środa, 22 kwietnia 2009

Czynności do zrobienia po instalacji Ubuntu 9.04

Autor: Adrian Nowak, 17:02, środa, 22 kwietnia 2009


Instalacja nowego systemu oznacza zwykle konfigurację i instalację wielu pakietów, których brakuje po wgraniu Ubuntu. Zaprezentuję listę rzeczy, które wielu użytkowników wykonuje zaraz po pierwszym uruchomieniu. Mam nadzieję, że to pozwoli łagodniej przejść do nowej wersji Ubuntu.

Uwaga: Wszystkie wyszczególnione w kodzie polecenia należy wpisywać a konsoli, którą znajdziemy w menu 'Programy=>Akcesoria=>Terminal'.

Włączamy wszystkie repozytoria

Domyślnie włączone jest jedynie repozytorium zawierające oprogramowanie wspierane przez Canonical. Aby uzyskać dostęp do większej ilości, przechodzimy do menu 'System=>Źródła oprogramowania', a następnie zaznaczamy wszystkie dostępne opcje. Na koniec odświeżamy listę repozytoriów.


Instalacja spolszczenia

Na samym początku warto zainstalować sobie spolszczenie. Nawet jeśli dobrze znamy angielski, komunikacja w rodzimym języku jest zawsze wygodniejsza. Jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Dodawanie repozytorium Medibuntu


Repozytorium to zawiera wiele zamkniętych kodeków i aplikacji, które nie znalazły się w domyślnej instalacji systemu. Dzięki niemu zainstalujemy wiele popularnych programów znanych z Windowsa. Niektóre późniejsze polecenia opisane w tym poradniku wymagają dodanego repozytorium Medibuntu. Jak dodać Medibuntu do systemu, przeczytasz tutaj.

Instalacja kodeków MP3, RMVB i AVI

Ubuntu ze względu na swoja politykę otwartości nie umieszcza w systemie żadnych zamkniętych programów czy kodeków należących do innych firm. Niestety przez to będziemy się musieli o ich instalację zatroszczyć sami. Jak to zrobić, opisałem tutaj.

Instalacja dodatkowych aplikacji multimedialnych i wsparcia dla DVD


Jeśli chcemy, aby nasz system był w stanie odtworzyć niemal każdy plik multimedialny, musimy się jeszcze wyposażyć w odpowiednie programy i bibliotekę libdvdcss2, która odpowiedzialna jest za odtwarzanie filmów DVD.
sudo apt-get install libdvdcss2 libxine1-ffmpeg gxine libxine1-ffmpeg vlc mplayer mencoder

Instalacja zamkniętego oprogramowania


Adobe Reader - Jeden z najpopularniejszych na świecie programów do odtwarzania plików PDF. Zwykle Evince wbudowane w Ubuntu powinno wystarczyć, jednak jeśli ktoś chce mieć produkt Adobe na dysku, opis instalacji znajduje się tutaj.

Google Earth - Zdjęcia satelitarne i mapy całej Ziemi, tego programu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak wgrać ten program w Ubuntu 8.10 i 9.04 pisałem tutaj.

Skype - rozmowy głosowe (instalacja kamerki):
sudo apt-get install skype

Instalacja oprogramowania Open Source

Mozilla Thunderbird - obsługa poczty (konfiguracja programu):
sudo apt-get install thunderbird thunderbird-gnome-support
Audacity - edycja audio:
sudo apt-get install audacity
FileZilla - obsługa FTP:
sudo apt-get install filezilla
Sound Converter - konwersja dźwięku:
sudo apt-get install soundconverter
Zainstaluj wszystkie powyższe na raz:
sudo apt-get install audacity filezilla soundconverter thunderbird thunderbird-gnome-support

Instalacja programów administracyjnych


GParted - formatowanie i zarządzanie partycjami (formatowanie urządzeń przenośnych):
sudo apt-get install ntfsprogs gparted
Start-Up Manager - zarządzanie men GRUB:
sudo apt-get install startupmanager

Usuwanie niepotrzebnych elementów systemu i czyszczenie


Uwaga: Ta część jest opcjonalna i nie powinna być wykonywana przez początkujących użytkowników, gdyż w kilka chwil można się pozbawić wielu ciekawych aplikacji. Można je oczywiście później wgrać, zamieniając w poniższym poleceniu 'remove' na 'install'.

Usuwamy niepotrzebne składniki Ubuntu takie jak gry, Rhythmboksa (jak wygodnie używać), Evolution, F-spot, i Tomboy:
sudo apt-get remove rhythmbox f-spot tomboy evolution evolution-common evolution-exchange evolution-plugins evolution-webcal gnome-games gnome-games-data
Na koniec:
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean

Komentarze 34 comments
Anonimowy pisze...

Hmm... skype to chyba nie Open Source ;)

Anonimowy pisze...

czy codecs-win32 nie ma przypadkiem w medibuntu???

instalację medibuntu w 8.10 można było zrobić prościej tak (skoro już mam konsolę otwartą to szybciej można to zrobić ,,z palca'', w 9.04 prawdopodobnie można podobnie):

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/intrepid.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

Widać, że tych repozytoriów trochę się dodaje, tak sobie myślę, że można by napisać jakiś skrypt albo skrypt+GUI do takich instalacji. Albo nawet mógłby to być składnik systemu uruchamiany przy pierwszym uruchomieniu - taka wstępna konfiguracja. To by chyba nie łamało warunków licencji na wszystkie własnościowe kodeki (instalacja własnościowych graficznych driverów jest właśnie tak zrobiona)

Morandir pisze...

"Usuwanie niepotrzebnych elementów systemu i czyszczenie"

Niepotrzebnych autorowi wpisu?

I z ciekawości co to jest spolszczenie? Skoro zainstalowałem system w polskiej wersji językowej :)

A skoro już używać do tego konsoli to może warto zastanowić się nad użyciem aptitude i ew. napisać dlaczego.

Adrian Nowak pisze...

@Morandir każdy usuwa co chce, ja tylko pokazuje jak. Polska wersja systemu będzie dostępna z opóźnieniem, chyba, że przyinstalacji system pobierze spolszczenie. Prosta zasada: nie przydatne dla Ciebie - omijasz, może ktoś inny skorzysta.

Co do aptitude to każdy ma tutaj swoje przyzwyczajenia. Dla początkującego użytkownika to jest akurat najmniej istotne. Nie chce tutaj o tym pisać, bo w wielu innych miejscach można znaleźć obszerne teksty na ten temat.

Anonimowy pisze...

Co złego jest w Evolution, Rhythmbox i Totem? Działają jak powinny. Osobiście dodaję repo tylko od Medibuntu ze względu na DVD, w dodatku wystarczy mi jedna biblioteka do tego. Nie rozumiem po co komplikujesz życie nowym użytkownikom. Niech działają sobie za pomocą "Dodaj/Usuń"
Żeby sobie móc obejrzeć film, posłuchać muzyki wystarczy jedna komenda, którą stali użytkownicy doskonale znają (sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras). Rozumiem, że to taka osobista zboczka, jak na przykład u użytkowników, którzy usilnie z Linuksa chcą zrobić OS X, lub Vista, co jet IMHO pozbawioną gustu kretyńską sprawą. Domyślny Ubuntu dla mnie jest w sam raz (No, może po za tapetą - tu lubię porządzić :). Jest przejrzysty i intuicyjny. Rhythmbox etc. doskonale spełniają moje oczekiwania, a muszę przyznać, że jestem dość wybrednym "userem". Rozumiem, że to tylko przykład.
Pokój :-*

Anonimowy pisze...

to mi sie podoba dodałbym jeszcze tylko:

DiscManager - graficzne modyfikacje zamontowanych partycji etc

DeVeDe - tworzenie DVD-Video etc

Kadu - chyba nietrzeba pisac ze to Gadu

Smplayer - Bardzo wygodny i dobry odtwarzacz

Cairo-Dock - bardzo ładny i szybki dock podobny do mac'a od tej wersji wole od AWM

Ubuntu-restricted-extras - instaluje przydatne kodeki i inne bajery

i ewentualnie choc juz chyba niekoniecznie:

K3B - niezastąpiona niegdys choć majaca coraz wieksza konkurencje jak np Brasero aplikacja do nagrywania wszelkiego typu płyt

Anonimowy pisze...

Co do restricted-extras, to wystarczy otworzyć w Totemie plik avi czy mp3 i sam zainstaluje kodeki. (To mnie kiedyś urzekło w Ubuntu, wcześniej była Fedora). Poza tym wpis pewno się niektórym przyda. I w ogóle stronka z ciekawymi wpisami, bez wypocin typu: Ubuntu vs Windows.
Coraz chętniej tu zaglądam.

blind pisze...

Trochę bez sensu jest ostatni punkt z tym usuwaniem Rhythmboxa, Totema, Tomboya, F-Spota i Evolution. Jeśli tekst jest dla początkujących, to nie ma chyba sensu usuwanie programów, które dla początkujących są jak znalazł - proste i intuicyjne. Evolution, oprócz poczty, dość ładnie obsługuje systemowy kalendarz, szczególnie jeśli zsynchronizujemy go z google calendar, a google calendar z telefonem. Wtedy kalendarz w kompie (ten pod zegarkiem) jak i w fonie są zawsze aktualne. Ja korzystam ze wszystkich tych pięciu programów i raczej zachęcałbym do ich przetestowania, a nie usuwania. Szczególnie, że tekst nazywa się "czynności do zrobienia", a zatem sugeruje, że tak należy zrobić. Rhythmbox idealnie się sprawdza jako odtwarzacz muzyki, tak jak Totem filmów. Ten drugi ma też wbudowaną przeglądarkę YT, co może ucieszyć wielu. F-Spot jest ładnym i prostym programem do katalogowania zdjęć. Jak znalazł, dla osób, które lubią zdjęcia z imprez i wycieczek, a nie potrzebują do tego jakiś kombajnów. Tomboy, faktycznie dla niektórych może być nie przydatny, ale jak pisałem, ja z niego korzystam, więc i innym może się przydać. Po co od razu go odinstalowywać? Można przecież wyłączyć pokazywanie go w menu programów. Zresztą, nie została podana w tekście także żadna alternatywa dla tych programów (no może poza programem pocztowym i do obsługi filmów), zaś po instalacji Skype autor nie odradza odinstalowywania Ekigi, która w takim wypadku przestaje być przydatna. Czy Gparted jest potrzebny po instalacji Ubuntu? Do czego? Tak samo FileZilla i Sound Converted. Do edyckji plików audio doskonale się nadaje Audacity, a z serwerem FTP możemy się połączyć za pomocą "połącz z serwerem" i operować na nim jak na zwykłym katalogu.

Zamiast tego o wiele lepiej jakby w tekście znalazł się opis konfiguracji np. Compiza czy instalacji jakiegoś docka, który bardzo się przydaje w dzisiejszych czasach. Ja przynajmniej bez AWN żyć nie mogę. Z doświadczenia wiem też, że sporo osób tęskni za napi-projektem, a tym samym za Windowsem. Pokazanie jak zainstalować gnapi byłoby nieco bardziej z korzyścią dla wszystkich niż odinstalowywanie Totema. :)

Morandir pisze...

No właśnie rzecz w tym, że początkujący zrobi kopiuj wklej. Bo skoro napisali, że mu niepotrzebne to leci. Warto by napisać co to są za programy chociaż.

I tym bardziej warto używać aptitude, skoro to ma być dla początkującego. Przynajmniej sobie nie narobi bałaganu.

Nathan pisze...

Wpis idealnie trafił do dzisiaj zainstalowanego systemu na laptopie, jutro się będzie wszystko uzupełniać z tej listy :)

Anonimowy pisze...

Repo medibuntu:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/`lsb_release -cs`.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list; sudo apt-get -q update; sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring; sudo apt-get -q update

repo gnapi:
deb http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu jaunty main

repo mplayer:
deb http://ppa.launchpad.net/rvm/testing/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/testing/ubuntu jaunty main

repo smplayer:
deb http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu jaunty main

dajcie link do podpisywania wszystkich repo jeszcze.

Anonimowy pisze...

jesli chodzi o usuwanie to ja tez niebardzo rozumiem jesli ktos czegos nie lubi to sam sobie usunie

ja np nie lubie f-spot'a rythmbox'a i evolution'a
(ale nie usuwam pozatym z usuwaniem evolution'a byly jakies problemy kiedys chyba)
do muzyki uzywam totem'a moze dla tego ze niewiele słucham a kiedy słucham to zazwyczaj cały katalog klikam tylko i leci katalog bez zbednych bajerow typu "biblioteka" (nienawidze tego) tak samo w przegladarce zdjec f-spot jest niezły dziala i wyglada ładnie ale wole gthumb'a
drazni mnie "sztuczna inteligencja" ktora mi segreguje zdjecia jak sobie chce ja mam katalogi i poto mam tam wzystko ładnie zeby bylo do wgladu w kazdych warunkach i przynajmniej wiem gdzie sie fizycznie znajduja moje pliki

do muzyki wolałbym cos ala stary xmms czy bmp ale cos w nich jest albo moze czegos brak i niemoge tego strawic

przydatnych jest tez pare dodatków do nautilus'a:

nautilus-gksu
nautilus-image-converter
nautilus-open-terminal -tylko czasem ale bardzo umila prace ;)


PS
nowy gnome wprowadza konfiguracje autoryzacji odciskiem palca ale w ubuntu tego nie widze :(
ktos cos wie??

Asgard pisze...

Pożyteczna sprawa. Szacun dla autora i konstruktywnie piszących komentatorów. Osobiście większość tych operacji robię sobie niemal hurtowo z poziomu UbuntuTweak (można pobrać z getdeb'a), ale to oczywiście kwestia gustu.

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście rozpędziłem się z tym usuwaniem :) Dodałem już ostrzeżenie dla początkujących.

Dzięki za wszystkie słowa uznania - dodają sił i ochoty do pisania :)

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

TO JUŻ JUTRO ALE JESTEM PODNIECONY!!!!!

Anonimowy pisze...

Wydaje się że przy start-up manager jest błąd.... 2x to samo wpisane

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście wkradł się błąd. Już poprawiłem.

Anonimowy pisze...

Ciekawe czy zobaczę różnicę między 8.10 a 9.04 :)
kasia

Enlik pisze...

ja tam zostaję:
niech LTS będzie ze mną :)

Sebastian pisze...

Super poradnik, na pewno skorzystam.

Tomaas Hara pisze...

Naprawdę przydatne.

Unknown pisze...

statrupmanager -> startupmanager

Anonimowy pisze...

No fajne, tylko malutka sugestia:

Z moich skromnych obserwacji wynika, że w 9.04 GParted jest już standardowo zainstalowany ;)

Unknown pisze...

dodatkowa informacja przy uruchomieniu gnomeradio
Występują problemy

Rozwiązanie

W -System-Administracja-Użytkownicy i Grupy

Dodajemy grupę "video" dopisujemy użytkowników mających korzystać z tej aplikacji do grupy "video"

a potem w konsoli

sudo ln -s /dev/radio0 /dev/radio

Miłego słuchania

flamenco108 pisze...

Czy ktoś zwrócił Autoru uwagę na apt-get install restricted-extras?

Fazer pisze...

Czy do instalacji kodeków i flasha nie ma teraz nowych pakietów - gnome-codec-install oraz flashplugin-installer?

Anonimowy pisze...

a skype na 9.04 jest takie sama jak na 8.04? czy jest inna instalka?

Raczek pisze...

W linijce od instalacji startup managera, jest błąd.
statrupmanager, zamiast startupmanager ;]
Pozdrawiam! ;]

wojTrek pisze...

Ale Ci się dostało Adrianie. Słusznie, bez dwóch zdań.
Bardzo lubię Twojego bloga, gratuluję wytrwałości i zapału. Choć sam działam w Ubuntu od 6.10 to chętnie do Ciebie zaglądam. Prawie nic Tobie nie umyka.
Jako, że już długo piszesz zapomniałeś o podstawowej zasadzie, by pisać od początku. Nigdy nie zakładaj, że czytający wie o co chodzi. Jesteśmy społecznością o filozofii Ubuntu, więc nikt się za to nie obrazi.
Ty jesteś takim Komputer Światem a nie specjalistycznym czasopismem. Czyż nie?

Wierny czytelnik

Anonimowy pisze...

jakieś takie podobne to ....
http://www.gorowo.pl/news.php?extend.11

Anonimowy pisze...

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty main restricted
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-updates main restricted
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty universe
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-updates universe
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty multiverse
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-updates multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security main restricted
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ jaunty partner
deb http://wine.budgetdedicated.com/apt jaunty main # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty
deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty
deb http://apt.wicd.net jaunty extras # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty
deb http://packages.medibuntu.org/ jaunty free non-free # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty
deb http://ppa.launchpad.net/patryk-prezu/ubuntu jaunty main # wyłączony podczas aktualizacji do jauntydeb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu jaunty main restricted universe multiverse


deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu jaunty-proposed main restricted universe multiverse
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu jaunty-updates main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security main restricted universe multiversedeb http://packages.medibuntu.org/ jaunty free non-free # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty


deb http://archive.canonical.com/ubuntu jaunty partner


deb http://wine.budgetdedicated.com/apt jaunty main # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty


deb http://dl.google.com/linux/deb stable non-free # wyłączony podczas aktualizacji do jaunty


deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian jaunty non-free # wyłączony podczas aktualizacji do jauntydeb http://ppa.launchpad.net/patryk-prezu/ppa/ubuntu jaunty main

Anonimowy pisze...

Witam,

po raz pierwszy w zyciu zainstalowalem Linuxa (w dystryb. Ubuntu 9.04) wczoraj; dzisiaj jest dzien w ktorym poznaje system i konfiguruje dzialanie aplikacji, ktorych bede uzywal i szukam po necie rozwiazan problemow z aplikacjami, ktore nie dzialaja (np. F-spot);

z systemu bedzie korzystala osoba ktora potrafi obslugiwac jedynie WinXP tak wiec doinstalowalem nakladke LinuxXP (rewelacja!) coby system wygladal identycznie jak Windows i przejscie do nowego systemu bylo niezauwazalne;

chcialem tylko podziekowac autorowi za artykul, bo bardzo sie przydal, bo w kwestii Ubuntu jestem totalnym laikiem i dopiero sie ucze co ten system potrafi i co gdzie w nim znalezc;


pozdrawiam wszystkich wypowiadajacych sie powyzej;

Adrian Nowak pisze...

Dzięki w imieniu swoim i osób wypowiadających się w komentarzach. Widzę, że będę musiał jeszcze opisać tutaj LinuxXP :) Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

wspomniana nakladka:
http://ubuntu.online02.com/node/14

dzieki niej moja mama (lat 70), dla ktorej zainstalowalem Linuxa (mama korzysta wylacznie z www i email) nawet sie nie zorientowala, ze system sie zmienil (chodzi o grafike, bo oczywiscie dzialanie pozostaje linuxowe)

jeszcze raz pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety