piątek, 13 marca 2009

Wydano Ubuntu 9.04 Alpha 6 + Screeny

Autor: Adrian Nowak, 08:30, piątek, 13 marca 2009


Zgodnie z planem wydawniczym ukazała się kolejna wersja testowa Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope z numerkiem 9.04 Alpha 6. Tym razem zmiany były już znacznie drobniejsze niż w przypadku wcześniejszego wydania. Skupiono się głównie na poprawie dodanych w poprzedniej Alphie funkcji.

Pierwsza nowość widoczna jest już przy instalacji. Zmieniona wcześniej mapka zyskała nowe kolory i jest teraz jeszcze ciekawsza wizualnie. Po najechaniu myszą na dany obszar mapy, automatycznie podświetlana jest cała strefa czasową znajdującą się w tym obszarze.

Uaktualnienia nie ominęły także nowego systemu powiadomień, który teraz obsługuje dodatkowe zdarzenia i zmienił nieco sposób informowania o niektórych z nich. Przykładowo podczas wyświetlania informacji o ustanowieniu połączenia z internetem zastosowano nową ikonkę przedstawiającą symbol gniazda sieciowego. Podczas zmiany głośności również ujrzymy inny styl powiadomienia, który jest jeszcze bardziej estetyczny.

Aktualizacje dotknęły także Gimpa, który teraz po uruchomieniu wyświetla w pasku systemowym tylko jedno okno, a nie jak to miało miejsce do tej pory dwa lub trzy. Jest to długo oczekiwana przeze mnie zmiana, gdyż czasem zbyt duża ilość programów na pasku mogła powodować pomyłki, o braku wygody nie wspominając.

W Ubuntu 9.04 Alpha 6 znajdziemy GNOME w wersji 2.26 RC (finalna wersja planowana jest na 16 marca), jak również aplikacje w wersjach:

 • Pidgin 2.5.5;
 • The GIMP 2.6.5;
 • Transmission 1.51;
 • Mozilla Firefox 3.0.7;
 • Nautilus 2.25.93;
 • Brasero 2.25.92.
Kernel, na którym oparte jest nowe Ubuntu, to 2.6.28-9 z gałęzi 2.6.28.7.

Kubuntu 9.04 Alpha 6 również rozwija się bardzo żywo, jednak nadal oparte jest o KDE 4.2.1. Ważną aktualizacją, jaką znajdziemy w tej wersji systemu jest nowy menedżer pakietów
KPackageKit. Kluczowe dla KDE aplikacje zostały umieszczone w następujących wersjach:

 • Amarok 2.0.2;
 • Qt 4.5;
 • Quassel 0.4.0;
 • KTorrent 3.2.0;
 • Kdebluetooth 0.3.
Alpha 6 jest ostatnim wydaniem z serii "Alpha", kolejne będzie już nosiło dumne miano wersji "beta". Plan wydawniczy Ubuntu 9.04 przedstawia się następująco:

 • Marzec 26, 2009 - Beta;
 • Kwiecień 16, 2009 - Kandydat do wersji finalnej (RC);
 • Kwiecień 23, 2009 - Wydanie finalne Ubuntu 9.04.
Jak zwykle możliwe jest uruchomienie płyty w trybie LiveCD bez konieczności wprowadzania żadnych zmian na naszym dysku twardym, zatem zachęcam do pobierania obrazów i testowania nowego Ubuntu:

 • Ubuntu Desktop, Server, Netbook Remix oraz MID [link]
 • Kubuntu [link]
 • Edubuntu [link]
 • Xubuntu [link]
 • UbuntuStudio [link]
 • Mythbuntu [link]
 • dodatkowo lista serwerów lustrzanych [link]
Bardzo obszerny zbiór screenów wykonany przez serwis Softpedia znajdziecie tutaj.

źródła:
- fot: softpedia.com
- info: ubuntu.com, linki do downloadu za: czytelnia.ubuntu.pl
Komentarze 16 comments
Unknown pisze...

Zaczyna mnie coraz bardziej irytować fakt, ze jedyne co się zmienia w Ubuntu to jakieś małe pierdółki w wyglądzie...

KORraN pisze...

Orientuje się ktoś czy w 9.04 naprawili NetworkManagera i już nie ma problemów z łączeniem z zabezpieczonymi hasłem sieciami?

Anonimowy pisze...

U mnie w 8.10 bez problemu może łączyć się z zabezpieczonymi hasłem sieciami. NM świetnie działa

dPeS pisze...

@glabek94 wydaje sie wiec ze juz czas przesiasc sie na fedore np nadchodzaca v11, ubuntu ma byl coraz ladniejsze i wygodniejsze (user friendly) - dla niektorych to jest wazne, jesli bardziej zalezy Ci na nowinkach ktorych ,,nie widac'' to fedora ma takich wiele z kazdym wydaniem, pozdro

Anonimowy pisze...

Nowinki są fajne, ale najważniejsze, żeby system działał i działał stabilnie. No i żeby działał coraz lepiej (mniej błędów itp.), szczególnie jeśli chodzi o system dedykowany m.in. początkującym. Hę?
[nowinki = reklama, ale dobre działanie też...]

Unknown pisze...

Ależ ja chcę, aby Ubuntu było ładne i funkcjonalne, ale to co nam serwują deweloperzy w kolejnych wydaniach to tylko lekko zmienione szczegóły typu inne powiadomienia, a inne rzeczy, które się zmieniają są związane ze zmianami w innych projektach typu nowe iXksy bądź nowsze Gnome. Niech sami wymyślą coś co odmieni Ubuntu. Coś co przyciągnie nowych użytkowników. Na brainstorm.ubuntu.com ciągle pojawiają się nowe, ciekawe pomysły. Jakie z nich będą wdrożone w Jaunty?

ffatman pisze...

Nadchodzi nowe Ubuntu i sieć wrze. Tradycyjnie nowe wydanie jest co raz gorsze. Ostatnie dobre było 6.06. Dziwne, że nowe Ubuntu w ogóle się uruchamia.

ffatman pisze...

Mnie działa wszystko, oprócz tego co nie działa od zawsze i nie mam siły naprawiać.
Wiecznie niedziałające bluetooth (w tym Blueman). Wkurza mnie ale nie używam, więc nie mam motywacji zgłębić problemu.
PulseAudio ... a pozostałem przy ALSIE ale następne distr upgrade znowu narobi mi kilkominutowej kaszany z dźwiękiem, usiłując zainstalować mi pulse.
I ciągle tracący kamerę Skype.

Ho lo caust pisze...

Tydzień temu przesiadłem się z 8.04 na 9.04 i jedyne zmiany jakie widzę, to zawieszanie się systemu w najmniej oczekiwanym momencie. np. podczas odpalania pidgina. Coraz lepiej.

d pisze...

Kiedy ma wyjść finalna wersja 9 ?

Anonimowy pisze...

@Pawel - dziwisz się, że się wiesza? przecież to wersja ALPHA! jak nie wiem co to znaczy to poczytaj sobie...

Anonimowy pisze...

nie wiem skąd autor ma gimpa, ale u mnie normalnie otwiera sie w 3 oknach

2.6.5-1ubuntu3

Ustawienia gimpa standardowe.

adam664 pisze...

W jaki sposób zaaktualizować z alfy 5 do alfy 6? W update-manager -d nic sie nie pojawia o nowej wersji, a zwykły update-manager nie pokazuje żadnych aktualizacji

Anonimowy pisze...

WOLF traktuj wersje testowe jako wydanie ciągłe, jeśli aktualizujesz system to masz już alfe 6 nawet parę dni przed wydaniem tejże. Nowa alfa to po prostu taki kamień milowy, zostało poprawione to co miało być poprawione i jest to tylko takie ogłoszenie.

Unknown pisze...

Wszystko ładnie i super tylko czemu spieprzyli Network Managera? Nie chce połączyć się z moją siecią, której nie widzi... Widzi natomiast wszystkie inne...
Szlaq mnie trafi...

Anonimowy pisze...

nie wiem skąd autor ma gimpa, ale u mnie normalnie otwiera sie w 3 oknach

2.6.5-1ubuntu3

Ustawienia gimpa standardowe.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety