niedziela, 15 marca 2009

Instalacja natywnego Chromium w Ubuntu!

Autor: Adrian Nowak, 11:30, niedziela, 15 marca 2009


Chromium to przeglądarka open source bazująca na rozwiązaniach wprowadzonych w Google Chrome. Niestety póki co finalna wersja tego programu jest dostępna jedynie dla systemów Windows, natomiast w Linuksie można ten program uruchomić jedynie pod Wine. Co ciekawe, w repozytorium PPA jest dostępna natywna wersja Chromium dla Linuksa! Pokażę, jak ją zainstalować.

Oczywiście mowa tu o natywnej wersji, a nie tej uruchamianej przez Wine. Wydawać by się mogło, że wszystko jest super i świetnie, jednak niestety nie jest to do końca prawda. Otóż dostępna jest dopiero bardzo wczesna wersja rozwojowa przeglądarki. Owszem, da się jej używać, czasem jednak występują błędy przy wyświetlaniu niektórych stron czy korzystaniu z mniej ważnych funkcji.

Tego jednak, czego już teraz nie można odmówić przeglądarce, jest niesamowita szybkość. Program startuje niemal bez żadnego opóźnienia! W porównaniu do Firefoksa, z którego korzystam na co dzień czy Opery jest to niewiarygodny postęp. Sprawdziłem też, że Chromium już teraz przechodzi bardzo dobrze test Acid3, który jest męczarnią dla wielu konkurencyjnych przeglądarek. Złośliwi powiedzą, że właściwie czemu ma długo startować, skoro właściwie nie ma żadnych dodatkowych funkcji. Jest to dobry argument, jednak należy zauważyć, że już teraz można bardzo sprawnie przeglądać strony i jest to dobry punkt wyjściowy do wprowadzania kolejnych funkcji.

Było zatem trochę o zaletach, przejdźmy do wad, których niestety też nie brakuje. Właściwie to na tym etapie rozwoju programu nie powinno się krytykować jego błędów, gdyż jest oczywistym, że ma ich mnóstwo. Jak sami twórcy mówią, że program nie jest jeszcze przeznaczony do codziennego użytku:

"The package is still a work-in-progress, so is Chromium, please be patient. FAQ: no native 64bit debs planed for now. The amd64 package is using ia32-libs."

O tym, że nie da się z nim dłużej wytrzymać decyduje brak funkcji takich jak chociażby przeglądanie w kartach czy dodawanie do zakładek. Do testów jednak program nadaje się idealnie.

Zaczynajmy więc procedurę instalacji!

1) Otwieramy listę repozytoriów (zobacz też: dodawanie nowych repozytoriów) :
gksudo gedit /etc/apt/sources.list
2) Na końcu pliku dodajemy linijki:
deb http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu intrepid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu intrepid main
3) Wydajemy polecenia odświeżenia listy repozytoriów i instalacji:
sudo apt-get update
sudo apt-get install chromium-browser
Teraz po wpisaniu w przeglądarkę chromium-browser zostanie uruchomiona nowo zainstalowana przeglądarka. Pokażę teraz, jak zrobić sobie skrót na pulpicie. Wszystko sprowadza się do kilku prostych czynności:

1) Klikamy prawym przyciskiem na pulpit i z menu kontekstowego "Utwórz aktywator..".
2) Wypełniamy odpowiednio pola jak na rysunku:

Po zastosowaniu zmian pojawi nam się piękna niebieska ikonka. Chociaż ta z windowsowego Chrome jest ciekawsza kolorystycznie.

źródło: www.stefanoforenza.com
Komentarze 11 comments
Unknown pisze...

W: Błąd GPG: http://ppa.launchpad.net intrepid Release: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 5A9BF3BB4E5E17B5

Adrian Nowak pisze...

Brak klucza publicznego nie przeszkadza w instalacji :)

mdc pisze...

nie ma adblocka - odpada :]

Enlik pisze...

Juhu!!!!!!!!!!!!!!!! Trzeba wypróbować.
Ale i tak Opera rządzi! :)

Unknown pisze...

pierwsze przykazanie powinno brzmieć "nie ufaj w 100% niczego na czym łape trzyma Gugle. Po drugie juz jest Opera 10 Beta i to sie nazywa przeglądarka www. Acid3 też przechodzi w 100%.

tobaj pisze...

Ubunciak napisał:
'W: Błąd GPG: http://ppa.launchpad.net intrepid Release: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 5A9BF3BB4E5E17B5'

Po dadaniu repozytoriów dodaj odpowiedni klucz (ten sam dla rep. jaunty, intrepida i hardy'ego) wklejając całą poniższą komendę:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 0xfbef0d696de1c72ba5a835fe5a9bf3bb4e5e17b5

Anonimowy pisze...

Fajnie wiedzieć, na razie działa kiepsko, tzn strony ok, ale nie działają taby. Rzeczywiście nieraz się wykłada, ale jakieś storny można posprawdzać, czy się OK wyświetlają.

Ma nadzieję, że szybko wyjdzie z tego coś sensownego pod linuksa :) bo Fx nieraz strasznie muli, a jakoś do Opery przekonać się nie mogę. ech ;)

ffatman pisze...

@ubunciak: Jak cię niepokoi brak klucza to przeszukaj blog pod kątem apt-pubkey. To skrypt do rozwiązywania sprawy hurtowo. Jest też narzędzie import-all-ppa-keys.

Unknown pisze...

opera, opera, opera, niektórzy pieją z zachwytu, z ciekawości zainstalowałem w Ubuntu i co widzę mega, mega, mega syf stylistyczny

Unknown pisze...

@Jan
"mega syf stylistyczny"? zmien skórkę

Unknown pisze...

Rzuciłem okiem na ten tekst przyznając się bez bicia po łepkach, ale Adrian zmiłuj się, jak piszesz do czytelników staraj się nie krzyczeć. Wykrzyknik krzyczy, a naliczyłem ich aż 4 włączając w to tytuł tematu. Popraw to bo nie jest to mile widziane

Pozdrawiam

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety