czwartek, 5 marca 2009

Odmontowywanie używanych partycji/urządzeń

Autor: Adrian Nowak, 15:00, czwartek, 5 marca 2009


Myślę, że każdemu zdarzyła się kiedyś sytuacja, w której chciał odmontować któryś z woluminów, na przykład partycję NTFS z Windowsem, jednak przeszkodził w tym komunikat informujący o użyciu zamontowanego urządzenia. Pokażę dziś jak sprawdzić, który program, a nawet plik uniemożliwia dokonanie nam takiej operacji.

W celu wyśledzenia pliku/procesu użyjemy polecenia lsof, które wyświetla listy otwartych plików razem z aplikacjami, które z nich korzystają. Przykładowe wywołanie prezentuje się następująco:
lsof +D /mnt/Multimedia
Na początku jak zwykle nazwa programu, flaga +D (od ang. dir) do wyświetlania katalogu pliku i na koniec ścieżka, w której zamontowane jest urządzenie bądź partycja.

U mnie zwrócony wynik wygląda tak:

Wyraźnie widać nazwę procesu niepozwalającego na odmontowanie (w tym wypadku rhythmbox), następnie kilka innych parametrów i na końcu plik, z którego korzysta proces, w tym wypadku jakaś ścieżka dźwiękowa.

Aby odmontowanie zakończyło się powodzeniem, należy zakończyć proces widoczny na początku na przykład:
killall rhythmbox
Bądź skorzystać z monitora systemu, by zamknąć proces metodą "klikalną".
Komentarze 3 comments
totalizator pisze...

umount -l

i po problemie ;) brutalne, ale czasami zostaje tylko to

koliberek pisze...

a może:
umount -f

Z man wynika, że -l to "lazy umount" - będzie czekać aż system plików się zwolni, zaś -f to "force" czyli właśnie brutalne przerwanie połączeń. Poprawcie mnie, proszę, jeśli się mylę.

Jaro pisze...

Z tym trzeba kombinować, zdarzają się sytuacje w których -f nie daje rady a właśnie -l da sobie rade ;)

Ostatnio nie mogłem wyciągnąć płytki audio. -f nie dawało rady, ale wymyśliłem że to chyba banshee korzysta z płyty. Wyłączyłem, dopiero płytka się wysunęła... A tak będę wiedział z czego skorzystać aby się wywiedzieć co mi blokuje dostęp.

Dzięki ! :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety