sobota, 4 kwietnia 2009

Inkscape - poradnik: tworzenie ikony wektorowej

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 4 kwietnia 2009


Inkscape to bardzo znana aplikacja do tworzenia grafik w postaci wektorowej, które można dowolnie skalować bez utraty jakości obrazu. Z programu często korzystają osoby tworzące ikony i inne elementy graficzne systemu operacyjnego, ale także na przykład twórcy komiksów. Sam jakiś czas temu spędziłem trochę czasu z tym programem, więc podzielę się moją skromną wiedzą i pokażę jak stworzyć prostą ikonę wektorową. Analogicznie można oczywiście zbudować logo własnej firmy czy serwisu internetowego.

Aplikacja ta jest oczywiście całkowicie darmowa i posiada otwarte kody źródłowe, przez co podobnie do na przykład Gimpa szybko zyskuje nowe funkcje. Może być też stosowana jako alternatywa dla komercyjnego Adobe Illustrator.

Programu nie znajdziemy w domyślnej instalacji Ubuntu, łatwo jednak można go wgrać, wpisując w konsoli polecenie:
sudo apt-get install inkscape
Następnie uruchamiamy program z menu 'Programy=>Grafika=>Inkscape - edytor grafiki wektorowej'. Zaczynajmy zatem tworzenie naszej grafiki.

1) Z menu 'Plik=>Nowy' wybieramy 'icon-64x64'.
2) Otworzy nam się nowe okno, które symbolizuje kwadratowy układ naszej ikony. Wybieramy teraz z lewego panelu ikonkę koła i rysujemy zwyczajny okrąg lub elipsę zależnie od tego, jaką ikonkę chcemy uzyskać. Aby zmienić jej kolor, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy 'Wypełnienie i kreska'.

3) Jeśli kolor jest już dopasowany, czas stworzyć cień, który nada grafice nowoczesnego wyglądu. Rysujemy zatem w górnej części mniejsze koło (tym samym narzędziem, co pierwsze). Warto wcześniej zmienić sobie kolor, by warstwy się nie zlewały. Następnie wybieramy z lewego menu narzędzie gradientu i przeciągamy ponad naszym nowym kołem. Powinniśmy postarać się dostosować kolory tak, by dały efekt podobny do tego widocznego na poniższym obrazku:

4) Czas na dodanie do ikonki jakiegoś emblematu. Do tego celu stworzymy nową warstwę wybierając z menu 'Warstwa=>Nowa warstwa'. Teraz zadanie się komplikuje, bo ikonka musi mieć coś unikatowego, czego nie znajdziemy w innych obrazkach. Trzeba użyć swojej kreatywności, rysując odręcznie symbol bądź dodając tekst.

Przydatne w tym momencie może okazać się narzędzie 'Krzywe Beziera' pozwalające rysować bardzo dokładnie powyginane linie. Uruchamiamy je, wciskając kombinację klawiszy Shift+F6.

Ja nie mam zbyt wiele talentu do rysowania więc użyłem prostego tekstu UC (skr. UbuCentrum). Można go modyfikować tak samo jak linie, co jest sporym ułatwieniem. Podobnie jak we wcześniejszym kroku, także tym razem z menu kontekstowego wybieramy 'Wypełnienie i kontur', w którym bardzo łatwo można dostosować na przykład obramowanie. Końcowy efekt tworzenia mojej ikony jest widoczny w miniaturce na początku wpisu.

5) Na koniec pozostaje jeszcze tylko wyeksportować plik graficzny do formatu SVG. Wybieramy zatem z menu 'Plik=>Zapisz jako", a następnie format oznaczamy jako 'Inkscape SVG (*.svg)'.

Co ciekawe, zapisany w ten sposób plik SVG przez inne programy będzie widoczny jako zwykła grafika 64x64 px, a dopiero po otwarciu w Inkscape można ją będzie dowolnie skalować bez utraty jakości.

źródło: www.out-of-order.ca
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

fajnie, ale fajniej byłoby zrobić artykuł o tworzeniu ikonek zgodnych z gnome icon specification

Anonimowy pisze...

Uczyłem się na tym programie w szkole...
Jest świetny...

Anonimowy pisze...

Inkscape ma jedna dyskwalifikujaca go wade. Jest tragicznie malo stabilny, przynajmniej najnowsze buildy dla windows. W linuxie jest lepiej. W dodatku niedostsowany do pracy na koncie ograniczonym.

Anonimowy pisze...

E tam, zabezpieczenia są po to by je obchodzić. Oto Inkscape dla Windows z zabezpieczeniami:
http://www.pendriveapps.com/inkscape-portable-vector-graphics-editor/

Oleg pisze...

Więcej tutoriali można znaleźć też tutaj: http://www.coreblog.pl/tag/inkscape/ swoją drogą fajną sprawą jest to, że Inkscape pozwala edytować pliki PDF (na tej stronce też o tym znajdziecie).

Grzesiek. pisze...

Wszystko pięknie.Takich ikon i jeszcze innych mogę utworzyć w gimpie.Pytanie jest co zrobić żeby taki obrazek ustawić tak aby zamiast ikony skryptu był on.Jestem poczatkującym jakiś 3-eci dzień uczę się konsoli.Stworzyłem skrypt który uruchamia mi Gimpa ale brzydko wygląda jako ikona skryptu.Chcę własną,własny obrazek.Ktoś mwie jak to zrobić?Najlepiej z konsoli bez sciągania setek programów.

Grzesiek. pisze...

Dodam  że mam Ubuntu 19.04

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety