeć' w Amaroka. Ze szczątkowych informacji z PlanetKDE wiem, że sporo się tam zmieniło.

za zgodą autora z: madsheytan.blogspot.com

Tagi:

Komentarze 1 comments
Anonimowy pisze...

Poczekam z kde4 do czasu ustabilizowania się tego środowiska. Nadal z wersji na wersje wskakują jakieś magiczne udoskonalenia, zmiany. Do tego wciąż niedoskonały amarok2, brak stabilnego k3b itp itd utrzymuje mnie przy tym przekonaniu.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety