poniedziałek, 9 lutego 2009

Wieści nieuczesane #4

Autor: Enlik, 16:30, poniedziałek, 9 lutego 2009


Witam i zapraszam do lektury tekstu, który znajduje się poniżej, jak również do tego tutaj (w tym akapicie).

Ubuntu Brainstorm - nazwa ta jest znana każdemu, kto przeczytał w miarę na trzeźwo to. Ostatnio serwis przeszedł dość pokaźne zmiany. Wcześniej wyświetlały się pomysły, dość chaotycznie, rzec by można: nieuczesanie, a teraz jest inaczej. Wpierw jest jakieś rozpracowywalne zagadnienie, potem dopiero widzimy jeno pomysły zgłaszających na rozwiązanie tegoż. Bardzo wskazane jest przeglądanie strony tutaj omawianej z użyciem przeglądarki internetowej.

Na księżyc światłocień rzucono wydaniem wersji 1.0 ustrojstwa o nazwie Moonlight. Jest to odpowiednik Microsoftowego Silverlighta (takie coś jak Flash - reklamy, te sprawy) na Linuksa. Wersja ta Moonlightu jest zgodna z Silverlightem 1.0; zgoda z 2.0 będzie - prowadzone są dyplomatyczne rozmowy z kodem źródłowym. Niezależni obserwatorzy prognozują, że do porozumienia (alphaporozumienia, ale jednak) dojdą gdzieś tak w marcu 2009 roku.
Logo Moonlightu to niejako małpa szczerząca się i na tle księżyca będąca.

Wydano VirtualBox (dostępny m.in. w wydaniu OpenSource) 2.1.2. Program tego pokroju służy do uruchamiania systemu operacyjnego w oknie programu. A nawet wielu systemów w wielu oknach (ang. windows). W nowej wersji można np. wydusić 75% pamięci komputera dla systemu uruchamianego w maszynie wirtualnej. Na przykład, mając 32 MB RAM-u, można użyć do tego celu nawet 24 megabajty!

Uwg! Wydano nową wersję Ubuntu! I to stabilną, a nie jakieś tam alphy. I właśnie chodzi o to, żeby była stabilna i żeby jej byt niósł ze sobą szczytną ideę poprawek błędów. Chodzi oczywiście o Ubuntu 8.04.2. To już drugie (.2) wydanie poprawkowe.
Użytkownicy Ubuntu 8.04 LTS nie chcą i nie muszą ściągać ani pobierać nowej wersji. Wystarczy, że zaktualizują swoje Ubuntu za pomocą Synaptica, Menedżera aktualizacji, apt-geta czy dowolnym innym narządem, a będą mieli tę wersję.

Nie tylko Ubuntu tak potrafi. Dystrybucja Linuksa zwana Fedorą, w wersji 11 również będzie miała domyślnie system plików ext4. Jak napisano, nie tylko Ubuntu tak potrafi, ale w sumie wychodzi na to, że Fedora będzie miała to wcześniej niż Ubuntu, które będzie miało to później niż Fedora, bo prawdopodobnie w wersji 9.10. (W 9.04, które będzie w kwietniu tego roku, będzie miało ponoć opcjonalną opcję wyboru ext4.)

Pojawiło się KDE 4.2. Wydanie stabilne niczym NetBSD na tosterze (załóżmy). Plasma zyskała możliwość obsługi tradycyjnego pulpitu, w którym elementy katalogu Pulpit (czy nazwanego podobnie) widnieją na pulpicie, dając niezwykłe doznania estetyczne, szczególnie jeśli katalog taki zawiera dużo plików i katalogów. Doznania estetyczne są wtedy, gdy takie pliki mamy ładnie ponazywane (np. serducho) i/lub kiedy towarzyszą im ładne ikonki. Bo w innym przypadku to może być po prostu nieporządek, nieład i nieskład. Ale niekoniecznie (to zależy). Zresztą teoria ta została ogłoszona przez wybitnego i znanego dewelopera i użytkownika Linuksa, Alberta Einsteina, który sformułował teorię względności dotyczącą nowych możliwości nowego KDE i innych środowisk, skupiając się w szczególności na czynnikach psychologicznych. Przeprowadził on między innymi test, który polegał na tym, że pokazywano ludziom KDE i mówiono, że to Windows. Oczywiście ludzie byli zachwyceni nowym KDE (a nie wiedzieli, że to Linux, nie wiedzieli, że to KDE, nie wiedzieli, że to OpenSource). Zachwalali tego "Windowsa". Mówili o nim dobrze. Że są w stanie wydać na niego przysłowiowe $. Widocznie UbuCentrum.net nie czytają.
Aha, co do KDE 4.2, to na przykład zwiększono ilość efektów graficznych.

Ukazało się wydanie 3.0.1 najlepszego pakietu biurowego OpenOffice.org. Jak nietrudno się domyślić, jest to OO.org w wersji trzeciej zaktualizowanej. Warto zaktualizować, bo na przykład poprawiono usterkę (występującą w 3.0) związaną z ratowaniem pliku w sytuacji, gdy na przykład wysiądą korki i prądu niet. Fajne jest rozszerzenie User Feedback, dzięki któremu twórcy programu dowiadują się na przykład, z jakich funkcji korzystamy, wszystko ku chwale lepszego interfejsu. Oczywiście rozszerzenie jest opcjonalne, można sobie zainstalować niczym dodatek do Firefoksa tudzież widżeta do Opery.
Pakiet OpenOffice.org można pobrać za darmo. A nawet w 100% legalnie. Działa na Linuksie, Windowsie i Maku. Podobnie jak Firefox i Opera.

Firefox 3.1 (który jest jeszcze w trakcie budowy) będzie miał możliwość obsługi tagów <video> oraz <audio>. No, już istniejące wersje "testowe" to umożliwiają. W połączeniu z kodekiem Ogg Theora da to ciekawy odtwarzacz multimedialny. Jak komuś nie będzie się chciało uruchamiać takiego Totema czy MPlayera, to sobie zrobi plik HTML, wstawi tag i będzie oglądał w przeglądarce (no chyba tak będzie można?). Mozilla przekazała dotację w wysokości stu tysięcy USD-ów na rzecz Ogg Theory.
Inna sprawa: publikacja trzeciej bety Firefoka 3.1 znów jest przełożona. Może twórcy zajęci są cieszeniem ócz i usz odbywającym się w ten sposób, że sobie filmy <video> w swej przeglądarce oglądają?

Co to jest Carakan? Jest to nazwa kojarząca się ze słowem "kankan", a poza tym - nowy silnik javascriptowy, który to ma w nowej Operze (przeglądarce) być. (Może już w Operze 10, ale raczej nie.) Mówi się, że jest jakieś 2,5 razy szybszy niż ten w alfie Opery 10, a niektóre testy wypadły jeszcze gorzej (dla konkurencji). Może więcej ludu zrezygnuje z osiedlowego Teatrzyku na rzecz Opery?

Jak to mówią: i to by było na tyle.
Komentarze 3 comments
Paweł pisze...

Karakan (karaczan) to inaczej karaluch - skąd to skojarzenie z kankanem???

Unknown pisze...

eh wnioski z tej ciekawej aczkolwiek pseudo sondy są takie jak mówią autorzy: "ludzie nie widzą jaki wygląda Windows 7 i nie wiedzą jak wygląda biurko KDE4 więc nic z tego nie wynika, że ich nie rozróżniają". Dziwne tylko jest to ciągłe powtarzanie prze tą kobietę o Win7 "easy to use" no bo na pewno nie testowała bety Win7 skoro dała się nabrać na KDE ;) Poza tym wniosek jest taki: Gnome do roboty!

Anonimowy pisze...

"Fedora będzie miała to wcześniej niż Ubuntu, które będzie miało to później niż Fedora"

Ładnie, ładnie :P

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety