poniedziałek, 2 marca 2009

Najciekawsze wpisy w lutym na UbuCentrum.net

Autor: Adrian Nowak, 18:30, poniedziałek, 2 marca 2009


Chciałbym zapoczątkować nową serię wpisów, które będą podsumowywać najciekawsze wpisy z każdego miesiąca. Myślę, że w trakcie miesiąca nie zawsze znajdujemy czas na śledzenie każdego wpisu i czasem coś ciekawego może nam umknąć. Zapraszam więc do sprawdzenia najchętniej odwiedzanych wpisów z lutego.

Newsy

Karmic Koala nazwą kodową Ubuntu 9.10 - Mark Shuttleworth ogłosił nazwę kodową Ubuntu, które wydanie zostanie w październiku 2009. Oprócz nazwy uwzględnił także kilka najważniejszych zmian, jakie będzie przed sobą stawiać podczas tworzenia Karmicznej Koali.

Co nowego w Ubuntu 9.04 Alpha 5
- Zgodnie z planem wydano kolejną wersję testową Ubuntu 9.04. Tym razem dla odmiany zagościło sporo zmian w wyglądzie, takich jak nowy ekran logowania GDM czy nowe powiadomienia.

Wieści nieuczesane #5
- Piąta część przeglądu informacji Open Source według Enlika, jak zwykle z przymrużeniem oka.

How-To
Wyłączanie ekranu startowego Splash Screen w Ubuntu - Chcesz uczynić start swojego systemu ciekawszym, a dodatkowo mieć możliwość obserwowania na bieżąco, jakie usługi są uruchamiane? Zainteresuj się wyłączaniem ekranu startowego.

Konfiguracja Gmail w Mozilla Thunderbird przez IMAP
- Z poczty elektronicznej korzystają obecnie niemal wszyscy użytkownicy internetu. Jeśli chcesz prostej obsługi poczty z aplikacji desktopowiej, warto przyjrzeć się programowi Mozilla Thunderbird.

Tworzenie diagramów w Ubuntu - Tworzysz mapy myśli bądź po prostu schematy blokowe ułatwiające naukę? Program Dia pomoże w tym pod Linuksem.

Instalacja Liferea - czytnik RSS dla GNOME - Czytniki RSS ułatwiają przeglądanie informacji z różnych źródeł i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. W tekście pokazuję, jak zainstalować czytnik Liferea w Ubuntu.

Ginący schowek w Ubuntu - Glipper - Irytuje Cię, że skopiowany do schowka tekst czasem z niego samoistnie znika? Jesli tak, Glipper pomoże rozwiązać ten problem.

Instalacja nowych powiadomień z Ubuntu 9.04
- Nowe powiadomienia to dość głośny w linuksowym świecie temat. W tym wpisie pokazuję, jak zainstalować je w starszych wersjach Ubuntu.

Instalacja Jalbum w Ubuntu - Tworzenie prezentacji online może się często przydać. Znajomi zapewne docenią nasze zdolności, które faktycznie wykona za nas program.

Obsługa MPlayer z linii poleceń - Nie zawsze w świecie systemów operacyjnych istniało takie coś, jak środowisko graficzne. Wracając do korzeni prezentuję kilka poleceń dla programu MPlayer uruchomionego w konsoli systemowej.

Streamripper - odtwarzanie podczas nagrywania - Jeśli korzystacie z nagrywania strumieni dźwięku w programie Streamripper, zapewne docenicie możliwość równoczesnego odtwarzania i nagrywania.

Aliasy czyli szybka konsola - Przyśpieszanie konsoli przy użyciu własnych poleceń (aliasów).

Tworzenie nośnika LiveUSB Ubuntu z uSbuntu Live Creator
- Czyli wpis o tym, jak stworzyć z poziomu Windowsa bootowalny nośnik USB z systemem Ubuntu.

Jak stworzyć prywatny szyfrowany katalog w Ubuntu - W tym wpisie pokazałem, jak skorzystać z możliwości szyfrowania dysku, jakie oferuje Ubuntu.

Upiększamy Ubuntu przy pomocy Compiz-Fusion - Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej, czyli jak sprawić, by system był jeszcze ciekawszy wizualnie.

Instalacja sterowników ATI Radeon - czyli coś dla fanów najnowszych kart graficznych i OpenGL 3.

Łatwa instalacja gier w Ubuntu z Playdeb
- Świetna sprawa dla wszystkich graczy. Dzięki repozytorium Playdeb bez problemu znajdziecie wiele ciekawych tytułów, które po instalacji będą się automatycznie aktualizowały.

Pidgin - migotanie okna rozmowy na pasku zadań
- Bardzo przydatna rzecz dla osób korzystających z komunikatora Pidgin, o której twórcy niestety nie pomyśleli.

Myślę, że to by było na tyle jeśli chodzi o najciekawsze wpisy. Oczywiście nie są to wszystkie notki, które znalazły się w ostatnim miesiącu na blogu. Nic jednak straconego, nasz blog nadal posiada archiwum, do którego każdy ma dostęp.

Tagi:

Komentarze 5 comments
Anonimowy pisze...

Świetna inicjatywa ;)

EuGene Wolfe pisze...

Świetna - ale albo "najciekawsze", albo wszystkie (choć to oczywiście zależy od podejścia - bo dla kogoś wszystkie mogą być najciekawsze)

EuGene Wolfe pisze...

PS - pod linkiem od Pidgina otwiera się news o instalacji pakietów 'deb'

adik pisze...

sUbuntu? chyba uSbuntu...

Adrian Nowak pisze...

@Kwahoo literówka :) dzięki

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety