sobota, 7 marca 2009

Automatyczne blokowanie ekranu po zalogowaniu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 7 marca 2009


Zapewne wiele osób miało kiedyś dylemat: czy postawić na wygodę i włączyć automatyczne logowanie do systemu, czy też pozostać przy domyślnych ustawieniach Ubuntu i po każdym włączeniu komputera wpisywać hasło. Pokażę dziś, jak rozwiązać ten problem, stosując automatyczne blokowanie się ekranu po zalogowaniu do systemu.

Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Najważniejszym z nich jest to, że nie musimy się już obawiać, że ktoś uzyska nieautoryzowany dostęp do naszego komputera podczas naszej nieobecności. Kolejnym plusem jest możliwość pełnego uruchomienia systemu. Przy domyślnym wariancie po zalogowaniu musimy jeszcze odczekać jakiś czas na załadowanie się pulpitu i aplikacji startowych. Tutaj ta niedogodność już nie występuje i wystarczy wpisać hasło, by po chwili móc rozpocząć pracę.

W metodzie, którą zaprezentuję mamy także możliwość ustawienia dodatkowych funkcji. Możemy na przykład już po zablokowaniu ekranu uruchomić przeglądarkę mając pewność, że bez znajomości hasła nikt z niej nie skorzysta.

1) Najważniejszą rolę w naszym zadaniu odegra odpowiednio przygotowany skrypt. Tworzymy zatem nowy plik tekstowy wpisując w konsoli:
gedit
a następnie wklejamy do programu:
#!/bin/sh
sleep 10

xdg-screensaver lock

sleep 10

firefox
Następnie zapisujemy plik jako blokowanie w katalogu domowym użytkownika.

Po kolei widać jakie zadania wykonuje nasz system. Komenda sleep nakazuje mu oczekiwanie po uruchomieniu, xdg-screensaver lock blokuje ekran po czym znów odczekuje by uruchomić Firefoksa. Oczywiście ostatnią linijkę można zamienić na inny wybrany program bądź nawet usunąć.

2) Następnie nadajemy naszemu skryptowi prawa do uruchomienia poleceniem:
chmod +x blokowanie
3) Na koniec wybieramy z menu 'System=>Preferencje=>Sesje' następnie przycisk 'Dodaj' i w polu 'Polecenie' wskazujemy plik blokowanie a nazwę wpisujemy dowolną.

Myślę, że nikt nie będzie miał problemu z dostosowaniem skryptu do swoich potrzeb. Bez problemu można dodać również inne aplikacje, które będą się uruchamiały z pewnym opóźnieniem po starcie Ubuntu.
Komentarze 9 comments
EuGene Wolfe pisze...

Bardzo fajna sprawa, jeno za Chiny ludowe nie mogę włączyć autologowania - nie działa i tyle...

Unknown pisze...

@EuGene Wolfew
włączenie opcji automatycznego logowania w Menu->System->Administracja_>Ekran logowania->Bezpieczeństwo nie działa?

panjandrum pisze...

@EuGene Wolfe
Załóż posta na forum, na pewno ktoś Tobie pomoże ;)

EuGene Wolfe pisze...

@pankamyk - niestety właśnie nie działa. Jest oznaczone, wybrany mój login i... wciąż pyta o hasło. Na forach szukałem i jak do tej pory nic nie znalazłem oprócz informacji, że zdarzają się problemy z automatycznym logowaniem przy starcie kompa z baterii (laptop). U mnie - czy z baterią, czy bez - nie loguje się automatycznie...

Unknown pisze...

@EuGene Wolfew miałem kiedys kiedys ten sam problem i uwierz siedziałem aż zrobiłem. tylko nie pamiętam co zmeniłem :/ instalowałeś może wcześniej jakies programy do zmiany boot slpasha? spróbuj ustawić konfiguracje tak jak moja http://dl.getdropbox.com/u/312690/pomoc/zrzut_ekranu.png http://dl.getdropbox.com/u/312690/pomoc/zrzut_ekranu33.png http://dl.getdropbox.com/u/312690/pomoc/zrzut_ekranu-1.png http://dl.getdropbox.com/u/312690/pomoc/zrzut_ekranu-2.png http://dl.getdropbox.com/u/312690/pomoc/zrzut_ekranu-3.png jak coś to pankamyk@o2.pl

EuGene Wolfe pisze...

@pankamyk
wielkie dzięki - pomogło. Konkretnie chodziło o włączenie opcji "Włączenie logowania z opóźnieniem czasowym" ustawionej na 10 sek.
Bez tego się automatycznie nie loguje. Tylko szkoda, że nie można zejść poniżej tych 10 sek...

Druga sprawa - w skrypcie z tego wpisu sleep musiałem ustawić na 5 sek. Przy 10 sek., zaraz po zalogowaniu jeśli zaczęło się coś robić (ruszać oknami, otwierać foldery), to wygaszacz się nie włączał.

Anonimowy pisze...

Świetna sprawa, jak ktoś potrzebuje zdalnie uruchomić kompa i się do niego zalogować :)

Dzięki!

EuGene Wolfe pisze...

No niestety - pochwaliłem i przestało działać... Loguje się automatycznie - ok (tyle, że po 10 sek.), ale już po wejściu do systemu, dosyć, że nie włącza się wygaszacz, to jeszcze za każdym razem pyta o hasło do bazy kluczy, aby połączyć się z wifi (dotąd tego nie robił).
...

Unknown pisze...

kasujesz katalog ~/.gnome2/keyrings
i po problemie
mi natomiast nie blokuje ekranu

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety