poniedziałek, 23 marca 2009

Instalacja Google Earth 5 w Ubuntu 8.10 i 9.04

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 23 marca 2009


Google Earth to jedna z ciekawszych aplikacji słynnej firmy z Mountain View. Program pozwala na przeglądanie satelitarnych map Ziemi, a także od jakiegoś czasu kilku innych planet czy Księżyca. Dzięki tej aplikacji szybko odnajdziemy także ważne punkty kulturalne czy widokowe, więc jest to program wymarzony do planowania wycieczek. Pokażę, jak można się nim cieszyć w Ubuntu.

1) Zaczynamy jak zawsze od pobrania pakietu binarnego ze strony Google.
2) Użyjemy metody, która nie wymaga korzystania z konsoli. Klikamy więc prawym przyciskiem na plik GoogleEarthLinux.bin i z menu kontekstowego wybiermy "Otwórz za pomocą innego programu". W pole tekstowe wpisujemy "sh" aby plikiem zajęła się konsola systemowa.

3) Kolejny etap to uruchomienie instalatora. Wykonujemy zwyczajnie jego kroki a właściwie wszystko możemy sprowadzić do wciśnięcia przycisku instalacji (Begin Install).

4) Po zakończeniu instalacji program automatycznie wystartuje. Na przyszłość znajdziemy go w menu "Programy=>Internet=>Google Earth".

Wydawać by się mogło, że to już koniec i wszystko powinno działać. Pamiętając o problemach z poprzednimi wersjami programu, nie byłem nastawiony zbyt optymistycznie. Niestety moje obawy się potwierdziły. Aplikacja na kilka chwil po uruchomieniu zamyka się bez żadnej sygnalizacji.

Aby rozwiązać ten problem należy w folderze, w którym zainstalowaliśmy program (zwykle jest to google-earth w katalogu domowym) zmienić nazwę pliku z libcrypto.so.0.9.8 na jakąś inną, np. libcrypto.so.0.9.8.bak.

Ogólnie aplikacja działa całkiem nieźle. W stosunku do poprzedniej wersji dodano sporo ciekawych funkcji, takich jak przeglądanie dna oceanu czy dodatkowe informacje podczas penetracji map. Wciąż problemem są jednak polskie znaki, których Google Earth po prostu nie wyświetla.

źródło: tombuntu.com
Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

wyświetla polskie znaki. prawdopodobnie nie masz zainstalowanych wymaganych czcionek

ffatman pisze...

Jest też jako *.deb w repozytorium cafuego (paczka ma ten sam bug).

Unknown pisze...

E Picassa też mi nie wyświetla polskich czcionek, mimio iż są zainstalowane w systemie.

Unknown pisze...

dobrze by było aby google earth pokazywał dobrze czcionki

Anonimowy pisze...

Nie wyświetla polskich czcionek jedynie w okienkach z informacjami z Wikipedii, gdzie indziej jest OK.
Acha, i jeszcze warto zwrócić uwagę że Google Earth gryzie się z Compizem. Jeżeli Compiz jest włączony, to po krótkim czasie pracy z GE zamiast niektórych menu, okienek itp. pojawiają się czarne prostokąty - przynajmniej tak było u mnie. Musiałem przerobić skrypt uruchamiający GE tak żeby wyłączał na początku Compiza i po wyjściu z aplikacji go z powrotem włączał...

Anonimowy pisze...

Aha, a co ciekawe, poprzednia wersja Google Earth pobrana z repozytorium ubuntowego nie miała żadnych problemów z polskimi znakami. Z Compizem natomiast też się gryzła.

Adrian Nowak pisze...

No u mnie sprawdziłem nawet na "czystej instalacji" Ubuntu z wyłączonym compizem tekst się niepoprawnie wyświetlał.

Anonimowy pisze...

Czy Google Earth 5 da się zainstalować na systemie nie obsługującym instrukcji SSE2, SS3 i nowszych? Kiedyś pamiętam jak się pojawiła tylko ta wersja - nie było wersji dla słabszych procesorów. Zmieniło się coś w tej kwestii?

Anonimowy pisze...

wystarczy zainstalować googleearth-package, a następnie w konsoli make-googleearth-package i po sprawie

Anonimowy pisze...

A ja jestem ciekawy dlaczego Google nie stworzy pakietów deb. Picasa posiada na swojej stronie pakiety rpm i deb a Earth skomplikowany w instalacji bin

pesymik pisze...

no niby działa ale przy każdym uruchomieniu wyświetla komunikat "Nie można wyświetlić /root/googleearth/" itd ;/

Unknown pisze...

kolego raj a może umieścisz ten skrypcik tutaj

pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety