poniedziałek, 2 lutego 2009

Windows 7 wygląda jak GNOME a nie KDE!

Autor: Adrian Nowak, 13:27, poniedziałek, 2 lutego 2009


O tym, kto wzorował się na czyim interfejsie można by wiele dyskutować. Temat ten podjęto na nowo podczas pokazu wyglądu Widows 7. Wtedy zająłem się tą kwestią i dokonałem porównania wyglądu KDE i nowego Windowsa. Wczoraj podczas zmieniania rozmiaru panelu w GNOME zdziwiłem się, jak bardzo przypomina on ten znany z "Siódemki", owocem czego jest ten tekst.

Nie chciałbym tutaj po raz kolejny rozważać kwestii, czy twórcy Windowsa wzorowali się na Linuksie, czy nie. W tej sprawie można jedynie snuć sugestie i przypuszczenia, natomiast nie dojdziemy raczej do niczego.

Ciekawi mnie jednak, czemu wszyscy zarzucali Windowsowi ściąganie z KDE, podczas gdy GNOME, po odpowiednich ustawieniach (bez instalacji nowych tematów) bardziej przypomina Windowsa 7. Zapewne każdy doświadczony użytkownik Linuksa wie, jak wyglądają poszczególne środowiska graficzne, przygotowałem
jednak prosty pokaz. Jest to porównanie pasków startowych najnowszego Windowsa, KDE i GNOME.

Według mnie, wyraźnie widać znacznie większe podobieństwo między Windowsem a GNOME. KDE 4.2 bardziej przypomina pasek znany z systemu Windows Vista, choć aby być obiektywnym, trzeba zaznaczyć, że w Viście ten styl pojawił się jako pierwszy.

Myślę, że ogólne podobieństwo wszystkich systemów jest kwestią naturalną i jak widać "wszystkie są mniej więcej podobne". Kto od kogo, dlaczego jest jeszcze trudniej ustalić, gdyż każdy ma swoje unikalne cechy i zalety.

Tagi: , ,

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

a mnie 7 przypomina trabanta :)) ilu użytkowników tyle podobieństw ;))
a kolega @Anonim niech się tak nie wkurza, a może niech założy swoją stronkę i tam niech nie pisze o podobieństwach tylko tworzy posty na wysokim poziomie,


kasia230878

Anonimowy pisze...

Na http://www.gnome-look.org/content/show.php/DockBar?content=97822 ukazała się dzisiaj wreszcie używalna wersja appletu DockBar dla panelu Gnome, dzięki krórej wywaliłem dolny panel i nie muszę go zamianiać na żadne inne wielkie docki. DockBar daje właśnie w Gnome podobną funkcjonalność do tej z Windows 7. Polecam spróbować tym którzy nie lubią sobie śmiecić pulpitu dużymi dockami, widgetami, screenletami itp. a lubią gdy wszystko jest ściśnięte i małe ale jednoczesnie łatwo dostępne.

Anonimowy pisze...

dzięki, kolego wyżej (; Na pewno wykorzystam DockBar w Ubuntu na netbooku. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

I tak wszyscy zrzynają z Commodore 64. Niebieskie litery na niebieskim tle.

http://www.intelliadmin.com/images/Commodore%2064.gif

Anonimowy pisze...

No to co autor powie na taki obrazek:

http://www.fmix.pl/zdjecie/344177/kde3-x-w7/rozmiar/2

http://www.fmix.pl/zdjecie/345453/w7-vs-kde4

Gdzie tu jest jakieś podobieństwo do Visty?

http://www.fmix.pl/zdjecie/388381/kruner/rozmiar/4

http://www.fmix.pl/zdjecie/388386/postep-usuwania-pliku/rozmiar/4

Anonimowy pisze...

Ehh temat do pozazdroszczenia. Jak się ktoś uprze to i KDE 1 będzie można porównać do Win7 i stwierdzić, że M$ się na nim wzoruje...brak słów:/

Grzegorz pisze...

Jak wysłać trackback do wpisu na ubucentrum?

patrycju5z pisze...

ale co mozna jeszcze zrobic w kwesti pasków i wyglady pasków systemu? najbardziej innowacyjny jest dla mnie pasek z osx gdzie pelni nie tylko fukncje skrótów dla ikon, ale przede wszystkim jest takze paskiem narzedzi dla otwartych okien.

Zabawa w taki wyglad lub taki to smiech na sali.

szon pisze...

"ale co mozna jeszcze zrobic w kwesti pasków i wyglady pasków systemu?"

Można zrobić wiele. Zobacz np. moją propozycję.

http://www.fmix.pl/album/14342/kde-4-makeup/1

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety