wtorek, 10 marca 2009

Shutter i zaawansowane tworzenie screenów

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 10 marca 2009


Każdy, kto lubi dokumentować swoją pracę z Linuksem bądź zapisywać najciekawsze zdarzenia w systemie musi skorzystać z programu do przechwytywania zrzutów ekranu, czyli popularnych screenów czy screenshotów. Przedstawię dziś program Shutter, który jest jedną z najlepszych aplikacji w swojej klasie.

Ktoś powie: "po co mi kolejny program, skoro w systemie mam już jeden do robienia srceenów?". Oczywiście nie sposób nie zgodzić się z opinią, że dla większości użytkowników narzędzie uruchamiane po wciśnięciu przycisku Print Screen jest wystarczające. Myślę jednak, że podobnie jak ja sporo użytkowników oczekuje większej funkcjonalności od takiego programu.

Shutter w tym wypadku sprawdza się znakomicie. Oferuje praktycznie wszystkie funkcje, jakie tylko można sobie zamarzyć.

Do wyboru mamy na przykład funkcję przechwytywanie fragmentu okna. Po wciśnięciu tego przycisku nasz ekran się przyciemni, a my bardzo wygodnie będziemy mogli wybrać fragment pulpitu, który chcemy przechwycić.

Wśród opcji nie zabrakło też oczywiście funkcji zapisywania zrzutów z pojedynczych okien czy obszarów roboczych. Teraz nie trzeba już tracić więcej czasu na przycinanie grafiki w odpowiednich aplikacjach, wystarczy zaznaczyć okno i gotowe.

Ciekawą opcją, której nie znalazłem do tej pory w żadnej innej aplikacji tego typu jest możliwość przechwytywania danej strony internetowej. Kolejne ułatwienie dla osób, którym nie chce się męczyć z ręcznym łączeniem kilku screenów. Shutter zapisze stronę o niemal dowolnej długości.

Instalacja

Program nie znajduje się niestety w domyślnych repozytoriach, więc będziemy musieli dodać własne. Na szczęście dostępne są paczki zarówno dla obecnego Ubuntu 8.10, jak i nowego Ubuntu 8.04.

1) Na początek musimy dodać do pliku /etc/apt/sources.list odpowiednie wpisy:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
2) Następnie na końcu doklejamy:
Dla Ubuntu 8.10:
deb http://ppa.launchpad.net/shutter/ppa/ubuntu intrepid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/shutter/ppa/ubuntu intrepid main
Dla Ubuntu 9.04:
deb http://ppa.launchpad.net/shutter/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/shutter/ppa/ubuntu jaunty main
3) Jak zwykle po takiej operacji aktualizujemy listę repozytoriów poleceniem:
sudo apt-get update
4) Na koniec instalujemy właściwy program:
sudo apt-get install shutter
Po instalacji program uruchamiamy z menu: 'Programy=>Akcesoria=>Shutter - Screenshot tool'.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie twórców.
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy programik, wypróbuję. Polecam również robienie zrzutów za pomocą Gimpa. Plik-Utwórz-Zrzut ekranu - mamy kilka możliwości do wyboru. Zaleta? Od razu możemy dopasować obraz do naszych potrzeb.

Wnuczus pisze...

Program nie znajduje się niestety w domyślnych repozytoriach, więc będziemy musieli dodać własne. Na szczęście dostępne są paczki zarówno dla obecnego Ubuntu 8.10, jak i nowego Ubuntu *8.04*.

Chyba 9.04:)

Unknown pisze...

Przecież zwykłe naciśnięcie priscreena z altem też powoduje zrobienie zrzutu tylko wybranego okna i nie trzeba nic przycinać :P. Wygodniejsze to niż używanie oddzielnego programu.

Wnuczus pisze...

Ale ten program ma funkcje ze odrazu wysyla na serwer screena:) np latwa edycje

Unknown pisze...

jakiś dymek po istalacji poinformował, że "Shutter used to be called GScrot". poza tym paczuszka DEB jest tutaj http://shutter-project.org/downloads/

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o strony internetowe, to istnieje taka wtyczka do Firefoxa jak Screengrab.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety