niedziela, 1 marca 2009

Masowa zmiana nazw plików - PrefixSuffix

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 1 marca 2009


Myślę, że każdemu zdarzyła się kiedyś sytuacja, że musiał zmienić nazwy kilkudziesięciu lub kilkuset plików. W takim wypadku ręczna edycja nie jest najlepszym pomysłem. Pokażę dziś program PrefixSuffix ułatwiający taką czynność.

PrefixSuffix to nic innego jak prosty program pozwalający na zmianę początku, końca lub całych nazw wielu plików jednocześnie.

W Ubuntu instalujemy go poleceniem:
sudo apt-get install prefixsuffix

Po instalacji program znajdziemy w menu 'Programy=>Akcesoria=>PrefixSuffix'. Obsługa programu jest banalnie prosta. Wybieramy folder, w którym mają zostać zmienione nazwy, następnie ustalamy, czy nowa nazwa ma zawierać przedrostek, przyrostek bądź całkiem nowy ciąg znaków.

Na koniec możemy dodatkowo zaznaczyć, czy zmiana nazw ma dotyczyć także podkatalogów, czy zmieniać nazwy folderów i operować na plikach ukrytych.
Komentarze 11 comments
Unknown pisze...

fajne i proste a jest coś tak samo prostego odnośnie tagów w mp3?

Unknown pisze...

kid3qt

Anonimowy pisze...

... lub EasyTag (najbardziej profesjonalne rozwiązanie)

... jest jeszcze zbliżony do PrefixSuffixa BulkRename, który oprócz tego, że może to samo, to ma jeszcze zaimplementowaną potokową edycję tagów mp3 (ale tylko podstawowe dane)

fieloryb pisze...

Pod KDE do zmian nazw plików znakomicie nadaje się KRename

Anonimowy pisze...

"Po instalacji program znajdziemy w menu 'Programy=>Akcesoria=>PrefixSuffix'" - Zależy jakie pliki chcemy przemianować, przy plikach roota "sudo prefixsuffix" w terminalu.

Unknown pisze...

Jeśli w nazwie pliku jest znak spacji to program nie znajduje pliku i tym samym nazwa nie noże być zmieniona; np zamiana TRACk 01.wav na 01_TRACK.wav.

Anonimowy pisze...

ku***, jeb*** program - źle ustawiłem ustawienia - i mi skasował - wszystki pliki - 3000 plików. "Dzięki za zejebi*** instrukcję programu!!! " ( na przyszłość wypier**laj z takim opisem!!!

Anonimowy pisze...

Anonimowy wielkie dzieki ze to napisałeś bo tez bym wpadł na mine. Program co najmniej dziwny

Anonimowy pisze...

To jak żeś w q-wę jeba(na)ny źle ustawił to Twoja wina.
A wiadomo, że kto wypina to jego wina.

Anonimowy pisze...

"Wybieramy folder, w którym mają zostać zmienione nazwy, następnie ustalamy, czy nowa nazwa ma zawierać przedrostek, przyrostek bądź całkiem nowy ciąg znaków"

Wybaczcie, jeżelim ślepym -- ale jak do cholery mogę tym zmienić nazwę wszystkich plików w folderze na coś w stylu 0001.wav, 0002.wav, 0003.wav... ?

Ja widzę tylko dodaj przed/przyrostek i tyle... Jeżeli faktycznie się da, to można by to trochę jaśniej napisać "JAK"... :/

Anonimowy pisze...

rename 's/ciąg_nazwy_do_zmiany/nowy_ciąg/g' *

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety