poniedziałek, 9 marca 2009

Formatowanie pamięci przenośnych w Linuksie - podstawy

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 9 marca 2009


Każde nowe urządzenie do przechowywania plików, zanim zacznie funkcjonować, musi mieć odpowiednio przygotowaną pamięć. Proces ten nazywamy formatowaniem; następuje w nim podział pamięci na odpowiednie dla danego systemu plików obszary, w których umieszczane są informacje. Pokażę, jak w kilka chwil sformatować pamięć w naszym przenośnym urządzeniu.

Niestety w Ubuntu nie znajdziemy w menu kontekstowym opcji "Formatuj", tak jak to ma miejsce w systemach Windows. Do tego celu będziemy musieli wykorzystać osobny program, jednak to również nie powinno zająć dużo czasu.

1) Na początek proponuję użyć prostego programu o wdzięcznej nazwie gnome-format. Możemy go pobrać z serwisu GetDeb.net. Następnie uruchamiamy go z menu: 'Programy=>Narzędzia systemowe=>GNOME Format'.

Obsługa programu jest banalna. Wybieramy nośnik, który chcemy sformatować z listy 'Volume', następnie system plików (jeśli nie wiemy, jaki wybrać, pozostawiamy domyślny) i na koniec oczywiście 'Format'.

2) Drugą metodą jest użycie znacznie bardziej zaawansowanego programu, którego używa się również do przygotowywania partycji podczas instalacji Ubuntu. Doświadczeni użytkownicy wiedzą, że chodzi oczywiście o program GParted.

Jeśli nie jest on jeszcze zainstalowany w systemie, wpisujemy w konsoli:
sudo apt-get install gparted
Następnie uruchamiamy program wpisując:
sudo gparted
to polecenie uruchomi aplikację z odpowiednimi uprawnieniami. Ma to jednak spore wady w postaci umożliwienia dostępu do katalogów, które w najgorszym wypadku możemy nieświadomie usunąć.

Najważniejszą czynnością, jaką musimy na początku wykonać, jest zmiana aktywnego urządzenia na nasz nośnik pamięci. Zapobiegnie to przypadkowemu usunięciu którejś z partycji znajdujących się na fizycznym dysku w komputerze. Zmiany dokonujemy w prawym górnym rogu programu (zaznaczone na obrazku). Jeśli nie znamy punktu montowania urządzenia, możemy łatwo domyślić się, który to jest po jego rozmiarze.

Następnie, aby możliwe było zarządzanie podłączoną pamięcią, musimy ją odmontować, czyli sprawić, by żaden program z niej nie korzystał. Klikamy w tym celu na nazwę partycji i wybieramy odmontuj (jeśli jest odmontowana możemy pominąć ten krok).

Na koniec wybieramy również z tego samego menu kontekstowego opcję 'Sformatuj jako=>Fat32'. Po wybraniu przycisku 'Zastosuj' zmiany zostaną wprowadzone, a nasza pamięć będzie już gotowa do użytku.

Tagi: ,

Komentarze 6 comments
Unknown pisze...

zgodnie z wikipedią "Formatowanie partycji jest utworzeniem systemu plików"
a nie pamięci.
chce powiedzieć że po pierwszym akapicie w ogóle nie wiedziałem o co chodzi.

Jaro pisze...

E tam się czepiasz, potocznie się mówi 'pamięć'. ;)

Skoro to Cię denerwuje to na rozluźnienie zapodam Ci kawał:
WinRar.rar

Anonimowy pisze...

dobreeee !!! :D

mnie rozśmieszyło

Anonimowy pisze...

jak sformatować partycje na której jest ubuntu? nie moge jej odmątowac... dev/sda2 to partycja (450 GB na ktorej jest ubuntu ) i jej nie moge sformatowac. pisze cos ze inne partycje moga byc do niej podlaczone czy jakos tak. dev/sda1 sformatowalem bez problemu na fat32
dodam ze chce sformatowac poniewaz chce pozbyc sie ubuntu na rzecz win7

Anonimowy pisze...

Dariusz.
Ale pamięć też ma system plików. W tej wypowiedzi słowo pamięć użyte zostało potocznie. Naucz się czytać ze zrozumieniem oraz między wierszami.

Anonimowy pisze...

dla mało inteligentnych dysk to przecież pamięć masowa

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety