poniedziałek, 23 marca 2009

Xmind - łatwiejsza nauka i tworzenie map myśli

Autor: Adrian Nowak, 20:34, poniedziałek, 23 marca 2009


Natknąłem się ostatnio na bardzo ciekawą aplikację pozwalającą na łatwiejszą naukę poprzez tworzenie tak zwanych map myśli. Przedstawię dziś ten program: Xmind i pokażę, jak się po nim poruszać.

Xmind bazuje na Eclipse, przez co możliwe jest uruchomienie programu na dowolnej platformie systemowej, co jest bardzo wygodne i umożliwia korzystanie z Xminda na innych komputerach np. w pracy.

Pobieranie i instalacja

Kolejną zaletą jest duża dostępność paczek dla najpopularniejszych dystrybucji. Ze strony twórców można pobrać oczywiście także pliki .DEB dla Ubuntu. Niestety wymagana jest rejestracja, która jednak zajmuje tylko kilka chwil i dzięki użyciu AJAX-a nie musimy nawet opuszczać strony downloadu. Instalacja pakietu DEB sprowadza się uruchomienia pliku i podania hasła.

Uruchamianie

Po instalacji program odnajdujemy w menu: "Programy=>Biuro=>Xmind".


Tworzenie map myśli


Interfejs programu jest bardzo łatwy i bez problemu można szybko stworzyć ciekawą mapę. Najważniejsze elementy możemy wstawiać, wykonując dwa kliknięcia myszą. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pole twórcze aplikacji w menu kontekstowym mamy do wyboru na przykład: Floating Topic do budowania nowych wątków i Relationship do tworzenia relacji między stworzonymi wątkami.

Każdą ze stworzonych map można bardzo ładnie modelować graficznie. Dla przykładu, zwykłe połączenie dwóch wątków w mapie możemy podobnie jak w programie graficznym dowolnie modyfikować.


Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

Witam, admin podjął fajny temat :)
Mapy są pomocne nie tylko przy nauce, ale przy planowaniu projektów, czy po prostu jako lista TODO.

Polecam również progeam FREEMIND: http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page
Działa bezproblemowo również pod WINDOWSEM.

Anonimowy pisze...

pod windowsem jako TODO uzywm ToDoList - http://www.abstractspoon.com/ i sprawdza sie wysmienicie. od jakiegos czasu rozgladalem sie czyms co w sumie pokrywalo by sie z funkcjonalnoscia Xmind i jak to sie mowi: I'll definitely give it a try :) ze screenow wyglada nieco ciekawiej niz freemind, ale wszystko wyjdzie w testach.

Anonimowy pisze...

do todo polecam TODOIST dodatek do firefoxa, synchronizuję go na 3 kompach. 2x linux + winda

Anonimowy pisze...

A da się jakoś zrobić by wszystkie bloczki były takie same i żeby łatwo było je łączyć, a nie ciągle hierarchicznie? Chodzi o to że chciałbym żeby kilka miało ten sam poziom i żeby mi się nie snapowały w podgrupy. Chce zwykły graf zrobić.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety