środa, 18 marca 2009

Pierwsze propozycje tematów graficznych dla Ubuntu 9.04

Autor: Adrian Nowak, 16:13, środa, 18 marca 2009


Mimo wcześniejszej bierności jeśli chodzi o prezencję nowego Ubuntu 9.04 wygląda na to, że Canonical ma w planach zmianę domyślnego tematu graficznego zbliżającej się wersji Jaunty Jackalope.

Zaprezentowano pakiet gnome-themes-ubuntu zawierający najciekawsze stworzone przez społeczność tematy GTK+ takie jak Dust, Dust Sand czy New Wave, które z pewnością wyglądają znacznie lepiej niż ten domyślnie stosowany już od dawna w Ubuntu.

Oczywiście, skoro są to motywy stworzone przez społeczność, to nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz zastosować je we wcześniejszych wydaniach Ubuntu (linki w nazwach prowadzą do downloadu). Przedtem przyjrzyjmy się im jednak dokładniej.

Kluczowym składnikiem nowego wyglądu jest motyw Dust i jego odmiana Dust Sand. Są to jedne z najbardziej dopracowanych obecnie layoutów dostępnych dla GNOME. Już od dłuższego czasu rozwijany styl coraz bardziej przypomina wcześniejszy mockup czyli prezentację nowego wyglądu stworzoną jedynie jako obrazek w programie graficznym. Myślę, że to właśnie ten styl Canonical będzie dostosowywało do Ubuntu 9.10, na które planowana jest całkowita rewolucja w wyglądzie.

Dust w Ubuntu 9.04 Daily Build 03172009 prezentuje się następująco:

Przetestowałem u siebie ten motyw, jak również jego jaśniejszą odmianę nazwaną Dust Sand, muszę jednak przyznać, że nieco się zawiodłem. Oczywiście w większości przypadków jest to kwestia gustu, jednak dla mnie domyślny Dust jest po prostu za ciemny. Mimo całkiem przyzwoitego wykończenia detali niezbyt przyjemnie używa się go przy dłuższej pracy.

Jeśli chodzi o jego jaśniejszą wersję, to tam również jest sporo do zrobienia, gdyż czasem jasny kolor zlewa się nam na ekranie. Póki co nie jest to udana próba upodobnienia się do systemu Mac OS.

Nie jestem zatem do końca przekonany, czy deweloperzy zdecydują się na dodanie któregoś z nowych motywów jako domyślnego, gdyż sporo osób może się nagle poczuć nieco nieprzyjemnie w systemie. Bardziej prawdopodobne jest, że podobnie jak w przypadku Ubuntu 8.10, nowe motywy znajdą się w systemie, jednak nie będą zastosowane domyślnie. Istnieje też możliwość, że będzie je można łatwo pobrać razem z pakietem gnome-themes-ubuntu.

Fot: Softpedia.com
Komentarze 10 comments
webit pisze...

Dust'a uzywam od niemal pol roku. Bardzo przyjemny (szczegolnie na lapku)

Unknown pisze...

Zainstalowałem Ubuntu 9.04 Alpha 6 i mówiąc szczerze jestem mile zaskoczony system uruchamia sie znacznie szybciej nawet na ext 3.Temat new wave plus dodatkowo sciagnąłem odpowiedni temat ekranu logowania - wygląda fajnie szczególnie z ta samą tapetą. Co do systemu działa po niewielkich poprawkach stabilnie , poprawic trzeba niestety pulseaudio ( juz sie do tego przyzwyczaiłem ).Reszta systemu ok.Wczoraj była duża aktualizacja.

Magnesus pisze...

Jest oczywiste, że Dust nie będzie nowym wyglądem Ubuntu, bo jest ciemny.

panjandrum pisze...

Dla mnie nie ma to jak New Human, chociaż ten ciemniejszy Dust też jest fajny.

Unknown pisze...

A mi się podoba i to strasznie :D Tylko będę musiał się dorwać do plików laya i usunąć zaokrąglone rogi nie znoszę zaokrąglonych kantów ;/

Unknown pisze...

Ciemy dust jest zajefajny ;) muszę kiedyś wypróbować ten jasniejszy.

Anonimowy pisze...

Jak dla mnie to powinni stworzyć nowy zestaw ikonek, bo ten jest już strasznie nudny i objechany. ;)

Anonimowy pisze...

Fakt ikonki są paskudne.

Anonimowy pisze...

Wystarczy odświezenie ikonek Tango. Moimi ulubionymi są Gnome-colors-human: http://code.google.com/p/gnome-colors/

Anonimowy pisze...

Piękny kolor betonu!! Bleeeh...

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety