piątek, 13 marca 2009

Instalacja odtwarzacza Amarok 2.0.1 PL! + Recenzja

Autor: Adrian Nowak, 10:00, piątek, 13 marca 2009


Amarok to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów do odtwarzania i katalogowania muzyki w Linuksie. Mimo iż jest on przeznaczony głównie dla użytkowników KDE, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go także w GNOME. Pokażę dziś, jak zainstalować najnowszego Amaroka 2 PL w Ubuntu.

1) Na początek dodajemy nowe repozytorium (dla starszej wersji Ubuntu zamieniamy "intrepid" na np: "hardy"):
deb http://ppa.launchpad.net/project-neon/ubuntu intrepid main
2) Standardowo odświeżamy listę repozytoriów:
sudo apt-get update
3) I na koniec instalujemy właściwy pakiet:
sudo apt-get install amarok-nightly
Mimo że teoretycznie mamy już zainstalowanego Amaroka, to jest on w języku angielskim, a dodatkowo u mnie nie wykrywa poprawnie urządzenia wyjściowego audio. Zatem zastosujemy sprytny trick w postaci instalacji Amaroka z KDE na GNOME. O zależności nie musimy się już martwić, gdyż zainstalowały się podczas pierwszej operacji.

4) Dodajemy kolejne repozytorium:
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu intrepid main
5) Odświeżamy listę pakietów:
sudo apt-get update
6) Instalujemy najnowszego Amaroka 2.0.1 do tego w polskiej wersji językowej:
sudo apt-get install amarok-kde4
Po tej czynności Amarok zostanie automatycznie pobrany i zainstalowany. Niestety uruchamianie w GNOME aplikacji z KDE ma swoje poważne wady w postaci konieczności pobrania dużej liczby pakietów. Dodatkowo przy każdym uruchamianiu Amaroka do pamięci operacyjnej będą ładowane biblioteki odpowiedzialne za wyświetlanie grafik z KDE.

Pierwsze uruchomienie Amaroka 2 sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Wita nas przyjemny kreator konfiguracji, w którym możemy dokonać podstawowych ustawień naszych kont w różnych serwisach społecznościowych związanych z muzyką (na obrazku). Z tego poziomu dokonamy także importu naszej kolekcji muzycznej i dostosujemy powiadomienia, jakimi Amarok będzie nas raczył podczas przechodzenia do kolejnego utworu.

Menu główne programu przeszło podobnie jak całe KDE 4 sporą transformację, jednak wciąż zachowuje wcześniejszą funkcjonalność. Pasek przedstawiający stan odtwarzania został teraz przeniesiony do góry. Podobny układ spotykamy obecnie w większości menedżerów muzycznych, takich jak Rhythmbox czy Songbird.

Samo pogrupowanie okien w Amaroku 2 również znacznie odświeżono, dzieląc wszystkie funkcje między kilka kart, takich jak: Pliki, Listy, Kolekcja czy Internet. Dostępne są one jako popularne zakładki, więc mamy do nich cały czas szybki dostęp. Centralna część, tak jak w poprzedniej wersji, jest zagospodarowana na wyświetlanie informacji o odgrywanym utworze, natomiast po prawej znajdziemy listę utworów oczekujących w kolejce. W najnowszych wersjach Amaroka dostępne jest już grupowanie utworów do albumów.

Wielu nowych funkcji w Amaroku 2.01 niestety nie ma, gdyż twórcy całą swoją energię skupili na dostosowywaniu programu do środowiska KDE 4. Muszę przyznać, że w dość krótkim czasie udało im się bardzo radykalnie przebudować program, który działa teraz dość stabilnie. Wiele osób oskarża Amaroka o ociężałość i duże użycie zasobów. Niestety jest to widoczna wada, szczególnie gdy korzystamy z programu w GNOME. Nie można jednak zapominać, iż nie jest to koniec zmian w ewolucji Amaroka, a twórcy zapewne jeszcze niejednym nas zaskoczą.
Komentarze 12 comments
Anonimowy pisze...

Skoro i tak jest instalowany z amarok-kde4 z drugiego repo to po co na początku instalacja amarok-nightly? - amarok-kde4 sam powinien dociągnąć sobie konieczne zależności - jeśli tak nie jest to należy to zgłosić.

Unknown pisze...

Robi wrażenie!Na pewno jest lepszy od Rhytmboxa,chociaż i on jest już niezły.Ja osobiście nie używam takich kombajnów.Mam muzyczkę pogrupowaną według własnych kryteriów i używam konsolowego MOC-a,albo leciutkiego Potamusa.

Unknown pisze...

Ja w swoim życiu testowałem wiele odtwarzaczy i zostanę na pewno przy songbird:) Moim zdaniem najlepszy.

Unknown pisze...

No tak ... tylko news tyczy się wersji będącej w użyciu od stycznia (deb'y pojawiły się trochę później). Obecnie mamy już Amarok 2.0.2.
Co do treści - nie potrzebna jest tu wogóle wzmianka o Amarok-Nightly. Wystarczy drugie repo i instalacja samego Amaroka - będzie pięknie i po polsku.

Adrian Nowak pisze...

@T No właśnie nie wystarczy wgrać drugiego repo i zainstalować Amaroka bo u mnie w takim przypadku nie dociągały się żadne zależności i program w ogóle nie startował.

Unknown pisze...

Niemożliwe aby system nie dociągnął:
libavahi-qt3-1 libarts1c2a kdelibs4c2a libxine1-x libmodplug0c2 libxcb-xv0 libtunepimp5 liblualib50 libxine1-plugins
ruby1.8 ruby libxine1-console libifp4 libxine1-misc-plugins kdelibs-data liblua50 libruby1.8 libxcb-shape0
libxcb-shm0 libnjb5 libxine1-bin libxine1-ffmpeg libxine1
----------------
Wszystko na standardowych ustawieniach /etc/apt/sources.list.
Musi działać!

Unknown pisze...

Oczywiście lista nie jest kompletna bo na potrzeby tego komentarza zrobiłem downgrade do 1.4 i ponowny upgrade do 2.0.1.

Adrian Nowak pisze...

@T No wiesz, w teorii może i powinien działać, ale u mnie pod GNOME akurat nie poszło.

Po dodaniu tylko drugiego repozytorium po wydaniu polecenia instalacyjnego dla amaroka menedżer pakietów ściąga 10 MB a przy próbie odpalenia Amarok wywala błąd o niekompletności.

Jakby nie patrzyć jest to repozytorium dla KDE a nie GNOME. Może gdybym mu ręcznie doinstalował te pakiety to by ruszył. Co mogę powiedzieć więcej, opisałem tak jak zrobiłem u siebie, innymi sposobami się nie udawało.

Pozdrawiam

Unknown pisze...

@Adrian
Oczywiście też mam to pod Gnomem ... no ale jeżeli są możliwe problemy to co jak co w sumie dobrze, że opisałeś sytuację "ta instalacja działa choćby nie wiem co".

Z drugiej strony .... sprawdź jak wygląda twoja lista sources, pobaw się apt-cache ... generalnie coś jest nie tak, że nie dociagnął zależności.

adam664 pisze...

stety u mnie nie działa. pojawia się tylko ekran powitalny are you ready to amarok i na tym koniec moze tak stac nawet 5 minut i sie nie włączy

adam664 pisze...

*stety-niestety

Anonimowy pisze...

u mnie po dodaniu pierwszego repo i wpisaniu komendy
sudo apt-get install amarok-nightly
wywala że "Nie udało się odnaleźć pakietu amarok-nightly"

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety