niedziela, 15 lutego 2009

Usuwanie śladów korzystania z aplikacji i przeglądarek - BleachBit

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 15 lutego 2009


Jeśli z Twojego komputera korzysta kilka osób, zapewne nie chcesz pozostawiać dla nich historii przeglądanych stron czy poleceń zapamiętywanych w programach. Pokażę dziś proste, ale bardzo przydatne narzędzie, które pozwala zachować prywatne dane wyłącznie dla nas.

BleachBit, bo o tym narzędziu mowa, w jednym miejscu gromadzi funkcje usuwania historii przeglądanych stron z kilku przeglądarek, poleceń wpisywanych w konsoli i kilku innych aplikacji, w których pozostawiamy ślady naszego użytkowania.

Instalacja BleachBita nie powinna nikomu nastręczyć kłopotu, gdyż program ten jest dostępny w paczce DEB. Aby go pobrać i zainstalować, wystarczy w konsoli wpisać:

aby pobrać:
wget http://downloads.sourceforge.net/bleachbit/bleachbit_0.2.0-1_all_ubuntu810.deb
aby zainstalować:
sudo dpkg -i bleachbit_0.2.0-1_all_ubuntu810.deb
(Najnowsze paczki programu można też znaleźć tutaj)
Po wgraniu, skrót do programu znajdziemy w menu 'Programy=>Akcesoria=>BleachBit'.


Aby usunąć na przykład wszystkie ślady, jakie pozostawiliśmy u siebie na dysku po korzystaniu z Firefoksa, wystarczy zaznaczyć okienka przy wybranych wartościach i nacisnąć przycisk 'Delete', a następnie w nowym oknie 'Usuń'. Po chwili program powinien wyświetlić komunikat 'Done', czyli w wolnym tłumaczeniu 'Zrobione'.

Mam nadzieję, że dzięki tej aplikacji łatwiej będzie Wam zapanować nad informacjami, które pozostawiacie podczas użytkowania komputera.
Komentarze 1 comments
Unknown pisze...

genialny program. Przed chwilką go testowałem i jest świetny. Czekałem na taki program bo Ubuntu trochę "syfu" tworzy. Po użyciu zwolniło mi się ok 200mb "syfu" z systemu :) Zauważyłem, że nowsza wersja jest już dostępna. polecam i dzięki dla autora za wpis. :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety