piątek, 20 lutego 2009

Konfiguracja Gmail w Mozilla Thunderbird przez IMAP

Autor: Adrian Nowak, 15:00, piątek, 20 lutego 2009


W Ubuntu domyślnie zastosowano klienta poczty Evolution. Nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie, gdyż wiele osób jest przyzwyczajonych do programu Mozilla Thunderbird, który jest obecnie również bardzo popularny na systemach z rodziny Windows. Pokażę, jak skonfigurować Thunderbirda do pracy z popularnym kontem pocztowym Gmail.

Ja również używam Thunderbirda, więc zwykle po instalacji systemu usuwam Evolution, by nie ściągać do niego później aktualizacji.

Jeśli również chcecie tak zrobić, cała operacja sprowadza się do kilku prostych poleceń w konsoli:
1) Usuwamy Evolution:
sudo aptitude remove evolution
2) Instalujemy Mozillę Thunderbird:
sudo apt-get install thunderbird

Przejdźmy teraz do najdłuższego etapu, czyli konfiguracji Thunderbirda do pracy z Gmailem.

1) Po pierwszym uruchomieniu programu wybieramy, jakiego typu konto chcemy utworzyć. Wybieramy konto pocztowe.
2) Następnie wybieramy, z jakiego protokołu chcielibyśmy skorzystać. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest IMAP, który pozwala na synchronizację folderów lokalnych z sieciowymi, także dzięki niemu będziemy mogli przenosić pocztę między folderami, a każda czynność lokalna zostanie wykonana na serwerze i odwrotnie. Wybieramy zatem Serwer IMAP, serwer poczty przychodzącej to imap.gmail.com, a wychodzącej smtp.gmail.com.

3) W następnym kroku podajemy nazwę użytkownika, która powinna mieć wzór nazwa@gmail.com.

4) Następnie akceptujemy nazwę konta i po wyświetleniu listy parametrów klikamy na Zakończ.
5) Mimo iż teoretycznie procedura dobiegła do końca, musimy wprowadzić jeszcze kilka zmian w konfiguracji serwera. Przechodzimy zatem w programie do menu Edycja=>Konfiguracja kont, a następnie do zakładki Konfiguracja serwera. Zmieniamy tutaj port na 993 i w zakładce ustawienia zabezpieczeń wybieramy SSL.

W tym oknie możemy też zdefiniować, co jaki czas program będzie sprawdzał, czy na naszym koncie są maile, a także gdzie na dysku można je przechowywać.

6) Po tej operacji można już z powodzeniem odbierać pocztę. Na koniec pozostaje jeszcze skonfigurować serwer poczty wychodzącej. W lewym menu konfiguracji programu klikamy więc na parametr na samym dole Serwer poczty wychodzącej SMTP, a następnie przy jedynym wpisie Edytuj.

W tym oknie zmieniamy tylko port na 587 i szyfrowanie na TLS. To wszystko.

Po tych zabiegach Wasz Thunderbird jest już gotowy do pracy. Miłego użytkowania!

źródło: mail.google.com

Komentarze 9 comments
Unknown pisze...

Proponuję rozbudować ten wpis o konfigurację dwóch kont, każde z własnym serwerem smtp i taką konfiguracją thunderbirda, żeby automatycznie wybierał serwer poczty wychodzącej w zależności od tego, z którego konta pochodzi e-mail.

sławek pisze...

Hmmm... tylko dlaczego po tych wszystkich zabiegach nie mogę pobrać wiadomości z gmaila. Wywala mi tylko komunikat po 5 minutach, że (przekroczono limit czasu połączenia z serwerem imap.gmail.com) Mam w ustawieniach gmaila włączony protokół IMAP, więc o co chodzi? :)

Unknown pisze...

Mam tak samo jak Ty :)...

Marucins pisze...

Już jakiś czas temu przeniosłem się z The Bat`a na Thynderbirda - a to dla tego iż jest w þelni konfigurowalny dodatkowo pocztę trzymam (jak na razie) na zewnętrznym dysku przy czym jak jestem pod winda to także mam do niej dostęp.

sławek pisze...

Ok !!! ja już sobie poradziłem :) Nie wiam jak i dlaczego, ale skonfigurowałem poraz nie wiem który Thunderbirda i działa wszystko oki? Dziwne to prawda :) ???

Rudy pisze...

Ja bym proponował jakąś konsekwencje w pisaniu/podawaniu komend. Albo aptitude albo apt-get

Unknown pisze...

https://addons.mozilla.org/pl/thunderbird/addon/6381 rozszerzenie ulatwiajace konfiguracje konta imap gmail

Anonimowy pisze...

http://warszawainfo24.pl/

Anonimowy pisze...

https://clinicaps.com.br/

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety