czwartek, 2 kwietnia 2009

Audacity - jak naprawić "Błąd otwarcia urządzenia audio"

Autor: Adrian Nowak, 12:00, czwartek, 2 kwietnia 2009


Ostatnio zajmowałem się trochę edycją dźwięku pod Linuksem. Na szczęście jest to prostsze zadanie niż zabawa z obróbką wideo - w końcu modyfikujemy tylko część materiału. Niestety nie obeszło się bez problemów. Audacity, które zaspokajało w pełni moje potrzeby tym razem zawiodło.

Wprawdzie nagrywanie odbywało się bez problemów jednak przy próbie odtworzenia ścieżki program zwracał następujący błąd:

Niestety bez możliwości odtwarzania Audacity staje się bezużyteczny. Po wcale nie najkrótszych poszukiwaniach dotarłem do przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak się okazuje winne jest PulseAudio, którego nie obsługuje Audacity! Biorąc pod uwagę, że obecnie PulseAudio jest domyślnie stosowane w Ubuntu problem ten może dotyczyć sporej grupy użytkowników.

Na szczęście nie pisałbym o tym, gdybym nie znalazł rozwiązania. Na stronie www.pulseaudio.org dokładnie opisany jest przypadek Audacity. Równocześnie z PulseAudio Audacity nie wspiera też Esound więc twórcy radzą przed uruchomieniem programu zakończyć (zabić ;)) te usługi bądź czasowo je uśpić.

Postanowiłem skorzystać z tego drugiego rozwiązania, gdyż wydaje się "bardziej humanitarne", zatem by uruchomić Audacity wpisujemy po prostu w konsoli:
pasuspender -- audacity
To proste polecenie zadziałało niczym magiczna różdżka. Sporo się natrudziłem, by znaleźć to rozwiązanie, więc mam nadzieję, że komuś kto znajdzie się w takiej sytuacji jak ja się ono przyda.
Komentarze 9 comments
Kozioł pisze...

Oj, ale ta „różczka” daje po oczach. Popraw to. Pozdrawiam. :)

Adrian Nowak pisze...

Dzięki, poprawione. Skomplikowany wyraz :)

Anonimowy pisze...

Wyborny sposób!! dziękuję:)

Anonimowy pisze...

Przydało się :) Dzięki

Anonimowy pisze...

Też miałem ten problem z Audacity. Wyczytałem gdzieś, że trzeba ustawić Sample Rate na 48 000 HZ - zrobiłem to i wszystko jest ok. Pozdrawiam
www.polishlink.org

Anonimowy pisze...

w konsoli czyli gdzie ?

Anonimowy pisze...

Konsola czyli gdzie?

Anonimowy pisze...

czli co trzeba zrobić dokłądnie? bo ja tu daję tak jak piszecie ale error inny dalej wyskakuje ;/
ani nagrywać ani odtwarzać;/
gg 4191659

Unknown pisze...

z takim samym problemem się zwracam.
Wyskakuje napierw błąd: brak pamięci (mimo że 13GB wolnego miejsca na dysku) a potem : Bład otwierania urzędzenia dźwiękowego. Spróbuj zmienić host dźwięku, urządzenie odtwarzające dźwięk i częstotliwość próbkowania projektu". Jak sobie z tym poradzić, by nie utracić wykonanej pracy. Proszę o pomoc i kontakt.
tel. 664 804 811

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety