niedziela, 22 marca 2009

Blender - dodawanie emblematów, grafik i podpisów do filmów

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 22 marca 2009


Ostatnio dość intensywnie pogłębiam swoją wiedzę odnośnie edycji wideo pod Linuksem. Chyba każdy, kto kiedyś próbował modyfikować swój film pod tym systemem wie, że nie jest to zadanie łatwe. Pokażę dziś, jak za pomocą Blendera dodawać do filmików własne emblematy, loga czy podpisy.

Zanim zaczniemy..

Ten wpis jest właściwie rozwinięciem tekstu, który pisałem już dość dawno o przycinaniu i łączeniu materiału wideo w Ubuntu. Jeśli nie mieliście wcześniej do czynienia z Blenderem, koniecznie zapoznajcie się z tamtym wpisem, gdyż Blender to bardzo skomplikowana aplikacja i łatwo można się w nim pogubić.

Niektórzy mogą sobie dodatkowo zadawać pytanie: "czemu właściwie Blender? Czy nie ma prostszych aplikacji dla Linuksa o podobnej funkcjonalności?". Odpowiedź niestety brzmi - nie, nie ma. Przekopałem się ostatnio przez wiele różnych programów do edycji wideo - zarówno dla KDE, jak i GNOME, jednak żaden z nich nie był w stanie zaspokoić nawet moich podstawowych potrzeb.

Będę sukcesywnie opisywał tutaj także inne aplikacje do edycji obrazu, jeśli jednak ktoś chce osiągnąć naprawdę ciekawe efekty, musi się prędzej czy później zainteresować Blenderem.

Zaczynamy

Najprościej mówiąc pokażę dokładnie, jak można do dowolnego filmu dodać własny obrazek. Oczywiście może on zostać umieszczony jako przezroczysta warstwa, jako tło czy całkowite przesłonięcie obrazu. Wbrew pozorom jest to trochę skomplikowane, zatem - do dzieła!

1) Uruchamiamy standardowo Blendera i dodajemy plik z filmem (przypominam, iż we wcześniejszej części pisałem jak to zrobić).
2) Teraz przechodzimy do kluczowej czynności, jaką jest dodanie obrazka. Czynimy to podobnie jak plik z filmem, wybierając z menu "Add=>Images".
3) Ustawiamy obrazek w dowolnym miejscu ponad ścieżką z filmem.
4) Teraz bardzo ważna część. Przechodzimy do innego trybu wyświetlania, klikając na ikonkę filmu (jak na obrazku).

5) Następne, co musimy zrobić, to zająć się edycją ustawień dostępnych w tym menu. Po pierwsze, jeśli nie chcemy, by obrazek wypełniał cały ekran, musimy wybrać z menu "Edit=>Image" tryb "Alpha Over".

Położenie obrazka możemy edytować w części "Use Translate". Bez problemu przestawimy wysunięcie względem osi X i Y.

Dodatkowo mamy w tym polu możliwość ustawienia przezroczystości grafiki. Dokonujemy tego, edytując parametr "Blend" widoczny obok ustawień "Alpha Over".

Zakończenie

Należy pamiętać, iż opisane tutaj funkcje są dostępne od najnowszej wersji Blendera 2.46. W analogiczny sposób, w jaki dodaliśmy logo do filmu można też umieszczać przypisy czy oznakowanie. Jeśli chcemy uzyskać efekt przezroczystego tła, należy sporządzać grafiki w formacie PNG.

Tagi: ,

Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

Logo i napisy mozna dodac za pomoca avidemux

pozdrawiam

Anonimowy pisze...

O, Blender :)
Tak Blender jest bardzo złożoną aplikacją ale jeśli interesuje was tylko video, to nie zaglądajcie tylko do Seqencera Blendera ale również do Node editora i włączcie compositing nodes, tam zaczyna się magia :D

Niedługo, prawdopodobnie latem zostanie wydana praktycznie całkowicie przepisana wersja 2.5, z nowym UI.

Anonimowy pisze...

Adrian, używasz trochę starej wersji 2.46 ściągnij sobie 2.48.

Adrian Nowak pisze...

@Anonimowy Rzeczywiście, instalowałem go już jakiś czas temu. :)

Anonimowy pisze...

@Adrian
No niestety deby w repie Ubuntu są jut trochę stare,a Blender szybko się rozwija dlatego szybko się de-aktualizują zajrzyj do historii wersji na stronie Blendera fajne nowości ostatnio były :)

Adrian Nowak pisze...

OK, na pewno zajrzę :)

Anonimowy pisze...

Szczegółowiej opisuje to artykuł sprzed paru miesięcy:
http://notatnik.mekk.waw.pl/archives/47-Tworzenie_screencastow_pod_Linuksem_-_czesc_4.html

Anonimowy pisze...

Zrobiłem screencasta i musiałem rozmyć część obrazu na części filmu, żeby ukryć dane wrażliwe (nazwiska, etc...). Zainstalowałem pod Gentoo i Ubuntu wszystko co było możliwe obróbki wideo i poległem, nic się nie nadawało albo ja nie potrafiłem. Koniec końców rozbiłem wideo na ramki, napisałem skrypt z wykorzystaniem imagemagicka (maska + roztrząsanie + gauss) a następnie złożyłem mencoderem spowrotem do kupy. O Blenderze jako edytorze wideo nigdy nie myślałem :)

ffatman pisze...

Na geddeb lub wsród ppa szukać paczek (2.48a mają).

Unknown pisze...

Mam pytanie,czy ktoś wie jak można na stałe zmienić interfejs na polski.Zmienia mi się,ale po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu startuje po angielsku???:(((

Anonimowy pisze...

a jak z blue boxem?

powiedzmy nagrywam człowieka i wkładam jako postać do obiektów?

Anonimowy pisze...

Mam pytanie... Chcę wymodelować pewne auto i jak chce wrzucam zdjęcie (w tym panelu pod klawiszem "n") to nie chce się dodać... Bardzo proszę o radę... Jak mogę to zrobić aby zdjęcie się pojawiło

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety