środa, 25 marca 2009

Instalacja Aptana Studio - linuksowego odpowiednika Adobe Dreamweaver

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 25 marca 2009


Za każdym razem, gdy muszę zrobić jakąś bardziej zaawansowaną stronę internetową nadal wykorzystuję do tego celu świetne narzędzie Adobe Dreamweaver, które niestety nie jest dostępne dla Linuksa, zatem ciągle muszę się męczyć z Wine. Co by nie mówić, korzystanie z tak zaawansowanego narzędzia nie jest zbyt przyjemne nie tylko jeśli chodzi o szybkość - także motyw wizualny nie zachęca do pracy. Przedstawię dziś program Aptana Studio, który jest właściwie jedynym z jakim się spotkałem, dorównującym Dreamweaverowi, którego można uruchomić natywnie na Linuksie.

Aptana bazuje na popularnym Eclipse, więc ma do niego bardzo zbliżony interfejs, a właściwie przypomina zarówno Eclipse, jak i Dreamweavera, z czego ja i jak sądzę wiele osób pracujących na tych programach będzie bardzo zadowolonych. Kolejną zaletą programu jest wsparcie dla wielu popularnych języków internetowych: od HTML, CSS i JavaScript poczynając, na PHP czy Ruby On Rails kończąc. Dodatkowo możliwe jest poszerzenie domyślnych funkcji programu o inne platformy, takie jak Adobe Air, aplikacje online iPhone czy AJAX.

Instalacja

Rozpoczniemy od procedury instalacyjnej, która niestety w przypadku tej aplikacji nie jest standardowa.

1) Na początek pobieramy program ze strony producenta (ok. 114 MB).
2) Rozpakowujemy archiwum .zip w folderze domowym.
3) Instalujemy zależności, wpisując w konsoli:
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin xulrunner
4) Otwieramy edytor tekstowy i wklejamy następującą treść, zmieniając nazwę użytkownika adrian na swoją własną:
#!/bin/bash
export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/xulrunner
/home/adrian/aptana/AptanaStudio # Ścieżka do programu Aptana
Po tym zapisujemy plik jako aptana.sh, czyli jako skrypt. Ostatecznie można dać inną nazwę, nie powinno to przeszkadzać.
5) Aby skrypt się uruchomił, musimy mu jeszcze nadać odpowiednie prawa. Klikamy zatem na aptana.sh prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybieramy 'Właściwości'. Następnie przechodzimy do karty 'Uprawnienia' i zaznaczamy na samym dole okienko 'Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu'. Teraz wystarczy już tylko uruchomić stworzony przez nas skrypt, by program wystartował.

Tworzymy skrót na pulpicie

Warto wiedzieć też, że opcjonalnie można sobie także zrobić skrót do programu na pulpicie. Jest to zadanie bardzo łatwe. Wystarczy na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać 'Utwórz aktywator..'. Następnie wypełniamy dowolnie pole 'nazwa' i ścieżkę identyczną do tej użytej w skrypcie:


Zalety aplikacji

Nie bez powodu nazwałem Aptana Studio odpowiednikiem dla bardzo drogiego produktu Adobe. Posiada on szereg funkcji, które bardzo usprawniają pracę programisty, a także są bardzo pomocne dla początkujących koderów.

Menu główne, jak już wspominałem, jest stworzone z myślą o użytkownikach podobnych aplikacji. Po pierwszym uruchomieniu Program zaczął automatycznie wyszukiwać informacje o aktualizacjach dostępnych w internecie. Niestety nie odnalazł spolszczenia, którego nie doszukałem się nawet na stronie twórców. Na szczęście angielski nie powinien sprawiać kłopotu zbyt wielu osobom.

Autouzupełnianie

Niemal standardowa funkcjonalność w komercyjnych aplikacjach jest w tym przypadku bardzo dobrze rozwiązana. Podczas wpisywania początku tagu HTML czy XML mamy nawet informację o tym, przez jakie przeglądarki jest on poprawnie interpretowany.

Sprawdzanie kodu

Nawet najlepszy programista popełnia czasem literówki, co właściwie wyłącza część kodu z działania. Często odnalezienie błędu pochłania masę czasu. Ten problem dostrzegli twórcy Aptana, wyposażając go w funkcję podświetlania składni, jak również automatyczne zaznaczanie błędów w kodzie.


Podgląd strony

Początkujący użytkownicy, którzy nie zajmują się na co dzień tworzeniem stron, a tym bardziej aplikacji opartych o języki webowe mają także do dyspozycji podgląd strony, którą tworzą. Nie trzeba już otwierać jej w przeglądarce, lecz będzie ona dostępna w oddzielnym oknie.

Podsumowanie


Aptana oprócz wspomnianych tutaj funkcji oferuje także masę innych narzędzi, takich jak synchronizacja projektu z serwerami FTP czy wirtualny serwer AJAX ułatwiający pisanie stron w tej technologii. Wielu innych zalet tego programu nie zdołałem opisać w tym artykule, gdyż ja również dopiero zaczynam swoją przygodę z tą aplikacją i jeszcze nie do końca ją poznałem. Myślę, że każdy, kto od czasu do czasu tworzy projekty internetowe na Linuksie będzie zadowolony z Aptana Studio.

źródło: maketecheasier.com
Komentarze 19 comments
Anonimowy pisze...

Szukam jakiegoś edytora WYSIWYG. Korzystałem tylko z Kompozera/Nvu ale co jakiś czas się po prostu wyłącza. Szukam jakiegoś bardziej dopracowanego programu.

Unknown pisze...

@Adrian: "Przedstawię dziś program Aptana Studio, który jest właściwie jedynym z jakim się spotkałem, dorównującym Dreamweaverowi"
- mocne słowa! Jeśli prawdziwe to za "cynk" o tym programie wielkie Ci o dzięki!, Adrianie :)

@Anonimowy: U mnie też od pewnego czasu na 8.10 Nvu (Kompozer) wywalał się. Jeśli potrzebujesz podobnego WYSWIGa, to ja proponuję przeglądarkę i edytor w jednym, to myślę, że będziesz zadowolony z Seamonkey - poszukaj w repozytoriach :)

Anonimowy pisze...

Użytkownicy nowych ubuntu/kubuntu 8.04, 8.10, 9.04 - pamiętajcie o xulrunner aby był w wersji 1.8 a nie najnowszej 1.9. Trzeba ręcznie doinstalować poprzez Synaptica wersję 1.8 bo Aptana nie będzie działać!

Unknown pisze...

Fajnie jakby ktoś jeszcze polecił jakieś dobre narzędzie do robienia Flash'y.

Unknown pisze...

O tak, przyłączam się do Adama. Co polecacie do Flasha

Anonimowy pisze...

qflash chyba

Anonimowy pisze...

@UP: a coś innego, bo to normalnie nie wygląda... I jeszcze jakiś tutorialik do tego, bo będę musiał grę stworzyć flashową.

Unknown pisze...

spolszczenie jakieś 20% programu dostępne jest po przez pobranie pluginu wybierając zakładkę plugin>Utilities i pierwszą pozycję. Zawsze coś :)
Cyryl

Anonimowy pisze...

Tja, a mnie się nie uruchamia. Niby zależności spełnione, a jemu i tak nie pasuje.

Anonimowy pisze...

U mnie uruchamia sie niby, ale nic mi sienie wyświetla. W Monitorze systemu widze ze pracuje. Co jeszcze trzeba zrobic??

Anonimowy pisze...

Skrypt uruchamia się w terminalu ale zaraz zamyka okno :)
a z konsoli gdy wpisuje ręcznie wywala mi

bash: export: `/home/xx/aptana/': nieprawidłowy identyfikator
lub z prawami root-a
sudo: export: command not found

co jest grane?

Unknown pisze...

co do kompozera: pobierzcie wersję beta przystosowaną do ubuntu 8.10
http://kompozer.net/zip/

Moryc pisze...

Dzięki za instrukcję! ;)

Germanek2 pisze...

Spolszczenie jest ale bardzo słabe max 20% spolszczone znajdziemy to w programie pod menu(mały zielony puzzel z czerwoną kropeczką) a konkretnie nazywa sie to plugins manager i w dolnej części otworzy nam sie zakładka, w zakładce install jest opis(description) pack language czy coś podobnego.

Pozdrawiam

regoat pisze...

u mnie sie zainstalowalo i dziala TYLKO, autor cos ci sie pomylilo bo Dreamweaver ma tez tryb WYSIWYG, a ten program NIE ma wiec po ciul je porownywac. zmyliles mnie czlowieku i niepotrzebnie to cos zinstalowalem bo potrzebuje cos takiego jak od Adobe zeby mialo WYSIWYG i kod

Anonimowy pisze...

@regoat,
wysiwyg nie jest glowna cecha dla ktorej ludzie korzystaja z dream'a. Co wiecej, kod zgodny z wszelakimi standardami nie zawsze wyglada w dreamie idealnie.

Anonimowy pisze...

Aptana to właściwie IDE - zintegrowane środowisko programistyczne, więc pozwala także programować w PHP, Python, Ruby. Umożliwia łatwą integrację z bibliotekami JavaScript. Trudno więc porównywać ten program z Dreamweaverem. Istnieje wiele programów tego typu pod Linux-em. Przykładowo Eclipse, który dodatkowo umożliwia programowanie w języku Java. To prawda, że Aptana jest dużo lepiej przystosowane dla projektantów stron i wg mnie posiada lepsze edytory JavaScript, CSS i HTML.

Innym przykładem programu tego typu pod Linux-a jest program Netbeans. Chociaż wolę program Aptana, Netbeans zawiera często bardziej intuicyjne rozwiązania i chyba jest łatwiejszy w konfiguracji.

Anonimowy pisze...

Używam wersji 2 od jakiejś godziny i chyba jutro DreamWeaver odejdzie w niebyt.
Jeśli chodzi o programowanie WWW, Aptana to DW killer!!!

hanka pisze...

Kurcze strasznie napalilam sie na Aptane...
W terminalu wyskoczyl mi komunikat:
Pakiet sun-java6-jre nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.

E: Pakiet sun-java6-jre nie ma kandydata do instalacji
E: Nie udało się odnaleźć pakietu sun-java6-plugin
E: Nie udało się odnaleźć pakietu xulrunner

Ktooo pomoze laikowi?? Jaki pakiet mam tam wstawic?
Jestem kompletnym laikiem

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety