sobota, 21 marca 2009

Ripowanie filmów DVD - instalacja AcidRip

Autor: Adrian Nowak, 09:15, sobota, 21 marca 2009


Każdy kinomaniak wie, że przechowywanie kolekcji filmów w na płytach DVD nie należy wcale do najwygodniejszych. Szczególnie obecnie, gdy na porządku dziennym są dyski o pojemności kilkuset gigabajtów, o wiele przyjemniej jest gromadzić ulubione filmy na dysku twardym komputera. Pokażę dziś narzędzie AcidRip, które ułatwi zgrywanie filmów z płyt DVD do pojedynczych plików.

Korzenie AcidRip

Jak się zapewne domyślacie, AcidRip to tylko (a może aż) nakładka na genialne narzędzie mencoder obsługiwane w trybie tekstowym. O mencoderze pisałem już trochę jakiś czas temu, gdyż właściwie prędzej czy później każdy, kto zetknie się głębiej z konwersją multimediów, zapewne się z nim spotka. Popularność tego narzędzia wykracza nawet poza Linuksa i często jest podstawą wielu popularnych konwerterów windowsowych.

Może się zdziwicie, ale całym zadaniem AcidRip jest wygenerowanie polecenia tekstowego, które później przekazywane jest do mencodera zajmującego się właściwą konwersją materiału wideo. Dla zainteresowanych: program wykorzystuje bibliotekę GTK i język Perl.

Instalacja

Program ze względu na swoją niezwykłą przydatność znalazł się w globalnym repozytorium Ubuntu, więc aby go zainstalować, wystarczy wpisać w konsoli:
sudo apt-get install acidrip
Po zakończeniu operacji skrót do programu odnajdujemy w menu "Programy=>Dźwięk i obraz=>AcidRip DVD Ripper".

Pierwsze uruchomienie

Na początku program może sprawiać wrażenie bardzo skomplikowanego ze względu na całą masę różnych pól do wypełnienia. Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować, gdyż właściwie nie musimy ich wcale zmieniać. Zostały one dodane przez twórcę dla osób bardziej zorientowanych w możliwościach mencodera. Jeśli domyślne opcje wybrane przez program nie będą zbyt dobre, wtedy trzeba zainteresować się właśnie tymi dodatkowymi polami.

Wszystkie funkcje zostały pogrupowane bardzo wygodnie w kilku kartach, co pozwala szybko odnaleźć dany parametr.

Konfiguracja

Można powiedzieć, że pierwsze kroki mamy już za sobą. Teraz przyszła pora na podstawową konfigurację i uruchomienie ripowania, czy bardziej po polsku - zgrywania filmu.

Jeśli zupełnie nie masz pojęcia o tego typu programach, a testowanie nie leży w Twojej naturze, wystarczy, że po włożeniu filmu do napędu wybierzesz przycisk "Load", a następnie "Start". W takim przypadku film automatycznie zostanie zoptymalizowany do wielkości 700 MB i zapisany w katalogu domowym jako plik AVI.

Wszyscy, którzy chcą zmienić parametry zapisu mogą dokonać najważniejszych ustawień w głównej karcie programu. Podstawowy parametr to "File Size", czyli wielkość pliku wyjściowego. Domyślnie jest to 700 MB, czyli objętość jednego krążka CD. Jeśli chcemy podnieść jakość, najlepiej wybrać 2x700MB co sprawi, że film zostanie podzielony na dwie części i będzie zajmował 2 płyty CD. (Zobacz też: Nagrywanie płyt CD-Audio z plików MP3)

Poniżej mamy możliwość edycji ustawień audio. Nie polecam zmiany kodeka z mp3lame na inny, gdyż u mnie powodowało to masę problemów. Jakość dźwięku można podnieść, edytując wpis "abr:br=128", zamieniając liczbę 128 odpowiadającą Kb/s na 256. (Zobacz też: "Lame - podstawy i składnia")

Dodatkowo można także wpleść w film napisy. To również nie najłatwiejsze zadanie, gdyż muszą one być w formacie .SRT, w innym przypadku najczęściej się bardzo "rozchodzą" i nie są zsynchronizowane z obrazem. Interfejs graficzny pozbawia nas niestety możliwości edycji położenia i rozmiaru tekstu.

Po przejściu do zakładki "Video" otrzymujemy dostęp do parametrów obrazu. Zapewne dostosowały się one automatycznie do wybranej przez nas objętości końcowej filmu, więc lepiej ich nie zmieniać. Warto wiedzieć jednak, że można tu ustawić przycinanie i skalowanie obrazu z zachowaniem proporcji.

Kolejne karty służą odpowiednio do podglądu obrazu dzięki odtwarzaczowi MPlayer, podglądu polecenia wyjściowego dla mencodera i ustawień nakładki.

Podsumowanie

Jak widać, nawet tak skomplikowana, wydawałoby się, czynność, jaką jest ripowanie filmu DVD nie jest taka trudna w Linuksie. Nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z tym zadaniem wykonując zaledwie dwa kliknięcia.
Komentarze 9 comments
Sławek90 pisze...

Dobry artykuł. Właśnie szukałem takiego programu na Linuksa.

Anonimowy pisze...

A ja polecam dvd:rip.

Anonimowy pisze...

Uruchomiłem właśnie komentarze dla nie zarejestrowanych użytkowników :)

Lordnever pisze...

I fajnie że ktoś wreszcie pokazał jak to zrobić;)

Anonimowy pisze...

a zapoda mi ktoś z programu, którym zrobię klip z pliku z muzyką i okładką płyty jak obraz?
Niestety LiVES przy próbie zapisania filmu niezależnie od formatu zapisu wali błędem i tyle z całej pracy.

Unknown pisze...

Swego czasu korzystałem z tego programu. Jest całkiem sprawny i nieźle sobie radzi, ale mimo wszystko bardziej przypadł mi do gustu dvd rip. Jest bardziej przejrzysty i ma większe możliwości dostępne w łatwiejszy sposób. Do tego jest niezawodny. A Kwasek potrafił mi czasami psikusy sprawić.

Anonimowy pisze...

A ja sugeruję zainteresować się rewelacyjnym projektem HandBrake - http://handbrake.fr/

Anonimowy pisze...

W temacie wszelkiego rodzaju riperów i koderów do filmów. Które programy na Linuksa służące do ripowania DVD wykorzystują moc wielu rdzeni procesora, a czy może jest już jakiś projekt wykorzystujący możliwości kart graficznych NVidia od serii GF8000 w górę czyli wykorzystanie sterownika NVidia CUDA i procesora graficznego do kodowania filmów?

Anonimowy pisze...

Działa, owszem. Ale wyłowiłem bug. Kiedy ustalamy wielkość pliku wynikowego wpisując liczbę w okienko, nie działa, plik ma przypadkową wielkość. Ale kiedy ustalimy tą wielkość strzałkami z boku okienka, jest OK.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety