sobota, 21 lutego 2009

Tworzenie diagramów w Linuksie Ubuntu - Dia

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 21 lutego 2009


Praktycznie każdy styka się na co dzień z diagramami. Ułatwiają one zapamiętywanie i umożliwiają przedstawienie nawet trudnego problemu w logiczny sposób. Zaprezentuję dziś program Dia, który tworzenie wykresów opanował do perfekcji.

Program po pierwszym uruchomieniu sprawia wrażenie niezbyt rozbudowanego. Stosunkowo małe menu wydaje się zawierać tylko kilka funkcji. Nic bardziej mylnego. Po rozwinięciu menu kontekstowego mamy do wyboru całą masę przygotowanych wcześniej elementów, które możemy umieszczać na naszym diagramie. Elementy sieci komputerowych czy urządzenia domowe to tylko niektóre z nich.

Dia jest dostępne w domyślnych repozytoriach Ubuntu, więc aby je zainstalować, wpisujemy w konsoli:
sudo apt-get install dia
Myślę, że wszyscy, którzy będą chcieli zrobić jakiś diagram na Ubuntu bądź innych Linuksach z pewnością nie zawiodą się na Dia.
Komentarze 3 comments
Unknown pisze...

fajnie, ale można się było spodziewać bardziej rozbudowanego artykułu. np. mogliście porównać to z MS Visio. Wiem, że Dia ma trochę mniejsze możliwości, ale przy doinstalowaniu kilku bibliotek z symbolami Dia powinna styknąć większości użytkowników.

ew. nawet porównać to z programem do diagramów z KDE (na pewno coś jest). poza tym pomysł szczytny

koliberek pisze...

"Diagram" to bardzo ogólne wyrażenie. Autor rzucił jedynie hasło, które może być tematem całego szeregu artykułów:
- DIA jest odpowiednikiem MS Visio i służy do tworzenia diagramów różnego rodzaju
- jeśli chodzi o zrozumienie i zapamiętanie problemów to mowa jest nie o diagramach, a o tzw. mindmapach, do których służy zupełnie inny program - FreeMind
- osoby zajmujące się analizą i projektowaniem zapewne spotkały się z jeszcze innym rodzajem diagramów - językiem UML. Tu znacznie lepszy od DIA okazuje się Umbrello.
Wszystkie wymienione programy są w repozytoriach. Bardzo żałuję, że brak czasu nie pozwala mi na pisanie artykułów na tego bloga, bo go cenię za dużą ilość różnych informacji. Autorom jednak należałoby zwrócić uwagę na to, by dokładniej przyglądali się podejmowanym tematom, bo takie hasłowe wywołanie to nawet dla mnie - zwykle zadowolonego ze wskazania nowej możliwości wykorzystania mojego ulubionego systemu operacyjnego - to troszkę za mało.

Jaro pisze...

Dia - diagramy... No dobra, zastosowania różne.

Do tworzenia map myśli używam VYM (View Your Mind). To również są diagramy.

Ale przyznaje, Dia jest dobrym programem do tworzenia różnych diagramów.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety