niedziela, 5 kwietnia 2009

3 sposoby na stworzenie obrazu ISO CD/DVD

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 5 kwietnia 2009


Chcąc nie chcąc czasem jesteśmy zmuszeni nagrać coś na krążki CD albo DVD. Najwygodniej jest często stworzyć sobie obraz ISO, który będziemy jedynie wskazywali jako informację dla programu. Pliki ISO mają też zaletę w postaci łatwego montowania jako folder czy też na przykład wirtualny nośnik w programie xVM VirtualBox. Przedstawię dziś kilka sposobów na stworzenie obrazu płyty z plików lokalnych. Każdy użyje tego, co mu najbardziej odpowiada i co ma pod ręką.

1) Z użyciem Brasero

Brasero jest instalowany razem z Ubuntu, więc nie musimy w tym przypadku wgrywać nowego oprogramowania.

Uruchamiamy program z menu 'Programy=>Dźwięk i Obraz=>Nagrywanie płyt Brasero' a następnie klikamy w programie na 'Projekt danych', następnie z menu wybieramy 'Projekt=>Nowy projekt=>Nowy projekt danych'.

Klikamy teraz na ikonę dodawania pliku w lewym górnym rogu:

i zaznaczamy pliki, które mają się znaleźć w tworzonym przez nasz obrazie. Na koniec klikamy 'Nagraj' i w polu wyboru płyty do nagrania zaznaczamy 'Plik obrazu'. Po ponownym wybraniu przycisku 'Nagraj' wybieramy, gdzie ma zostać zapisany nasz plik ISO.


2) Z użyciem AcetoneISO2

AcetoneISO to mały kombajn do zarządzania płytami i ich obrazami. Nie znajduje się niestety w domyślnej instalacji Ubuntu, zatem aby z niego skorzystać, musimy go najpierw zainstalować, wpisując w konsoli:
sudo apt-get install acetoneiso
Program odnajdziemy w menu 'Aplikacje=>Akcesoria=>AcetoneISO2'. Jest to scyzoryk stworzony specjalnie do takich celów, więc ma przygotowaną specjalną opcję tworzenia pliku ISO z katalogu na dysku twardym.

Wystarczy w programie wybrać z menu 'Konwersja=>Stwórz ISO z folderu', wskazać folder źródłowy, a następnie lokalizację do zapisu pliku ISO. Po tym powinniśmy otrzymać komunikat o poprawnym zakończeniu operacji.

3) Z użyciem K3B

K3B to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nagrywania płyt pod Linuksem. Ze względu na swoją budowę program jest dedykowany głównie pod pulpit KDE, zatem ta metoda znajdzie najpewniej zastosowanie wśród miłośników właśnie tego środowiska.

Oczywiście można też wgrać program w GNOME, wystarczy wpisać w konsoli:
sudo apt-get install k3b
Program następnie uruchamiamy z menu 'Programy=>Dźwięk i obraz=>K3b'.

Wybieramy z menu programu 'File=>New project=>New CD data project' (bądź też na końcu New DVD project jeśli tworzymy obraz DVD). Teraz wystarczy już tylko przeciągnąć pliki, wybrać 'Burn' i w nowym oknie zaznaczyć 'Create image only', by program nie nagrywał obrazu na płytę CD/DVD. Plik zostanie zapisany w folderze tymczasowym odpowiednim dla nazwy użytkownika (na obrazku przykład użytkownika adrian).


źródło: tuxarena.blogspot.com
Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

i najprostszy i nie wymagający oprogramowania dodatkowego,
w konsoli:
cat /dev/cdrom > obraz.iso

koliberek pisze...

Owszem polecenie cat robi to doskonale, ale... z płyty. A artykuł opisuje w jaki sposób stworzyć plik iso z różnych plików, znajdujących się na dysku.
Linux nie byłby Linuxem gdyby takiego konsolowego narzędzia nie dostarczał - jest coś takiego jak mkisofs. Ten jednak ma dziesiątki opcji i prosty w użyciu nie jest. Co nie znaczy, że nie można zajrzeć do man i go użyć :-)

Anonimowy pisze...

Chyba nie o to chodziło, raczej:

genisoimage -o plik_cd.iso katalog_z_czyms_tam

Stolvit pisze...

Ja znam 4 sposób, a raczej 4 program mianowicie "ISO Master" - Graficzny edytor do odczytu, modyfikacji i zapisu obrazu ISO. Program jest w wersji PL, łatwy w obsłudze oraz z przejrzystym interfejsem.

Link do screena:
http://www.littlesvr.ca/isomaster/wp-content/themes/ISO_master/images/ss-writing-vista.png

Stolvit

adik pisze...

Ale skomplikowane sposoby... A mi zawsze wystarczało:
dd if=/dev/cdrom of=mojobraz.iso

Anonimowy pisze...

Czytanie ze zrozumieniem boli ? "Przedstawię dziś kilka sposobów na stworzenie obrazu płyty z PLIKÓW LOKALNYCH."

Anonimowy pisze...

A czy czasem Nautilus nie pozwala na nagranie ISO?

adik pisze...

Mój błąd... Choć /dev/cdrom też jest plikiem, choć trochę nietypowym, ale dalej lokalnym:)

Anonimowy pisze...

iso płyty bootowalnej wykonanej brasero, po wypaleniu go tymże brasero, skutkuje otrzymaniem płyty, która o dziwo nie jest już bootowalna. Za...sty jest ten programator zaiste.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety