sobota, 28 lutego 2009

Wieści nieuczesane #5

Autor: Enlik, 21:52, sobota, 28 lutego 2009


Oto kolejny, zainkrementowany pakiet "Wieści nieuczesanych", zatytułowany "Wieści nieuczesane". Zapraszam do lektury, proszę się nie zniechęcać tym wstępem.

Jak wiemy, postępowanie przeciwko Microsoftowi w sprawie nadużywania pozycji monopolisty (że dołącza do swojego systemu operacyjnego przeglądarkę Internet Explorer (pozbawiając rzesze swobodnego wyboru) i to tak skutecznie, że nierozerwalnie, i że standardów nie wspiera, przez co nie ma należytej zgodności z innymi tego typu programami) postępuje. Opera Software ASA, producent pewnej przeglądarki internetowej wniosła oskarżenie już jakiś czas temu. Mozilla, którą skojarzyć można z pewną inną przeglądarką internetową, się przyłączyć nie omieszkała. Jak to mawiają: "w kupie siła", ale w sumie to nie jest ważne to, w końcu przecież sprawą zajmuje się odpowiednia instytucja / urząd unijny, który sprawę rozstrzygnie, a nie tłum z widłami! O przebieg sprawy możemy się nie martwić - wszystko odbędzie się zgodnie z wszelkimi normami unijnymi.
Ale to nie wszystko! Do batalii o platformę prawą i sprawiedliwą przyłączyło się później także Google.
Rezultat accidentu jest definitywnie niezdefiniowany, nie będziemy kreować więc nonsensownych assumpcyj.

Chcecie Windowsa za darmo? Nie? To OK, i tak nie dostaniecie tak łatwo (legalnego). :) W każdym razie, pomijając ten fakt, abstrahując i wykonując podobne czynności zawiadamia się, że wydano "ReactOS 0.3.8". W tym miejscu może powstać pytanie, co to jest. [bez znaku zapytania po "jest"] Jest to system operacyjny, który nie bazuje na Linuksie ani podobnych takich, nie korzysta też z kodu Windowsa (naprawdę!), a celem tego projektu jest bycie zgodnym z Windowsem, bo - jak wiadomo - zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Już dziś możebne jest uruchamianie niektórych programów (exe) w tymże. Do doskonałości sporo brakuje, ale coś tam już działa. Nowa wersja niesie ze sobą poprawki, ulepszenia, czego zresztą można się domyślić. ReactOS ma status alfa (http://www.canismajor.com/dog/alpha1.html).

14 lutego 2009r. o godzinie 00:31:30 czasu polskiego minęło 1234567890 sekund od północy 1 stycznia 1970 roku n.e. "Licznik" ten (zwany czasem uniksowym, czasem POSIX) jest dość szeroko stosowany w informatyce. Cytując Wikipedię (stąd): "32-bitowy "Unix time" wyczerpie się o 03:14:07 GMT, we wtorek, 19 stycznia, 2038 roku" i wtedy powiemy do komputerów: "sfiksowałyście, boście dawno chłopa nie miały!". Ale może nie będzie tak źle... Wkraczają 64 bity (gdzie 64-bitowe sysy operacyjne i programy mogą operować na duuuużo większym przedziale lat - wielokrotnie większym od czasu istnienia Ziemi), a w ogóle to się tak produkuje (mniej lub bardziej zasobożerne) programy - na ogół - żeby były odporne na tzw. problem roku 2038.
W Linuksie - jak to w Linuksie - taką ilość sekund sobie można wyświetlić w niezastąpionej konsoli, wpisując date +%s. Dodać można, że od czasu tej "rocznicy" do teraz (ulotna chwila pisania tego tekstu) minęło około 1273649 sekund.

Znana i lubiana dystrybucja Debian doczekała się nowej stabilnej wersji - Debian 5.0 (Lenny). Stabilna wersja w Debianie to nie takie hop-siup, to wielkie święto, ponieważ następuje rzadko (co rok, może dwa...), jest solidnie przetestowana i niewybrednie z definicji stabilna, choć ma (dość) stare pakiety. Idealna na serwery. Użytkownicy domowi, którzy Debiana chcą używać, wybierają na ogół wersję "testing", która zawiera nowsze oprogramowanie.
Ubuntu (najpopularniejsza dystrybucja Linuksa, będąca najpopularniejszą dystrybucją Linuksa już od paru lat) bazuje właśnie na Debianie.
Jak podaje serwis Linux.pl, "wydanie jest dedykowane dla Thiemo Seufera, programisty z zespołu Debiana, który zginął 26 grudnia 2008 w wypadku samochodowym".

Powstał projekt mający na celu uprzyjaźnienie niejakiego NetBSD. Projekt ów nosi nazwę Desktop NetBSD. Czy na horyzoncie widać pogromcę Linuksa, Maka, Windowsa? Się zobaczy, co z tego wyjdzie. Zdrowa konkurencja to zdrowa rzecz. W każdym razie, nie należy liczyć na desktopowy NetBSD pokroju Ubuntu w ciągu tygodnia.
NetBSD nie jest dystrybucją Linuksa. Jest to osobny system operacyjny z rodziny BSD. Mówi się, że działa także na tosterze (polecam sprawdzić! W wyszukiwarce, mam na myśli.) z tej racji, że system dostosowano do działania na przeróżnych architekturach komputerowych.
Więcej informacji na Wikipedii w wersji językowej "łatwy angielski".
Z rodziny BSD istnieją inne systemy mające być proste w obsłudze: PC-BSD i DesktopBSD, które bazują na FreeBSD.

Mandriva, wersja nowa mieć będzie mechanizm o nazwie Speedboot, który to spowoduje, że ekran logowania ujrzy użytkownik wcześniej. Sam system będzie się uruchamiał dłużej, ale jak kto woli. Część usług będzie się ładowała już po wyświetleniu ekranu logowania, może też po załadowaniu pulpitu, co może być wkurzające (pulpit jest, ale trzeba czekać - podobnie jak w innym popularnym systemie operacyjnym, ale chyba nie aż tak źle...), ale jeśli ktoś powoli wpisuje hasło lub wpisze hasło i idzie do WC, będzie to rozwiązanie być może nie najgorsze.

Ukazała się nowa wersja powłoki Bash - mianowicie: 4.0. Bash to to w konsoli (w domyślnej konfiguracji Ubuntu), któro, a przepraszam, które przetwarza polecenia, wykonuje te wbudowane i uruchamia programy (zdecydowana większość poleceń to zewnętrzne programy, nie wbudowane instrukcje). Bash 4.0 to nowe, ekscytujące (no, może nie, ale mogące być przydatnymi) funkcje i poprawki błędów. Ale nie dostrzegam niestety (mimo noszonych okularów) łatwego uzupełniania, to znaczy: z przełączaniem się pomiędzy propozycjami (zamiast wyświetlenia ich listy). (Funkcja dostępna w powłoce ZSH.) Ale dobrze, klawisza tab trzeba oszczędzać, wszak przydatny jest jeno w procesorze tekstu, na przykład przy liście punktowanej lub numerowanej, każden jeden się chyba w tym miejscu zgodzi.

"Nazywam się Milijon - bo za milijony
Kocham i cierpię katusze."
Tak mówi Konrad w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza.
A milion maszyn kontrolowanych jest przez Fedorę 10 Cambridge, której premiera (prezydenta) nastąpiła w okolicach końca listopada 2008 roku. Tak wynika ze statystyk Projektu Fedora. Innymi słowy, milion (nawet ponad tyle) instalacji miało miejsce. Fedora 10 jest popularniejsza niż Fedora 9; dystrybucja ta ulega trendowi wzrostu popularności. Fedora 11 (Leonidas) ma zostać wydana 26 maja.

Pojawiło się Ubuntu Jaunty Jackalope 5 Alpha (inaczej - wersja 9.04). Uaktualniono to i tamto - na przykład nowe jądro 2.6.28-8.26, X.Org server 1.6, dodano nowy styl powiadomień i ustawienia do nich (Jaunty ma mieć całkiem inne powiadomienia), obsługa ext4. Prace nad nową wersją najpopularniejszej i najgłośniejszej dystrybucji Linuksa trwają.
Wersja finalna powinna się ukazać w kwietniu tego roku.

Tylko u nas! Użytkownik forum (forum.ubucentrum.net) odkrył powiązanie między pewnym filmem a światem linuksowym. Pozornie film nie ma nic wspólnego z systemem spod znaku pingwinka, ale dzięki wielomiesięcznej pracy Dikoo prawda wyszła na jaw. Niestety okoliczności, cele i powody twórców nie są znane. Spekuluje się, że grupa trzymająca scenariusz składała się z wielkich fanów Linuksa i chcieli to wyrazić w taki sprytny sposób. Więcej informacji tutaj.

"Xfce Desktop Environment - ...and everything goes faster!", napisane jest na stronie głównej środowiska Xfce. Tekst ten jest umieszczony na górze, po lewej stronie. Napis otaczany jest przez błękitne, zaokrąglone pole. Błękit ów nie jest jednolity; na górze barwa jest ciemniejsza niż na dole, co daje przecudny gradient, który cieszy oko patrzącego. Obok napisu jest obrazek - bladoniebieski symbol w kształcie wielkiej litery "X" zapisanej czcionką bezszeryfową. Na pierwszym planie jest mysz, wydaje się - tłusta z widocznymi wąsikami, grubym ogonkiem, zabawnymi uszami i małym oczkiem. Jest ona pokazana z profilu. Sylwetka zwierzęcia wyłania się jakoby z mroku - jest ona jednolicie czarna. Wygląda, jakby biegła, co może być metaforą oznaczającą szybkość, na którą środowisko stawia. Poniżej znajduje się duży napis, wielkości myszy, utworzony z fikuśnych liter tworzących wyraz "XFCE". Doskonale skomponowane barwy - jasny (na górze) i ciemny (na dole) odcień niebieskiego idealnie zharmonizowano z całością. Z prawej strony widnieje zacytowany napis. Kontrastuje on z tłem, dzięki czemu jest widoczny i rzuca się w oczy każdemu, kto ma przyjemność spoglądania na kompozycję.
Wydano Xfce 4.6.
Komentarze 0 comments

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety